DünyaEkonomi

Miner Crusoe Energy ile Atık Gaz Metodolojisini Yöneten Sürdürülebilir Bitcoin Protokolü

Perşembe günü yapılan bir basın açıklamasında, Sürdürülebilir Bitcoin Protokolü’nün (SBP), atık gaz kripto madencisi Crusoe Energy ile bu tür operasyonların çevresel etkilerini tespit etmek için bir metodoloji geliştirmek amacıyla bir pilot çalışma başlattığı belirtildi.

Basın bülteninde, “SBP, üçüncü taraf denetiminden yararlanarak Crusoe’nun atık gaz tedarikinin ve teknolojisinin, sera gazı emisyonlarını doğrulanabilir şekilde azaltan ve temiz enerji geçişine katkıda bulunan bir standardı karşıladığını doğrulayacak” dedi. SBP, CoinDesk’e bir metodoloji oluşturmak için Crusoe ve diğer taraflarla birlikte çalıştığını söyledi.

SBP, bitcoin (BTC) madencilerini operasyonlarını daha sürdürülebilir hale getirmeye teşvik eden pazara dayalı bir mekanizma yaratmayı amaçlayan bir girişimdir. Madencilerin operasyonlarını denetlemek için üçüncü taraflarla birlikte çalışırlar ve eğer standartlarını karşılıyorlarsa Sürdürülebilir Bitcoin Sertifikalarının (SBC) verilmesi için onları onaylarlar. Sürdürülebilir bir şekilde çıkarılan her bitcoin için bir zincir üstü SBC varlığı düzenlenir ve alınıp satılabilir. Yatırımcılar, bitcoin varlıkları hakkında ESG iddialarında bulunmak için bunları satın alabilirler.

Crusoe ve diğer kripto madencileri, fazla gazın atmosfere salındığı veya yakıldığı petrol ve doğal gaz kuyuları üzerinde çalışıyor. Bu meydana gelirse, atmosfere karbondioksit eşdeğerleri ve özellikle de metan eklenir. Crusoe bunun yerine gazı yakan, enerjiyi çıkaran ve onu bitcoin madenciliğine sokan güç jeneratörleri kuruyor.

Bu süreç hâlâ sera gazları yayıyor ancak karbondioksitten 80 kat daha güçlü bir gaz olan metan emisyonlarını önlüyor ve bunun yerine gazı kullanıyor. Crusoe, 2022’de 4 milyar fit küpten fazla gaz yakaladığını ve yaklaşık 509.000 metrik ton karbondioksit eşdeğeri emisyonu önlediğini iddia ediyor.

Aksi halde bu gazın alevlenerek sera gazlarına eklenmesini sağlamak metodolojinin anahtarıdır. SBP’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brad van Voorhees, “SBP, “petrol ve gazın gelecek yıllarda kullanılacağının bilincinde olarak” “bu atık gazın kullanılmasının sorunun devam etmeyeceğinden emin olmak” istiyor, dedi. “Sorumlu bir şekilde yapıldığında, bu atık gazın kullanılması aslında gerçekten ideal bir enerji geçiş sürecidir” dedi.

Lochmiller, petrol ve gaz üreticisinin onu satılmak üzere başka bir yere taşıyacak bir boru hattı bulabilmesi durumunda, ESG perspektifinden bunu tercih edeceğini söyledi. Üretici başka bir yerde piyasa fiyatını alabilirse gazın israf edilmeyeceğini söyledi.

Şubat ayında, Georgia madenci CleanSpark’ın (CLSK) SBC’yi dijital varlık yatırım şirketi Melanion Capital’e satmasıyla SBC’nin ilk işlemi tamamlandı.

Karbon ve yenilenebilir enerji kredileri gibi diğer çevresel varlıkların aksine, SBC’ler takas edilebilir. Van Voorhees, bunların sürdürülebilir uygulamalar kullanılarak çıkarılan belirli bir bitcoin’i temsil etmediğini, bunun yerine protokolün bir parçası olan tüm iklim dostu olanların sahipliğini temsil ettiğini açıkladı.

“SBP, bu [madencilik] sürecinin nasıl yapıldığına dair iddialarda bulunmak için gerçekten bir mekanizma yarattı”, bunun üçüncü taraf bir mekanizma tarafından titizlikle denetlenmesini sağladı ve iddiayı “gerçek bitcoin ürününden bağımsız olarak alınıp satılabilir” hale getirdi. Crusoe’nun CEO’su Chase Lochmiller, bunun, çıkarılan Bitcoin’in mükemmel bir şekilde karşılanabilir kalmasını sağladığını söyledi.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.