DünyaEkonomi

Michael Levy: NFT’nizi Krediye Nasıl Çevirirsiniz?

Michael Levy, şu anda Flowty adlı NFT teminatlı krediler için bir portal başlatan, takas edilemez bir token (NFT) yatırımcısı ve kripto girişimcisidir. Ancak Levy sıkı bir “kripto yerlisi” değil – ve onu önemli kılan da tam olarak bu.

Pek çok mevcut lider ve inşaatçı gibi teknik açıdan alana gelmek yerine, kendi kendini tanımlayan “göreceli normie”, mantıklı geleceğine doğru spor toplama için ömür boyu süren bir yen izleyerek emildi.

CoinDesk’e “NFT’leri bulmadan önce, koleksiyonculuk için sahip olduğum en büyük tutku MLB bobblehead’leriydi” dedi. “Bir arkadaşım ve ben her yıl yeni bir stadyum seçer ve bir bobblehead oyunu için oraya giderdik.”

Bu makale, CoinDesk’in 9-12 Haziran tarihlerinde Austin, Teksas’ta düzenlediği Consensus 2022’de tartışacakları büyük fikirleri ve konuşmacıları vurgulayan Road to Consensus’un bir parçasıdır. Daha fazla bilgi edin.

Bu, elbette, COVID-19 pandemisinden önceydi. Hemen hemen herkes gibi, Levy de pandemi başlangıcındaki karantinalar sırasında canının sıkıldığını fark etti. Ancak varoluşsal boşluğu doldurmak için Robinhood veya Coinbase’i ateşleyen acemi tüccarların aksine, Levy eski zamanların arayışlarından uzaklaşmak zorunda değildi.

“2020 Eylül’ünde NBA’in dijital koleksiyonları duyurduğu ve yayınladığı bir tweet gördüm” dedi. Hemen video klip NFT serisi NBA Top Shot’a kaydolmaya çalıştı, ancak platform o sırada hala kapalı beta aşamasındaydı. Levy, “Muhtemelen 200 veya 250 aktif kullanıcı olduğunda, Top Shot ekibine doğrudan mesaj göndererek bir davetiye elde ettiğini söyledi. Çok erken günler.”

Top Shot, daha geniş NFT çılgınlığı soğudukça önemli ölçüde geri çekilmeden önce, 2021’in başlarında büyük ilgi ve hızla yükselen fiyatlar üreten ilk gerçekten başarılı büyük NFT markası oldu. Levy’nin erken katılımı büyük zaman kazandırdı. Ancak gözlerini fırsata açan kripto uzmanlığı değildi.

“Bunu büyürken spor kartları toplayan biri olarak baktım” dedi. “Birçok yönden, bu sadece spor kartları 2.0. Çok daha paylaşılabilirler ve esasen sınırsızlar.”

Tabii ki en önemli fark, elinizde bir bobblehead veya bir beyzbol kartı tutabilmenizdir. Ancak deneyimli bir koleksiyoncu olarak Levy, bunun çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyor.

Bu sadece spor kartları 2.0. Çok daha paylaşılabilirler ve esasen sınırsızlar

“Fiziksel bir nesneyi sizin için çekici kılan şeyleri bozarsanız, aynı ilkelerin tümü dijital varlıklar için geçerli değilse çok fazla” dedi. “Onu anlamlı kılan şey fiziksel karton değil, görüntü değil, görüntünün uyandırdığı tepki değil. Çevrenizdeki insanlara ‘Ben bir basketbol hayranıyım, kıt nesnelere değer veriyorum ve bu oyuncuyu ve bu takımı seviyorum’ mesajını veriyor.”

Ancak kripto, bu koleksiyonlarla kolayca kredi teminatı olarak kullanmak gibi çılgın yeni şeyler yapmayı da mümkün kılıyor. Levy’nin yeni Flowty platformu bunu kolaylaştırmayı amaçlıyor ve eşler arası yapısı, bu uçucu dijital varlıkların teminat olarak nasıl değerlendirileceği konusundaki büyük zorluğu kısmen ele alıyor. Cevap basit: Flowty, kullanıcıların karar vermesine izin veriyor.

“Envanterinizden bir NFT seçiyorsunuz ve aradığınız [kredi] parametrelerini giriyorsunuz. Bir NFT’m var diyebilirsiniz. Bence 5000$ eder. Karşılığında 2.000 dolar borç almak istiyorum ve 30 günlük bir süre içinde %3 ödemeye hazırım. Ve eğer [bir borç veren] tekliften memnunsa, o krediyi finanse etmekte özgürdür. Sonra borç verenler ya krediyi geri alırlar ya da teminat [NFT] alırlar ve karşı taraf düşmanca bir şey yapamaz. Hepsi güvenilmez ve merkezi olmayan.”

Ayrıca Yoldan Uzlaşmaya Doğru: Jeff Kauffman – DAO’lar Büyük Markalara Sahip Olacak

NFT’lerin finansallaştırılmasının öngörülemeyen piyasa etkilerine sahip olabileceği veya hamil riskini artırabileceğine dair endişeler var. Ancak Levy’nin işaret ettiği gibi, teknolojiyi bir kez geçtiğinizde, Flowty o kadar da radikal bir şey yapmıyor. “Bir rehinciye bir saat ya da tablo götürüp kredi çekebilirsiniz. Bu çok, çok benzer bir işlem.”

Levy’nin NFT evreni için gördüğü bir belirsizlik, varlıkları bir blok zincirinden diğerine “köprülemenin” teknik zorluğudur. Flowty, Top Shot ve CryptoKitties gibi Flow blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Levy, ağın temel çekiciliği hakkında “Ben nispeten ana akım bir kişi olarak Flow, ulaşılabilir ve kullanıcı dostudur ve bu büyük markalarla uyumludur” dedi.

Ancak bu kullanım kolaylığı, “bazı ademi merkeziyetçilik ve güvenlikten vazgeçmek” de dahil olmak üzere takaslarla birlikte geliyor Levy. Bu, diğer blok zincirlere bağlanarak hafifletilebilir, ancak Ronin ve Wormhole gibi “köprüleri” birbirine bağlayan son zamanlardaki devasa hackler, bu tür “zincirler arası” bağlantıların uygulanabilirliği konusunda şüphe uyandırdı.

Levy, “Bu sadece yakın tarihli bir önyargı olabilir, ancak birçok insan köprü sorununu çözemezsek bunun bir [zincirler arası] bir gelecek olmayabileceğini söyledi” dedi. Bu tez tutarsa, Levy izole zincirler faydasını kaybettiği için uzun vadeli konsolidasyon olacağını düşünüyor. “Spin-off’lar ve alternatifler olacak, ancak muhtemelen zamanla ortaya çıkan dört veya beş kişilik bir grup” dedi.

Doğal olarak Flow’un ve onun kötü şöhretli smaçlardan oluşan kitaplığının onlardan biri olacağını düşünüyor.

Merkezi Olmayan Dünya Festivali
Perşembe – Pazar, 9-12 Haziran 2022
Austin, Teksas

Şimdi Bir Koltuk Kaydedin

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: