DünyaEkonomi

Yeni Kamu Çekirdek Bilimsel, Kripto Madencilik Stoklarında Düşüşe Yol Açtı

Core Scientific (CORZ), bitcoin fiyatlarının ilk kez 40.000 doların altına düştüğü uzun bir çöküşle özellikle uğursuz bir zamanda halka açıldı. aylar.

Sonuç olarak, üretim kapasitesine göre en büyük bitcoin madenciliği şirketlerinden biri olan Core Scientific’in hisseleri yüzde 22 düştü. SPAC birleşmesi yoluyla halka açılmasından bu yana geçen iki gün.

Çıkardıkları kripto para birimlerinin fiyat hareketlerinden yüksek oranda yararlanan halka açık diğer madencilerin hisse senetleri de zarar gördü. Cuma günü, Hut 8 (HUT) hisseleri yaklaşık %12 düştü, Hive (HIVE) %9’dan fazla düştü, Riot Blockchain (RIOT) %7 ve Marathon Digital (MARA) yaklaşık %5 düştü.

SPAC Birleşmesi

Austin, Teksas merkezli Core Scientific Bir SPAC işleminde Power & Digital Infrastructure Acquisition ile birleştikten sonra Perşembe günü halka açıldı. Core Scientific, kendi kendine madencilik faaliyetleri yürütmekte ve diğer madencileri de tesislerinde ağırlamaktadır. Şirket Georgia, Kentucky, Kuzey Karolina ve Kuzey Dakota’da veri merkezleri işletiyor ve 30 Eylül itibariyle operasyonlarında kullanılan gücün %50’den fazlasının karbon salmayan kaynaklardan üretildiğini söyledi.

“Bu hafta [Core hissesinde] de-SPAC çevresinde bir miktar oynaklık olsa da, herhangi bir zayıflığı bir Wall Street yatırım bankası DA Davidson’un analisti Christopher Brendler, halka arz öncesinde 18 Ocak’ta yayınlanan bir araştırma notunda şunları söyledi: “Core’un daha çeşitli üst çizgisi (~%50 barındırma) göz önüne alındığında, Bitcoin ağ tahminlerimizdeki değişiklikler Core’u madenci kapsamımızdaki saf oyun madencileri olan diğer isimler kadar etkilemiyor” diye ekledi.

Brendler, Bitcoin’in 2022’nin sonunda 56.000 dolara ulaşacağını ve ağ hash hızının saniyede 312 exahash’a ulaşacağını tahmin ediyor (EH) /s) aynı zaman aralığında. Veri analitiği firması Glassnode’a göre, ağın hash oranı 20 Ocak’ta yaklaşık 205 EH/s idi.

Daha fazlasını okuyun: Bitcoin Madenciliği Zorluğu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Belirledi

Core Scientific, 2021’in sonunda yaklaşık 6,6 EH/sn’lik kendi kendine madencilik bilgi işlem gücüne ve barındırma işi için yaklaşık 6,9 EH/sn’ye sahipti. Karşılaştırıldığında, Marathon Digital 1 Ocak’ta bilgi işlem hash oranının 3.5 EH/s olduğunu ve bunu 2023’ün başlarında 23,3 EH/s’ye çıkarmayı planladığını söyledi.

Core Scientific, Stronghold Digital (SDIG), Iris Energy (IREN) ve Terawulf (WULF) gibi yakın zamanda halka açılan madencilerin performansı, bitcoinin fiyatı düştüğü için cansız kaldı. Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinden %40’tan fazla düştü ve uzaydaki rekabet büyüyor.

İyimserlik nedenleri

Ancak, yatırımcılar hala Bir özel sermaye piyasası sağlayıcısı ve fintech firması olan InvestX’in kurucusu ve CEO’su Marcus New’e göre, şu anda kamu piyasasında sınırlı seçenekler olduğu için paralarını kripto bağlantılı yeni şirketlere yatırmak istiyorlar. New, “Blockchain/kripto döngüsünün erken çoğunluk aşamasında kısıtlı arz yaratan çok az sayıda halka açık opsiyon olduğu için piyasa duyarlılığı kısmen yüksek kalıyor” dedi.

Ve kripto, DeFi, blockchain, Web 3 ve metaverse hakkındaki farkındalık arttıkça, yatırımcıların da New, bu büyüyen işletmelerde para olduğunu söyledi.

“Piyasaların yatırım yapmak için daha fazla halka arza ve ihraççıya ihtiyacı var. Kamu piyasaları bu varlık sınıfında oldukça temsil edilmiyor” diye ekledi. .

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: