DünyaEkonomi

‘Tokenizasyon TradFi için Mükemmel Uygulamadır’: JPMorgan

Varlıklar açısından en büyük ABD bankası olan JPMorgan (JPM), geleneksel finansal varlıkları tokenleştirmeye yönelik yol haritasında kararlı kalmayı sürdürüyor; mevcut piyasa ve düzenleyici kurumların kamuya açık kripto para piyasalarını belirsiz bir şekilde olumsuz yönde etkilemesinden büyük ölçüde vazgeçmiyor.

Banka, Ethereum’un izin verilen bir versiyonu olan Onyx Digital Assets platformunu kullanarak kısa vadeli kredilerde hızlı bir ticaret (bugüne kadar neredeyse 700 milyar dolarlık işlem) gerçekleştiriyor. JPM Coin olarak bilinen blockchain banka hesaplarını kullanıyor.

Onyx tabanlı repo hizmetini kullandığı bilinen müşteriler arasında Goldman Sachs, BNP Paribas ve DBS Bank yer alıyor. Onyx Digital Assets’in başkanı Tyrone Lobban bir röportajda CoinDesk’e, diğerlerinin yakın zamanda faaliyete geçtiğini ve kaydolmak isteyen yaklaşık 15 banka ve broker-satıcıdan oluşan bir boru hattının bulunduğunu söyledi.

Lobban, platform hızlandıkça odak noktasının para piyasası fonları gibi geleneksel olarak finanse edilmesi zor olan varlıkları tokenleştirmeye ve bunları teminat amacıyla kullanmaya yöneleceğini söyledi. Lobban, ilerleyen süreçte özel fonların tokenizasyonu da dahil olmak üzere daha geniş bir varlık yelpazesinin blockchain tabanlı ihraçlarını yapmayı planlıyor.

Lobban, CoinDesk’e “Tokenizasyonun geleneksel finans için harika bir uygulama olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Özel piyasaları (özel kredi, özel sermaye ve özel gayrimenkul) düşünürseniz, bunlar kamu piyasalarının hemen hemen iki katı büyüklüktedir, ancak pek çok büyüklük daha az likittir, dolayısıyla büyük bir eşitsizlik var.

Dijital varlıklarla ilgilenen herkes gibi Onyx ekibi de devam eden ayı piyasasının ve geçen yılki şirket çöküşleri ve iflaslar dizisinin ardından gelen düzenleyici incelemelerin derin soğuğunu hissetti.

Daha fazla tedbir alınması gerektiğini kabul eden Lobban, JPMorgan ve Onyx için hiçbir şeyin önemli ölçüde değişmediğini vurguladı.

Lobban, “Zamanlama öncekine göre biraz daha uzun olabilir ancak stratejimiz hiç değişmedi” dedi. “Her halükarda yapılacak o kadar çok iş var ki, bu tür anlık düşüşler uzun vadede gerçekten çok küçük. Bu çok büyük kullanım örneklerini gerçekten sunabilecek kaynaklara sahip olduğumuz için şanslıyız ve eğer düzenleyicilere daha fazla netlik sağlamaya ve onların değeri anlamalarına yardımcı olabilirsek, o zaman bu da iyi bir şeydir.”

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.