DünyaEkonomi

‘Rusya’nın Facebook’u’ Exec Rogozov, Telegram’ın Spin-Off Blockchain Projesine Katıldı

Telegram tarafından tasarlanan blok zinciri projesinin ürünü olan Toncoin, ana akım teknoloji dünyasından, özellikle de Rus internet devi VK’dan yeni takviyeler getirdi.

“Facebook of Russia”nın ana şirketi olan VK’da başkan yardımcısı olan Andrew Rogozov, TON Foundation’a katılıyor. Daha önce Newton olarak bilinen acemi Toncoin blok zincirini destekleyen bir grup insan ve şirket.

Rogozov, Toncoin’in Telegram’ın 500 milyondan fazla aylık kullanıcısı tarafından benimsenen bir kripto projesine dönüşmesine yardımcı olmayı planlıyor. CoinDesk’e özel bir röportajda VK’da danışman rolüne geçeceğini söyledi.

VK yaptığı açıklamada, Rogozov’un “burada çalıştığı yıllar boyunca şirkete önemli ölçüde katkıda bulunduğunu”, ancak ikinci çeyrekte, diğer projelere odaklanacak ve VK CEO’su Vladimir Kirienko’ya temel yönetim öncelikleri, stratejik planlama ve sosyal ağların geliştirilmesi konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Rogozov’un ayrıca “birkaç kişiyi” de beraberinde getirdiğini söyledi, ancak bunların isimlerini vermeyi veya olup olmadıklarını söylemeyi reddetti. VK veya diğer şirketlerden geliyor.

Telegram tarafından birkaç yıl önce oluşturulan kodu kullanan bir blok zinciri projesi olan Toncoin, mesajlaşma uygulamasına tam olarak entegre olma yolunda ilerliyor , dedi Rogozov.

Toncoin’e dayalı “Şu anda Telegram ekibiyle ve çeşitli projeler üzerinde çalışan geliştirici ekipleriyle görüşüyoruz” blok zinciri, dedi. Rogozov,

Telgrafın plana uygun olduğunu söyledi. Toncoin, mesajlaşma sisteminin kullanıcıları için iki uygulama içi bot aracılığıyla zaten mevcut: biri Toncoin’in adaşı jetonlarının içerik oluşturuculara bağışlanmasını kolaylaştıran ve kripto ticaret firması Neocrypto aracılığıyla jetonun uygulama içi satın alımlarını sağlayan bir cüzdan botu.

Telegram, basın zamanında yorum yapmamıştı. Şirketten haber alırsak hikayeyi güncelleyeceğiz.

Büyük planlar

Rogozov, Toncoin blok zincirinin yapım aşamasında olduğunu ve yakında Telegram kullanıcılarına sunulabileceğini söyledi. “Benim rolüm, ekipler arasında doğru iletişime yardımcı olmak ve işlerin gerçekleşmesini sağlamak” dedi.

Rogozov’un görüşüne göre, Telegram yalnızca bir mesajlaşma uygulaması değildir: Birçok kanalı medya çıkışı işlevi gördüğü için önemli bir içerik platformudur. Bu, içerik oluşturmadaki mevcut patlamanın ona fayda sağlayacağı ve Toncoin’in bağış botu da dahil olmak üzere bu yaratıcıları ödüllendirmeyi amaçlayan kripto araçlarının geliştirilmesini artıracağı anlamına geliyor, dedi Rogozov. Rogozov,

Telegram ile entegrasyonun Toncoin’e başka hiçbir blok zincirinin sahip olmadığı bir avantaj sağlayacağını söyledi.

“Önümüzdeki 10 yıl için bunun için bir potansiyel görüyorum ve bunun uzun sürmesini istiyorum. Bu hareketin merkezinde olmakla ilgileniyorum” dedi.

Geçen yıl, Rogozov, sonbaharda piyasaya sürülen Toncoin için gözetimsiz bir cüzdan olan Tonkeeper’ı kurdu.

Kripto gazisi

Aralık ayında, Telegram CEO’su Pavel Durov, Toncoin’i ekibinin 2020’de terk etmek zorunda kaldığı işi sürdüren bir proje olarak açıkça onayladı. Telegram, 2019’da yerel bir kripto para birimine sahip iddialı bir blok zinciri olan TON’u piyasaya sürmeyi planladı, ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa ile yasal bir mücadelenin ardından planı rafa kaldırdı. Projenin belirtecinin durumu hakkında komisyon.

TON blok zinciri ekosistemi için araçlar geliştiren ve Telegram’ın hackathon’larına katılan bir geliştiriciler topluluğu daha sonra kodu aldı, aynı teknoloji ve fikirlere dayalı iki ayrı projenin geliştirilmesine yol açan hareket: Free TON (daha sonra Everscale olarak yeniden adlandırıldı) ve Newton (daha sonra Toncoin olarak yeniden adlandırıldı).

Rogozov, bir anlamda kripto para uzmanıdır. İlk bitcoin’ini 2014’te aldı. 2007’den beri Durov’un ilk şirketi ve popüler bir Rus sosyal ağı olan VK.com’da çalışıyor ve Durov daha sonra bir drama olmadan ayrıldı. Durov, hala VK.com’dayken Telegram messenger üzerinde çalışmaya başladı. Rogozov’un da bunun bir parçası olduğunu söyledi.

Durov Telegram’ı kurmak için ayrıldıktan sonra, Rogozov VK.com’da CEO rolünü devraldı ve daha sonra sosyal platformlardan sorumlu başkan yardımcısı oldu Mail.ru’da, onu satın alan şirket. Mail.ru, Ekim ayında VK olarak yeniden markalaştı ve yan kuruluşunun adını aldı.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: