Eski ParaaMezat

Mezat nedir?

Açık arttırma – Mezat nedir?
Mezat nedir , müzayede şeklinde de bilinir, taşınır veyahut taşınmaz malların açık artırma yolu ile alım veyahut satımıdır.
Geleneksel yapılan mezatlarda, alıcıların birbirini izleyen artırma önerilerinin mezat yöneticisi doğrulusunda kabul edilecek en yüksek (ve son) bedele ulaşması sürecidir, başka bir deyişle ilan edilen başlangıç fiyatından başlanıp tek talip olduğunda başlangıç fiyatından satın alınabilen diğer türlü 2 ya da daha çok alıcının arttırma yöntemleri ile almaya çabalamaları neticesi meydana gelen seviyedir.
Katılmak isteyenlerin, satılacak malları satış başlamadan görmelerine destur verilir.Bu evrede alıcı malın vaziyetini değerlendirir, kendisine makul gelen tek maliyet saptar.Satıcı açık arttırma başlamadan evvel mal için tek zemin maliyet saptayabilir ve artırmada maliyet o değere yükselmezse en yüksek artırmayı reddeder, malı satıştan çeker.

Müzayede konusunda terimler


Tarihte mal ve araziden farklı köleler de açık arttırma yolu ile satılmıştır.
Eski Yunan’da kölelerin müzayedeyle satılması Homeros döneminde dahi vardı.
Bu program Roma İmparatorluğu’nda da Hristiyanlığın ilk zamanlarında sürdü.
Avrupa’da ortaçağ sonlarında serflik kaldırılınca yine canlandı. 18. ve 19. yüzyıllarda Amerikan kolonilerine Afrika’dan kazançlan köleler müzayedeyle büyük toprak sahiplerine satılırdı.
Dünyadaki en büyük ve ünlü antika ve sanat yapıtları açık arttırma şirketleri Christie’s ve Sotheby’s’dir.
Değişen dünya şartları müzayedenin de ortamını değiştirmiştir.
Günümüzde ebay gibi birçok Web sitesi müzayedeyi sanal ortamda yapmaktadır.
Açık artırma (open cry): Bu müzayedeler İngiliz usulü şeklinde de bilinmektedir, alıcılar sırayla maliyeti en düşükten en yükseğe doğru artırırlar. Fiyatı en yüksek noktaya kadar artıran şahıs önerisi kazanır. Genellikle antikalar ve sanat yapıtları bu yolla satılmaktadır. Açık Eksiltme – Duch Usülü (Duch auctions): Açık eksiltme de maliyet teklifleri yüksek bir yerden başlamış giderek düşürülür. Bu durum; alıcılardan birisi bu düşen fiyattan ürünü alana kadar devam etmektedir. Bu tür azalan açık arttırma (descending- bid auction) şeklinde de bilinmektedir. Hollanda’da çiçek, İsrail de balık ve Kanada da tütün satışları böyle ile uygulanmaktadır.

Eski paralar mezat nedir ve siteleri hangileri


Eski paralar konusunda da bu tarz mezat siteleri son dönemde çokça artmıştır. Bu işi yapan güvenilir mezat siteleri var en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım ve istediğiniz gibi üye olup sizlerde bu şekilde mezatlara katılabileceksiniz.

YORUM YAZ
Etiketler


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.