BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Pazar Paketi: Rusya Barış Müzakerelerini Durdururken Risk Kalsa da Kripto Duyarlılığı İyileşiyor

Jeopolitik risk bazı alıcıları kenarda tuttuğundan, Bitcoin (BTC), New York işlem gününde 46.000 ile 47.000 $ arasında dar bir aralıkta işlem gördü.

Çarşamba günü, Rus diplomatlar Ukrayna ile barış görüşmelerinin bir dönüm noktasına ulaşmadığını belirttiler. Bu arada, petrol ve altın fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunan iki ülke arasındaki çatışmalar yoğunlaştı.

Bugün kripto pazarlarında neler olduğunu ve nedenini açıklayan günlük bültenimiz Market Wrap’a kaydolun. 4 Nisan’da geliyor.

Yine de, çoğu alternatif kripto para birimi (altcoin) Çarşamba günü bitcoin’den daha iyi performans gösterdi ve bu da yatırımcıların ek risk konusunda hala rahat olduklarını gösteriyor. Örneğin, AAVE ve Solana’nın SOL tokeni, aynı dönemde bitcoin’deki %1’lik bir kazançla karşılaştırıldığında, son 24 saatte %7’ye kadar yükseldi.

son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 47.107 $, -%1.32

●Eter (ETH): 3.399 ABD Doları, -%1,01

●S&P 500 günlük kapanışı: 4.602$, -%0.63

●Altın: ons başına 1.940$, +%1.47

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: %2,36

Bitcoin, eter ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk.com/indices adresinde bulunabilir.

Duygu geliştirir

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto tüccarları arasındaki yükseliş hissini gösteren “açgözlülük” bölgesine girdi.

Endeks bu yılki en yüksek seviyesinde, ancak yine de geçen Kasım ayında görülen “aşırı açgözlülük” zirve seviyelerinin altında. Bu, özellikle BTC’nin fiyat iyileşmesi devam ederse, yatırımcı duyarlılığının iyileşmesi için daha fazla alan olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, geçtiğimiz birkaç ay boyunca, BTC %50’ye kadar düştüğü ve ardından %20 fiyat dalgalanmalarıyla da olsa bir ticaret aralığında sabitlendiği için duyarlılık okumaları düzensiz oldu. Özellikle piyasa stresi zamanlarında kripto duyarlılığı hakkında net bir okuma yapmak çok zor.

Arcane Research bir raporda, “Piyasa katılımcıları, bu baharda en ufak bir açgözlülük belirtisi gösterdiğimizde, piyasanın bizi tekrar korkulu bir duruma soktuğunu unutmamalıdır.”

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (Arcane Research, Alternative.me))

Bitcoin hakimiyeti kayboluyor

Bitcoin’in toplam kripto piyasa değerine göre piyasa değeri veya “hakimiyet oranı”, 50 günlük hareketli ortalamasının altına düştü, bu da altcoinlerin daha iyi performans göstermeye başladığı anlamına geliyor.

Tipik olarak, azalan bir bitcoin hakimiyet oranı, kripto yatırımcıları arasında daha büyük bir risk iştahını gösterir. Buna karşılık, yükselen bir hakimiyet oranı, yatırımcıların bitcoin’den daha büyük bir risk profiline sahip olan altcoin’lere maruz kalmalarını azalttığı için güvenliğe bir kaçış sinyali veriyor.

Şimdilik, hakimiyet oranı geçen yılki keskin düşüşün ardından dengeleniyor. Aşağıdaki grafikte, 2018’de ulaşılan bir önceki düşük seviye olan %35’in üzerinde yaklaşık %40’lık bir taban görülüyor.

Bitcoin’in hakimiyet oranı (Damanick Dantes/CoinDesk, TradingView)

Altcoin toplaması

  • Aave’nin jeton roketleri, yükseltmenin DeFi yeteneklerini güçlendirdiğinden bu yana %97 oranında arttı: Aave’nin yerel jetonu, bu ayın başlarında protokolün sürüm 3 (v3) yükseltmesinden bu yana yaklaşık %97 arttı. Aave, tüccarlar arasında tokenlerine olan talep arttıkça Salı günü neredeyse %33 yükseldi. AAVE tarafından izlenen vadeli işlemlere – veya piyasa katılımcıları tarafından tutulan toplam sözleşme sayısı – 210 milyon dolarda seyrederken, DeFi (merkezi olmayan finans) izleyicileri, Aave’de kilitlenen değerin geçen hafta %10 artarak 14 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Daha fazlasını buradan okuyun.
  • Filecoin’in depolama fırsatları: Merkezi olmayan depolama hala ilk günlerinde olsa da Filecoin ekosistemi yıllar içinde genişlemektedir. Değiştirilemez belirteçler (NFT’ler), Web 3, oyun, meta veri deposu ve ses/video dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumları ortaya çıkmıştır. Kullanıcılar verileri depolamak için Filecoin ücreti öder ve fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Depolama sağlayıcılarını katılmaya teşvik etmek için Filecoin onları ağın yerel belirteci (FIL) ile ödüllendirir. Messari’den daha fazlasını buradan okuyun.
  • Kadın liderliğindeki DAO, kriptoda cinsiyet çeşitliliği eksikliğini ele alıyor: HER DAO, blok zinciri endüstrisinde cinsiyet çeşitliliğini artırmaya odaklanan, kadın liderliğindeki merkezi olmayan özerk bir organizasyondur. Grup, dünya çapındaki kadın geliştiriciler için “Hacker Evleri”ne sponsor oldu. Daha fazlasını buradan okuyun.

İlgili okumalar

  • AB’nin MiCA Tasarısı Perşembe Günü Müzakerelerin Sonraki Aşamasına Girecek: Kripto Varlıklardaki dönüm noktası Piyasaları yasama çerçevesi şimdi Avrupa Parlamentosu, Konsey ve Komisyon arasında tartışılacak.
  • ECB Yetkilisinden Bitcoin ‘Kumarına’ ‘Daha Az Hoşgörülü’ Yaklaşım Çağrısı: Fabio Panetta’nın sözleri, AB milletvekillerinin anonim kripto işlemlerini sona erdirmek ve düzensiz borsaları kesmek için önlemler almayı düşünmesiyle geldi.
  • Sky Mavis, Axie Infinity Hack’in Ardından Oyunculara Tazminat Verme Sözü Verdi: Popüler oyna-kazan oyununun arkasındaki şirket, 625 milyon dolarlık bir hack’ten sonra söz verdi.
  • ECB Yetkilisi, Küçük Dijital Euro Ödemelerinin Aklama Çeklerine İhtiyacı Olmayacak: Gelecekteki potansiyel merkez bankası dijital para birimine ilişkin teklifler, milletvekilleri anonim bitcoin ödemelerini kaldırmaya hazırlanırken geliyor.
  • Binance Hack Sonrası Ronin Ağında Para Yatırma ve Çekme İşlemlerini Askıya Aldı: Oyun odaklı Ronin Salı günü USDC ve ether’de 625 milyon dolardan fazla zarar açıkladı.

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki dijital varlıklar günü yüksek kapattı.

En büyük kazananlar:

Varlık hisse senedi İadeler sektör
solana SOL +6.4% Akıllı Sözleşme Platformu
EOS EOS +%2.6 Akıllı Sözleşme Platformu
Litecoin LTC +%1.9 Para birimi

En büyük kaybedenler:

Varlık hisse senedi İadeler sektör
dosya parası FIL -4.2% Bilgi işlem
İnternet Bilgisayarı ICP -1.9% Bilgi işlem
Dogecoin DOGE -%1.5 Para birimi

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.