EfemeraEski Paraa

Efemera nedir? Efemera Mezat siteleri?

Efemera nedir? Efemera Mezat siteleri? Sorusu cevabını aradığınız bir soru. Okul diplomalarınızı, kartvizitleri, seyahat biletlerinizi ,isminize ya da işletmenize tertiplenmiş faturaları, size bir biçimde verdiği detaylı davetiyeleri, önemli günler ve gecelere özel basılı broşür ya da objeleri, haberin mana ve ehemmiyetine yönelik gazete kupürleri, dergi sayıları, mektup ve zarfları, anı şeklinde dağıtılmış eşantiyon ve reklam objelerini, eski fotoğraf ve kutlama kartlarını, el yazısı ile yazılmış kıymetli değersiz kâğıt parçalarına denilir. Bununla birlikte gündelik hayata ait ”eski ve ıvır zıvır” olarak nitelendirilebilecek kısa zamanlı ufak ve geçici belgeleri söyleyen ne varsa biriktiriyor, özenle gizliyor ve bazı zamanlar inceleyerek hatıralara dalıyosanız, sizin de efemerist bir yanınız var diyebiliriz.

Yani “efemerist de nedir?” diye soracaksınız herhalde. Efemera koleksiyonu yapan koleksiyonerlere efemerist adı verilir. Efemera ise gündelik hayata ait ıvır zıvır, kısa yaşamlı, ufak ve geçici belge kalitesi taşıyabilen gereçlerin genel adıdır. Daha çeşitli anlatmak lazım olursa, kısa vakitli bir gaye için tertipsiz olarak imal edilen (seçim broşürleri, el ilanları), biriktirmek hedefiyle üretilmeyen (antetli zarf, kartvizit, noter evrakları), bir gaye için imal edilen (tanıtım broşürleri, müze giriş biletleri, uçak uyarı kartları), resmi ya da gayri resmi evrak hükmünde olan (tapu, fatura, makbuzlar), yararlı olması değişken olan (mektup, reçete, kullanma talimatları, prospektüs), maddi ve manevi değerleri zamanla bilinen (eski fotoğraflar, genelgeler ve eski gazete nüshaları), koleksiyoncular için koleksiyon malzemesi şeklinde de değerlendirilen (posta kartları, posterler, rozetler, sinema afişleri), günlük hayatanın bölük pörçük gereçleri gibi ( kutlama kartları, haritalar, senetler, sertifikalar, ulaşım biletleri) kısa zamanlı, geçici belgelerin tamamına efemera adı verilir.

Efemera nedir? Efemera Mezat siteleri?

Efemera koleksiyonerleri genellikle belirli hususu olan tematik koleksiyonlar yaparlar. Fakat genel koleksiyon yapan efemera meraklıları da bulunmaktadır. Genel koleksiyonlarda alan tespit etmek ve belirli mevzularda yoğunlaşmak zahmetlidir. Tematik koleksiyonlar çok detaylı başlıklar altında oluşabileceği gibi genel olarak İki ana kategoride meydana gelir. Birincisinde belirli çeşitlerde (posterler, sigara paketleri, tren biletleri ) gereçleri içerir, İkincisinde ise belirli mevzu ve temaları sahibi olan (bir markaya ait tanıtım gereçleri, kurum hatıra objeleri, belirli resmi daire evrakları) gereçlerden meydana gelir.

Efemeralar İnsanlığın kolektif sosyal hafızası
Kısa zamanlı, geçici belgeler diye tabir edilen efemeralar ehemmiyetsiz gibi görünür. Fakat nice büyük yapıtlarin meydana çıkmasına, kaybolan/ unutulan şiir, deyim ve hikmetli sözlerin hatırlanmasına, tarihi gerçekliklerle örülü vesikaların gün yüzüne çıkmasına, mektuplarda gizli kalmış enterasan gerçek hikâyelerin Romanlaşarak birer edebi esere dönüşmesine, bir fotoğrafta gizli ân’ın ya da vakanın hayatlanmasına sebeb olur.

İnsanlığın kolektif sosyal hafızasının unutulmaz olmasına büyük katkısı bulunduğuna inandığımız efemera koleksiyonerliğinin, korumaya değer tespit edilen kültürel mirasın geleceğe aktarılmasını geçmişte bulunduğu gibi ileride de olacağını düşünüyoruz.

Efemera nedir? Efemera Mezat siteleri? sorunun cevabı burada Şuan da bu şekilde ürünlerin satıldığı yerler çok var ama hem fiyat olarak uygun olanı hemde güvenilir bir yer aradığınızı biliyorum bundan dolayı sizlere bir web sitesi tavsiye etmek istiyorum. Zaten kendiniz kullandıkça bu siteyi daha iyi anlayacaksınız.

Site’nin adını en kısa zamanda yazacağım.
Herkese iyi koleksiyonlar…

YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.