DünyaEkonomi

Brezilya Neden Küresel Kripto Borsaları İçin Büyük Latin Amerika Bahsi?

Brezilya’daki kripto patlamasının ortasında, birçok küresel borsa ülkeyi 2022’de Latin Amerika’nın ana pazarı olarak görüyor.

Binance, Coinbase, Crypto.com ve diğer borsaların Brezilya’ya ilgisi, bölgenin en büyük ekonomisi önemli ekonomik dengesizliklerle boğuştuğu için artıyor.

Brezilya 2021’de %10’luk bir enflasyon oranı kaydetti ve reelin ABD doları karşısında istikrarlı bir şekilde değer kaybetmesi yerel para birimini itti. Ocak 2020’de 0,25 ABD dolarından bu ay 0,18 ABD dolarına.

Bu makale, CoinDesk ile Brezilya’nın önde gelen finans haber yayınlarından biri olan InfoMoney arasındaki yepyeni bir ortaklık olan CoinDesk Brasil’in bir parçasıdır. Twitter’da CoinDesk Brasil’i takip edin.

Bu makroekonomik dengesizlikler kokteyli, son yıllarda kripto patlamasını besledi. 2020’de kripto borsaları, Brezilyalı stablecoin tüccarlarının sayısının dört katına çıktığını fark etmeye başladı.

Ocak ve Kasım 2021 arasında 11.4 milyar dolarlık stablecoin ticareti yaptı ve 2020’de yapılan toplam ticareti neredeyse üç katına çıkarırken, bitcoin ticareti 10.8 dolara ulaştı Brezilya vergi dairesi Receita Federal’e göre, aynı dönemde milyar dolar.

Brezilyalıların enflasyona veya devalüasyona karşı korunmak için ABD doları yerine kripto satın alma teşvikleri vardır. Brezilyalılar döviz alırken finansal işlemler için – IOF Portekizce kısaltmasıdır – % 1.1 ile % 6.38 arasında değişen bir vergi ödemek zorunda kalıyor. Vergi, sabit paralar için geçerli değildir.

Ayrıca, Brezilya Merkez Bankası yerel halkın yerel bir banka hesabında ABD doları biriktirmesini yasaklar. Elbette para otoritesi Aralık 2021’de yeni bir döviz kuru çerçevesini onaylayarak bu yasağı kaldırdı, ancak henüz uygulamaya koymadı.

Brezilyalılar da diğer geleneksel yatırımlara göre kriptoya öncelik veriyor. Brezilya Merkez Bankası’ndan (BCB) alınan verilere göre, Ağustos 2021 itibarıyla Brezilyalılar 50 milyar dolarlık kripto paraya sahipken, 16 milyar dolar ABD hisselerinde tutuldu.

Latin Amerika’da dijital ödemelerde lider ülke olduğu için yerel halk dijital paraya aşinadır. Ekim 2020’de BCB, Kasım 2021’e kadar 214 milyonluk bir ülkede 104 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan ve toplam işlemlerin %70’inden fazlasını yoğunlaştıran gerçek zamanlı bir perakende ödeme sistemi olan Pix’i piyasaya sürdü.

Kripto arenasında, BCB 2022’de CBDC’sinin ilk testlerini gerçekleştirmeyi planlıyor, yerel senato ise tartışacak ülkedeki kripto ekosistemi için kuralları belirlemeye çalışan üç fatura.

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, Brezilya’da özel bir ilgiye sahip. “Kesinlikle Binance için önemli bir stratejik pazar. Latin Amerika’daki tüm ölçütlerde ve muazzam potansiyele sahip en büyük pazardır; ve şirket için küresel olarak da çok önemli, ”diyor şirket CoinDesk’e bir e-postada.

Binance, son üç yılda destek ekibini güçlendirmek için Brezilyalıları işe almaya odaklandı. Şimdi, borsa ülkedeki sekiz iş ilanından birine göre, Brezilya işini yönetecek bir genel müdür arıyor.

Kasım 2020’de Binance, bir itibari para geçidi aracılığıyla Brezilya reallerini kabul etmeye başladı ve bu da aktif işlem yapan kullanıcı sayısını %125 oranında artırdı. Şirket, CoinDesk’e bir önceki yıla göre 2021’i söyledi.

Aynı ayda, kripto borsası Coinbase Brezilya’da bir mühendislik merkezinin kurulduğunu duyurdu ve bunun için dokuz açık pozisyonu var. kariyer sayfası. Şirketin ödeme hizmetlerine özel bir ilgisi var gibi görünüyor.

Singapur merkezli kripto borsası Crypto.com, Brezilya’ya açılmak isteyen başka bir ağır sıklet.

Crypto.com’un Brezilya’daki büyüme başkanı Guilherme Sacamone’a göre, şirket yerel pazarda “a birkaç aydır” ve şu anda fiat cüzdanını hükümetin ödeme sistemi Pix ile entegre etmek için çalışıyor. Sacamone, CoinDesk’e kesin bir lansman tarihi vermeden ayrıca Crypto.com’un Brezilya’da bir Visa banka kartı başlatmayı planladığını söyledi.

Crypto.com ayrıca, işe alım yoluyla kurumsal müşteri tabanını güçlendirmenin yanı sıra Brezilya operasyonunu yönetecek bir ülke yöneticisi arıyor. kurumsal satış direktörü.

“Latin Amerika Crypto.com için önemli bir bölgedir ve en büyük pazarı olan Brezilya, Crypto.com için küresel bir öncelik haline gelmiştir. şirket,” dedi Sacamone.

Brezilya da Avrupa borsalarını cezbetmeye başlıyor. Bit2Me CEO’su Andrei Manuel, CoinDesk’e verdiği demeçte, 2021’de bir ICO aracılığıyla 20 milyon avro toplayan İspanyol kripto borsası Bit2me’nin 2022’nin ilk çeyreğinde iniş yapmayı planladığını söyledi.

Bit2Me, fiat ile kripto alıp satmayı ve kripto ticaretine kripto sağlamayı planlıyor. Yönetici, Brezilya’da 20 kişilik bir ekibe sahip ve pazarlama, uyumluluk, ürün ve destek ekiplerini güçlendirmek için 2022’de 20 çalışanı daha işe almayı planladığını da sözlerine ekledi.

Fakat Brezilya ateşi değiş tokuşlarla sınırlı değildir. Küresel ödeme şirketi Ripple, Brezilya’yı Latin Amerika’daki büyümenin ana tetikleyicisi olarak görüyor. Şu anda diğerlerinin yanı sıra “ödeme ve fintech şirketleri, finansal kurumlar ve dijital varlık altyapı oyuncuları”nı içeren “stratejik ilişkileri” koordine edecek bir iş geliştirme yöneticisi arıyor.

Bölgesel bir kavga

Bölgesel kripto borsaları zaten çalışıyor İspanyolca konuşulan pazarlarda da Brezilya’yı izliyor. Ancak Brezilya’nın baskın yerel oyuncusu Mercado Bitcoin ile rekabet etme zorluğuyla karşı karşıyalar.

2014 yılında kurulan Mercado Bitcoin, 3,2 milyon kullanıcısıyla Brezilya’daki en büyük kripto borsasıdır. Ayrıca 2021’de Softbank’tan B Serisi fonlama turunda 250 milyon dolar toplayarak onu ilk Brezilya kripto tek boynuzlu atı yaptı.

Mercado Bitcoin’in Brezilya’daki ana rakibi, C Serisi finansman turunda 250 milyon dolar toplayan Meksika merkezli bir kripto borsası olan Bitso’dur. Latin Amerika’daki ilk kripto tek boynuzlu at yaptı.

Bitso’nun pazarlama başkan yardımcısı José Molina, CoinDesk’e şirketin 2022’de ülkedeki en büyük borsa olmayı planladığını söyledi. Bitso, Brezilya’daki müşteri tabanını açıklamamasına rağmen, CoinDesk’e Brezilya iş biriminin son altı ayda %97 büyüdüğünü söyledi. Molina,

Bitso’nun şu anda Brezilya’da “hızla büyümek” amacıyla 30’dan fazla iş ilanına sahip olduğunu söyledi. Şirket, ülkedeki genişlemesini artırmak için Ağustos 2021’de Facebook kıdemli Vaughan Smith’i işe aldı.

Bitso’nun Mercado Bitcoin’den daha fazla kullanıcısı var – 3,2 milyona karşılık 3,7 milyon – Arjantin, Brezilya, Kolombiya ve Meksika için hesaplandığında. şu anda faaliyet gösterdiği pazarlardır.

Ancak Mercado Bitcoin, satın almalar yoluyla Latin Amerika’nın İspanyolca konuşulan bölgesine genişlemek istediğinden, 2022’de rakamlar değişebilir. Arjantin, Şili, Kolombiya ve Meksika’da 2TM CEO’su Roberto Dagnoni Haziran ayında CoinDesk’e verdiği demeçte.

Bitso, Brezilya’yı hedefleyen tek Latin Amerika kripto borsası değil. Ocak 2021’de Arjantin merkezli kripto borsası Ripio, Brezilya’nın en büyük ikinci kripto borsası olan BitcoinTrade’i satın aldı.

2022 için kurumsal yatırımcılara ve yüksek net değerli tüccarlara yönelik kurumsal ticaret masası Ripio OTC’yi başlatmayı planlıyor , Ripio Brezilya’nın ülke yöneticisi Enrique Teixeira söyledi. Buna paralel olarak şirket, Visa Brazil ile bir kripto kartı ve yerel fintech şirketleriyle çeşitli projeler de dahil olmak üzere “çeşitli ödeme ürünleri” üzerinde çalışıyor.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: