Define İşaretleriEski Paraa

Define İşaretleri (Resimli Anlatım)

Define işaretleri, hazine arayanların ve hazine bulmak isteyenlerin, arazide ilgi etmesi gereken en mühim simgelerdir. Define işaretleri sayesinde gizlenmiş girişleri, mahzenleri, gömüleri ve saklı hazineleri bulabilirsiniz. Bu simgeleri okumak belli bir veri birikimi gerektirir. Sitemiz olan eskiparam.com olarak bu hususta sizlere yardımcı olmak en mühim hedefimız.

Siz de merak ettiğiniz birçok define işaretini bize iletebilir, eş güdümlü bu bilgileri kavuşmamız yolunda mühim bir yol atabiliriz. Aşağıda en fazla karşılaşılan define simgeleri ile ilgili güzel bir yazı yazdık ve sizler için derledik. Bu listede olmayan işaretler yazımıza ekleyerek size bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Yuvarlak Oymalar

Define işini yapanların bildiği İşaretlerden biri de yuvarlak şeklindeki oyma çukurları yani yuvarlak oymalar mezarları temsil etmektedir ve mezarları çok çok uzakta değildir definecilikte çokça karşılaşılan define işaretlerindendir yön ve uzaklık belirlenmesi için yardımcı işaretlerden yararlanmak lazım olur. Bu alanında mezarı 20 metreyi geçmemiştir.

Kare Oymalar

Define işaretlerinden biride kare şeklinde olan bu oymalar define de sıkça karşılaşılan define işaretlerinden biridir bunlar mezarı temsil etmektedir yatay ve dikey olarak yer alırlar yerde zeminde olanlar girişin zeminden bulunduğunu dikey olanlar ise duvar hattı kaya süresince düz bir girişin bulunduğunu betimlerler erkek mezarlarıdır. Yardımcı işaret varsa ona göre değerlendirilmelidirler.

Şimşek İşareti

Kadim uygarlıkler, definelerini başka insanlardan güvenliğini sağlamak için bir dizi tuzak ve engeller kompulamışlardır. Yabancıları ve avcıları uzak tutmak ve uyarmak için sık sık şimşek işaretini define bölgesinde ve girişlerinde kullanmışlardır.

Bütün hepsi aynı yerlerde yapım ve gömülüş adımı bittikten sonra, yabancıların bölgeye yaklaşmaması tuzaklar ile sağlanabilir. Bu önlemlere karşın yasaklanan alana yaklaşan şahıs şayet yakınsa genelde öldürülür ya da ağır cezalara çarptırılır. Bu programlamayı vakit sınırsız yapmak için definelerde tuzaklar tercih edilir. Bu tuzaklar genellikle sene dirım veya şimşek işaretiyle şahsa ifade edilir.

Yonca Yaprakları

Yonca işareti mübarek bir kısmın ifadesi bulunduğu için ortadaki yuvarlak papaz, kral manasında bir yönetimci makamın betimlenmesidir. Dış etraftan lçe doğru dikey verdiği çizgilerle simgeize edilen fikir ise mübarek mekâna bir yönelişin bir öğeyi olarak kabul edilmelidir.

Bu tarz yerler mabet, kilise ya da halka duyuruların yapıldığı alanlar, agora gibi mekânlar olabilir.

Daire İşareti

Hazine arayışında karşımıza çıkan daire işaretleri kilise anlamstır gibi mübarek yerlerin mahzen girişlerini belirtmek için yapılmış bir işaret olabilir.

Bunların haricinde mağara mahzen gibi yerlerin girişlerinde karşılaşacağınız küçük çember daire birden fazlaca daire iç içe geçmiş daireler çembeler hepsi tuzak işaretleridir. Dikkatli olunması lazım olur.

Ters V Sembolü

Ters V işareti her toplumda kullanılmış bir işarettir fazlasınluk oyma olarak karşımıza çıkmaktadır. Ters V işaretinin değişik tipleri olabilir:

İki ucu eşit ters V işareti,
bir ucu kısa ters V işareti,
ters V işareti karşısında murc oyması
Ters V işareti her vakit açık bulgulmez kimi zaman gizlenir. Balığın kuyruk evresinde kimi zaman seneanın çatallı dilinde kimi zaman insan figürünün kol açısı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bütün bu genel özellikleri, ters V işaretini düz V işareti eşliğinde defineceğin merkezine alabilmektedir.

Sansar Sembolü

Sansar simgeü, ender karşılaşılan define işaretlerinden bir tanesidir. Sansar simgeü, antik insanlar için çoğu mana söyleyen bir figürdü. İlk bakışta hiçbir ifadesi yok gibi gözüken bu sansar sembolsinde, antik devresinin insanı çok manası birlikte betimlemiştir.

Sansar işareti ile tespit edilen ek simgelere çok ilgi göstermek gerekiyor. Genelde sansar simgeleri ile haç işareti yan yana görmekteyizdir. Bu hal, kötü amaçlı insanlardan sakınılmak dilenen birtakım güzelliklerin yakın etrafta olduğunu anlatmaktadır.

Kaşık Sembolü

Salyangoz İşareti

Yunan mitolojisinde var olan anlatıma göre Girit kralı Minos, bir salyangoz kabuğunun sarmalları içerisinden iplik geçirebilecek kimseye mükafat vaat eder. Çok usta zanaatkâr olan Daldalos bu işi başarır. Vaka mitolojide şu şekilde anlatılır: “bir salyangoz kabuğundan iplik nasıl geçirilir? İpi karıncanın ayağına bağlamak yeterlidir, karınca çıkışı bulacaktır.” Daldalos denilen Zanaatkar adam, bunun yanı sıra kral için Labyrinthos (labirent) sarayının planını yapan şahısdir. Definecilikte salyangoz sarmalları ve labirentler ileri devre insanlarında esrarengiz saklama yolları için önemli oranda bir ışık kaynağı olmuştur.

Koç Boynuzu İşareti


Koç boynuzları alttaki manalara gelir:

İtibar
Azim
Güçlü Önderlik
Güçlüklerle Baş Etme
Başa Çıkma Hisleri ve Unsurları Bu Define İşareti İle Anlatılır.
Yaşanan ve geçici dünya ve yaşanacak sonsuz dünya arasında bir artışın anlatımı koç boynuzları simgeünde, ortada artan üçgenle verilmiştir. Bu bunun yanı sıra öncülük ve sürülerin başında yöneticilik fikirinin de biçimsel enfes bir ifadesidir.

Örümcek İşareti

Anadolu’da kayalar üstünde örümcek işareti ile karşılaşılabiliyor. Bize gelen sorularda bu simgeün ne manaya gelebileceği sık sık soruluyor. Unutulmaması gereken, simgeün yorumlanmasında ek veriler ve etrafnin halinin oldukça önemli bulunduğu konusudur. Bu detayı lütfen unutmamalısınız.

Örümcek simgeü, sabır ve çalışkanlığı semboller. Bu işaretin bulunduğu yerde sabırlı bir sanaatkarın el işçilikleri veya el emeğinin karşılığı güzel bir biçimde gizlenmiş olabilir. Genel amanda çok mana yüklenilmese de, defineciler örümcek ikonuna çok ilgi ederler. Bu alanda hazine olma ihtimalini yüksek görürler. Define işaretleri olarak önemli bir işaret.

Horoz Sembolü

Horoz simgesi, iyi şans, bereket ve bolluğu sembollemek için tüketilir. Aynı vakitte varlığı ve çoğalmayı da ifade eder. Her grup bir horoz olduğundan, toplumun önderi, lideri manalarıyla da simgeleştirilmektedir.

Horoz ikonuna rastladığımız anda o coğrafyada önceden kimlerin yaşadığını tetkikliyiz. Eğer büyük bir uygarlığın beşiği bir alansa, o toplumda büyük ve önder konumunda bir bireyin varlıkları çok yakınımızda olabilir.

EKSTRA DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri konusunda yeni bilgiler buldukça sizlere ulaştıracağız.

YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


2 Yorum

  1. Oldukça şaşırtıcı bilgiler var ve bunlara genellikle kır yaşantısında köylerde vs denk gelebilirsiniz diye düşünüyorum. Bulaşmamak en doğrusu. Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler.

  2. Güngör dedi ki:

    Define işaretleri konusunda faydalı bilgiler öğrendim çok teşekkürler yazınız için. Devamını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.