değer tespitiEski Paraa

Eski para değer tespiti nereden yapılır ?

Merhabalar arkadaşlar

Eski paraların değer tespiti için bir çok yol vardır.Bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak isterim.
İlk önce elinizde bulunan eski paraları değer tespiti yapacağınıza nasıl bir şekilde yapacağınıza karar verin. Bu işi yapan yerlere mi gitmek size daha uygun yoksa internet üzerinden mi değer tespiti yapacaksanız.
Eğer bir yere götürüp baktırmak isterseniz bu yönü şimdilik tavsiye etmiyorum. Çünkü bu konuda çok deneyime sahibim 100 tl değerindeki bir para için 5 tl verildildiğini gördüm ve kesinlikle tavsiye etmem.
Diğer yöntem ise internet üzerinden ekspertiz yaptırmak veya bilen kişilere sormak.
Kesinlikle paraların düzenli bir şekilde saklanması ve düzgün bir şekilde fotoğrafını çekmek gerekir.
Ekspertizler de ücretli olanlarda var ücretsiz olanlarda ona göre araştırma yaparsanız sizin için uygun olur.
Bir diğer eski para değer tespiti yapan mecra ise bilen kişilere sormak yani facebook, instagram vb. sosyal medya hesaplarında bir çok kişi mevcut o kişilere rica edilebilir. Buralarda da 100 tl lik paranıza 5 tl diyen bulunacaktır. Buna da dikkat edin. Farklı ve fazla kişiye sorarsanız sizin için daha faydalı olur.
Bu konuda gene sorularınız olursa cevap vermeye çalışırım.
İyi günler diliyorum.

YORUM YAZ
Etiketler


7 Yorum

 1. ATTİLA AKSEL dedi ki:

  elimde 1980 li yıllara ait 1 adet 5000 tl var ticarete başladığımda ilk siftah param dı. Merih Ayder diye biri geçen gün gazetede bu paralarda fligran olmadığı için paranın değerinin 20-25 bin tl kadar olduğunu yazdı bunu değerlendirme şansım nedir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. bekir dedi ki:

   Onunla alakalı böyle haberler genellikle yanlış oluyor sıfır olmayan 100 tl ile ilgili bir haber çıkmıştı 35 bin tl diye fakat sayfamıza koyan kişi 7000 tl ye sattı parasını.

  2. M.Ayder dedi ki:

   Haber yanlış değil ancak eksik veya tam anlaşılmadan her 5000 tl. nın değerli olduğu sanılıyor. Bir defa para çil olmalı ve bu paranın 1 tertibi yani A01-57 serisi olmalıdır. Filigranlı olanlar bugün itibariyle çil ise 350-600 tl cıvarında filigransız olanlar ise seri numaranın nadirliğine göre 10.000-20.000 tl. ye kadar fiyatı olur. Bu paranın arkasında küçük mevlana figürü vardır. 2.tertibinde büyük mevlana figürü (B-C-D serileri) 3.tertibinde büyük mevlana figürü ( E -F figürü) 4.tertibinde ise Afşin elbistan santrali figürü (G-H-I serileri) vardır. Bunları bilmeden her elinde 5000 tl. olan farklı duygulara kapılıyor. Bu konular nümismatik kitap, dergi ve sosyal medyada anlatılmaktadır. Biraz sabırlı olup araştırıldığında konu net şekilde anlaşılır. Saygılar.

   1. Cihan dedi ki:

    Merih bey bende 5000 var nasil iletişime geceriz

   2. Aynur dedi ki:

    Merhaba elimde eski madeni ve kağıt paralar var nasıl iletişime geçebiliriz.

 2. Ragıp dedi ki:

  Bende 100.000 bin lira var eski bunu satsam kaç lira eder bu para 5 yıldır bende duruyor daha yeni biri gördü ve bana dedi bu para çok para eder ondan yardımcı olabirmisiniz

 3. Mehmet dedi ki:

  Selam elimde 1 adet 5000 TL var s48 372972 serinolu ilğilen olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: