DünyaEkonomi

Tornado Nakit Kripto Aklama Suçlu mu? Karmaşık, Eski Ajan Diyor

Birçok yönden, Crypto.com’un hack’i artık vaka kapandı. Saldırının teknik detayları Perşembe günü bir otopside yayınlandı (çalınan miktar 33 milyon dolara güncellendi) ve fonları çalınan 483 kullanıcıya borsa tarafından geri ödeme yapıldı.

Ancak bölümün merkezinde, blok zincirindeki işlemlerin ayrıntılarını gizleyen bir karıştırma protokolü olan Tornado Cash var. müfettişleri kovun. Tumbler olarak da bilinen mikserler yeni değil; neredeyse blockchain teknolojisinin kendisi kadar uzun süredir varlar. Neredeyse evrensel olarak, karıştırıcıların kaderi aynı olmuştur – kapatma ve tutuklamalar.

Darknet bitcoin karıştırma hizmeti Helix durumunda, Başsavcı Yardımcısı Brian Benczkowski, hizmetin kapatıldığını duyuran bir basın açıklaması yazdı ve Operatör Larry Dean Harmon’un tutuklanması: “Bu iddianame, sanal para işlemlerini bu şekilde gizlemeye çalışmanın bir suç olduğunun altını çiziyor.”

O zamanlar pek çok kişi bunun mikserler ve arkasındaki teknoloji için sorunlu bir örnek olduğunu düşünüyordu. Harmon’un suçunu kabul ettiği belirtilmelidir, bu nedenle savcılık Harmon’un kara para akladığı iddiasını hiçbir zaman kanıtlamak zorunda kalmadı.

“Tornado Nakit Aklama mı? Kesinlikle karıştırıyorlar. Emekli bir DEA ajanı ve şu anda Blockchain Intelligence Group Devlet İşleri Direktörü Bill Callahan, CoinDesk’e verdiği demeçte, ancak kara para aklama terimine dikkat ederim.

Kara para aklamak için üç şey gerekir: yerleştirme, katmanlama ve entegrasyon, dedi Callahan. Kripto zaten sistemde olduğu için Callahan, kara para aklamanın geleneksel tanımını mutlaka karşılayacağını düşünmüyor.

“Polisten bir çanta dolusu parayla kaçtığımı ve çitlerin üzerinden atladığımı, yakalanmaktan kaçınmaya çalıştığımı farz edin… işte bu kara para aklama değil” dedi. “Tornado Cash parayı kimin yatırdığını ve kimin çıkardığını biliyorsa, bu kara para aklama değildir.”

Kendi kendini çalıştıran kod kriptoyu karıştırıyor

Başka Tornado Cash ve önceki karıştırıcılar arasındaki temel fark, Tornado Cash’in DeFi protokollerine benzer özerk, merkezi olmayan izinsiz kod olmasıdır.

Tıpkı Terraform Labs’ın menkul kıymetleri satmadığı için menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekten sorumlu olmadığını iddia etmesi gibi, Tornado Cash’in kurucuları, diğerlerinin ihraç yapmasına izin veren açık kaynaklı, merkezi olmayan yazılım, sadece protokolü oluşturdukları ve barındırmadıkları için sorumlu olmadıklarını iddia edebilirler. Kendi kendini yürüten kod, yayınlandıktan sonra tam olarak şudur: özerk ve yaratıcısının kontrolünün ötesinde bir şey.

Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Semenov, CoinDesk tarafından gönderilen bir yorum talebine cevap vermedi.

Terraform Labs’ın davası mahkemelerde olduğundan, bu argüman henüz test edilmedi. Ama Callahan şahsen satın almıyor.

“Bunun arkasında bir yerlerde bir yaratıcı insan olacak, sorumlu tutulacak. Bu başka bir soru” dedi. “Akıllı sözleşmeler yasal sözleşmeler değildir.”

Tornado Cash’in uyumluluk araçları faydalı mı?

Tornado Cash, fonların kaynağını kanıtlayabilen kriptografik bir not gibi uyumluluk araçları sunduğunu söylüyor.

Ancak Bitfinex’in Kara Para Aklamayı Önleme Müdür Yardımcısı Stephen Sargent bunun faydasını sorguluyor.

“Tornado Cash’in sahip olduğu uyumluluk aracı, kolluk kuvvetleri fonları çalan kişiyle etkileşime girmedikçe kanun yaptırımına yardımcı olmaz ”dedi bir röportajda CoinDesk’e. “Kolluk kuvvetlerinin Tornado Cash ile etkileşime giren bir kişiye yaklaşabilmesi için yapıyorlar ve kanun uygulayıcılarına tüm işlemlerine derinlemesine bir dalış yapabilirler.”

Dolayısıyla, kolluk kuvvetlerinin gözetiminde Tornado Cash kullanıcıları varsa, araç kanıtlama sürecinde kullanışlıdır. Ama yapmazlarsa, pek yardımcı olmaz.

Sargent, Tornado Cash’in, özel olarak belirlenmiş vatandaşlara bağlı bilinen kripto cüzdanlarının Yabancı Varlıklar Kontrol Listesi ile uyumlu olduğunu not eder — yaptırım uygulanan insanlar. Bunu yapmasaydı, OFAC mikserleri hedef almaya başlayacaktı ve bu da Tornado Cash gibi tokenlerin borsalardan kaldırılmasına ve bir gecede likiditesinin kesilmesine neden olacaktı.

Karıştırıcılar için diğer kırmızı çizgi, diyor Sargent, geçen yıl yaşananlar gibi fidye yazılımı saldırılarından para çalmaya dahil oluyor. Koloni Boru Hattı. Fidye yazılımı saldırılarının gelirlerine dokunmak, 11 Eylül’ü takip eden yıllarda terör finansmanına dokunmakla aynı ciddiyetle karşılanacak. Adem-i merkeziyetçilikle ilgili herhangi bir argüman, kolluk kuvvetlerinin ateş ve öfkesine dayanmayacağını ve savcıların devrileceğini söyledi.

Hiper-politik bölücülük ve platformdan uzaklaşma çağında Tornado Cash için meşru bir kullanım olsa da, Sargent şunu görüyor: Tornado Cash şüpheli olarak, “Bu kadar kısa sürede 10 milyar dolarlık bir hacme sahip olabilecek mahremiyet bilincine sahip pek çok insan olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Doğal olarak şüpheli

Bitfinex’te AML görevlisi olarak , Sargent, Tornado Cash’ten gelen fonları kesinlikle sorgulayacağını ve fon kaynakları hakkında daha fazla bilgi görmesi gerektiğini söyledi. Tornado Cash aracılığıyla bir borsaya taşınan büyük miktarda sermayeyi yüklemeye çalışmak, nakit dolu bir spor çantasıyla bankaya girmeye eşdeğer olacaktır.

Sargent’a göre, hızlı oynamak için araştırılan iki borsa olan Binance ve Huobi ile neredeyse her zaman bir bağlantı vardır. -KYC ile gevşek ve birçok iç içe hesaba ev sahipliği yaptığı biliniyor (Binance, bir iç içe geçme sorunu olduğunu kabul etti).

Fakat diğer borsalarda daha az ölçüde aynı sorun var ve herhangi birinin kasten kâr ettiğini iddia etmek zor olurdu tüm kripto hacminin yaklaşık %3’ü yasa dışı faaliyetlerden geldiğinden, Tornado Cash jetonunun kendisi bile yasa dışı faaliyetlerden kaynaklanmaktadır.

“Yasa dışı faaliyetlerden kâr ettiklerini söylemek zor…her hizmet sağlayıcının belirli bir miktarda yasadışı faaliyeti vardır” dedi.

Tornado Cash, CoinGecko’ya göre gün içinde %9 düştü ve şu anda 27.64 $’dan işlem görüyor.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: