DünyaSeyahatTeknoloji

Uniswap Vakfı’nın Köprü Raporunun Açıklanması: Kazananlar ve Kaybedenler

Uniswap Vakfı, en büyük merkezi olmayan borsanın (DEX) yönetim sürecini güçlendiren temel altyapının bazılarını resmi olarak incelediği büyük bir topluluk girişimi olan Köprü Değerlendirme Raporunu Perşembe günü yayınladı.

Uniswap, işlem hacmi açısından en büyük DEX’tir. Kullanıcıların güvenilir aracılara ihtiyaç duymadan farklı kripto tokenleri arasında geçiş yapmasına olanak tanıyan akıllı sözleşmeler kullanarak, geleneksel döviz alışverişine merkezi olmayan bir alternatif sunan ilk blockchain tabanlı programlardan biriydi.

Vakıf, önde gelen kripto köprü sağlayıcılarından altısını (blockchainlerin birinden diğerine mesaj iletmesine olanak tanıyan hayati kripto altyapısı parçaları) analiz etmek için dokuz uzmandan oluşan bir grup kullandı.

Kod değerlendirmesini ve köprü ekipleriyle doğrudan etkileşimi içeren kapsamlı bir incelemenin ardından komite, Uniswap’in protokol yönetiminin özel kullanım durumu için Wormhole ve Axelar’ı onayladı. LayerZero, Celer, DeBridge ve Multichain gibi diğer köprüler vakfın kriterlerini karşılamadı. Rapor, bazı protokollerin gelecekteki güncellemelerin ardından yeniden değerlendirilmesi olasılığını açık bırakıyor.

Değerlendirme, Uniswap ve diğer merkezi olmayan yönetişim organlarının karşılaştığı bazı önemli sorunları ele almak üzere tasarlandı: Büyük kararları tartarken uzman uzmanlığı ihtiyacı ve çamurlu topluluk müzakerelerinde çıkar çatışması potansiyeli.

Raporda, komitenin bulgularının “kapsam açısından dar” olduğunu ve “yalnızca bu kullanım durumu için zincirler arası mesajlaşma protokollerini değerlendirmek için kullanılması gerektiğini” defalarca belirtmeye özen gösterdiği belirtildi.

Sürecin sonuçları bağlayıcı değil: Uniswap yeni bir blockchain’e genişlediğinde, topluluğuna sonuçta yönetim sürecini desteklemek için kullanılacak köprü platformunda oy verme görevi verilecek. (Komite tarafından onaylanmayan LayerZero, Avalanche blok zincirinde Uniswap tarafından zaten kullanılıyor).

Ancak Axelar gibi raporda olumlu değerlendirilen protokoller, sonuçları zaten bir onur nişanı olarak taşıyor. Firmanın bir temsilcisi CoinDesk’e bir e-postada “Uniswap’in onayı Axelar’ın yaklaşımının doğrulanmasıdır” dedi.

Axelar CEO’su Sergey Gorbunov bir röportajda raporu övdü: “Genel olarak bu kadar düşünceli olmasına şaşırdım. Bu kadar düşünceli olmayı göze alabilecek çok az proje var. Tüm bu çözümlerin arkasındaki kaputun altını araştırmak için son derece teknik ekipler ve çok fazla özveri gerekiyor.”

Köprü Seçimi Sorunları

Uniswap, kar amacı gütmeyen bir şirket olan Uniswap Labs tarafından inşa edildi, ancak önemli protokol değişikliklerine oy vermek için UNI tokenlarını kullanan topluluk üyelerinden oluşan bir grup olan Uniswap DAO (merkezi olmayan özerk organizasyon) tarafından yönetiliyor. Diğer DAO’lara benzer şekilde, Uniswap’in resmi olarak kurulmuş bir işletme kuruluşu vardır; bu durumda Uniswap Vakfı’nın sorumlulukları arasında DAO’nun geniş hazinesini yönetmek ve günlük operasyonları organize etmek yer alır.

Vakıf, Uniswap v3’ün BNB Chain’e genişletilmesi için bir köprü seçmek üzere geçen yıl yapılan çalkantılı topluluk oylamasının ardından Uniswap’in köprü değerlendirme sürecini başlattı.

Uniswap’in köprü seçimini topluluk oylamasına devretmesi, tipik olarak sıkıcı Uniswap yönetim forumlarında alışılmadık derecede hararetli bir mücadeleyi ateşledi.

Köprüler, doğru olanı yapmak için çok titiz bir teknolojidir. Son birkaç yılda manşetlere çıkan milyarlarca dolarlık kripto istismarlarının çoğu olmasa da çoğu hatalı köprülerden kaynaklandı. Uniswap’in BNB köprü noktası için yarışan ekipler, seçimlerinin daha geniş kripto topluluğuna güven sinyali verebileceğini kısa sürede fark etti.

Ancak oylamanın ardından birçok DAO seçmeni, Uniswap’in forum merkezli müzakere sürecinin, farklı köprü platformlarının son derece teknik ödünleşimlerini değerlendirmede yeterli olmadığından şikayet etti. DAO seçmenleri köprü tasarımlarını değerlendirmek için meslektaşlarından rehberlik istediklerinde, çıkar çatışmaları şeklinde önemli bir engel de ortaya çıktı.

Uniswap Vakfı, BNB oylamasında karşılaştığı zorlukları değerlendirme süreciyle gidermeye çalıştı.

“Komitemiz ilk olarak Uniswap’in zincirler arası yönetişim kullanım senaryosunu tanımladı ve ardından öncelikle güvenliğe öncelik vererek değerlendirme çerçevesini oluşturmak için ilk ilkelerden yola çıkarak çalıştı.” Uniswap Vakfı İcra Direktörü Devin Walsh, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada şunları söyledi. “Bu sürecin, zincirler arası dağıtımlar hakkında düşünürken diğer DAO’lara ilham vereceğini ve genel olarak merkezi olmayan karar almayı destekleyeceğini umuyoruz.”

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.