BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Blockchain Verileri, Ukrayna Krizi Kripto Piyasası Aktivitesini Desteklemiyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Avrupa’da kışkırttığı siyasi ve insani kriz, her iki ülkeden de büyük bir göç dalgası yarattı. Birçok göçmen ve mülteci için kripto, birikimlerini yanlarında götürmenin tek somut yolu haline geldi. Ancak araştırmalar, bunun kripto piyasasına kayda değer bir destek getirmediğini gösteriyor.

Blockchain Analytics firması Crystal Blockchain, LocalBitcoins ve Paxful gibi eşler arası pazar yerleri de dahil olmak üzere Rus rublesi ve Ukrayna Grivnası ile çalışan büyük kripto para borsalarının sıcak cüzdanlarını izledi ve savaş ve göçle ilgili önemli bir dalgalanma bulamadı.

Ruble ticaret çiftlerini desteklemek için kullanılan büyük küresel borsaların, savaş başladıktan kısa bir süre sonra Rus kullanıcılara karşı kendi yaptırımlarını uygulamaya koyduğunu hatırlamak önemlidir: örneğin, Binance Rus banka kartlarıyla ödeme kabul etmeyi durdurdu, CEX.io, kullanıcılar için para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı. Rusya ve Beyaz Rusya (Rusya’nın savaştaki müttefiki), CoinZoom Rusya’dan yeni hesapların kaydını durdurdu.

Mart ayı başlarında Alameda Research, “Rus ve Ukrayna ticaret hacimlerinin yükseldiğini” fark etti. Bununla birlikte Crystal, zincir içi aktivitede kayda değer bir artış olmadığını ve son altı ay içinde, bir dizi kripto para borsasında işlem aktivitesinde istikrarlı bir düşüş olduğunu ve fon akışlarının daha da düştüğünü belirtiyor. Crystal, CoinDesk’e Ukrayna’da savaşın başladığını söyledi.

Chainalysis ayrıca daha önce günlük ruble ticaret hacminin Ukrayna’daki Rus işgalinden hemen sonra yükseldiğini ve “19 ile 24 Şubat arasında %900’ün üzerinde artarak 70 milyon doların üzerine çıktığını, Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviye olduğunu” fark etti, ancak o zamandan beri faaliyet sadece Firma bir blog yazısında, periyodik artışlarla düşüşte olduğunu yazdı.

Chainlaysis ayrıca, “Rus balinaları” veya firmanın Rus kullanıcılara atfettiği büyük bakiyelere sahip kripto cüzdanları için kayda değer bir etkinlik artışı kaydetti. Chainalysis, bu cüzdanların Mart ayı boyunca çoğunlukla OTC masaları ve borsaları ile ilişkili diğer adreslere 62 milyon doların üzerinde kripto para birimi gönderdiğini yazdı. Ancak, bunun ne anlama gelebileceğini ve harcamanın bir şekilde yaptırımlardan kaçınmayla ilgili olup olmadığını söylemek zor, firma ekledi.

göçmen parası

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Rusya’nın sınırlarının hem dışında hem de içinde bir kriz yarattı. Ukraynalılar yıkılan evlerini Polonya ve diğer Avrupa ülkeleri için terk ederken, Ruslar savaş karşıtı duruşları nedeniyle zulümden kaçmak için yola çıkıyorlar, çünkü Rusya acımasız bir sansür uyguluyor ve savaş hakkında resmi konumdan sapan herhangi bir kamu konuşmasını suç sayıyor.

Bazı tahminlere göre, bağımsız gazeteciler, siyasi aktivistler, sanatçılar, BT uzmanları ve Rusya’daki savaşa ve saldırgan Ukrayna karşıtı propagandaya katılmayan diğerleri de dahil olmak üzere, geçen ay 200.000 kadar Rus evini terk edebilirdi. Birçoğu Gürcistan, Ermenistan, Türkiye ve giriş için vize gerektirmeyen diğer ülkelerde sona erdi.

Ancak orada, farklı türden bir zulme maruz kaldılar: Visa ve Mastercard Rusya’daki faaliyetlerini askıya alarak Rus bankalarının banka kartlarını yurtdışında işe yaramaz hale getirdi ve Western Union, Wise, Remitly ve Moneygram gibi ödeme şirketleri bunu izledi.

Aynı zamanda Rusya, vatandaşlarının sınırı geçerken yanlarına 10.000 dolardan fazla döviz getirmelerini yasakladı. Buna ek olarak, Rusya 9 Mart’ta altı ay boyunca döviz ticaretini yasakladı.

Yurtiçinde ve yurtdışındaki bu finansal sansür kombinasyonu, kripto paranın yeni Rus göçmen dalgası için önemli bir finansal araç olduğunun altını çizdi ve onu, birikimlerini yurt dışında yanlarında götürmenin ve eve para göndermenin kalan birkaç yolundan biri haline getirdi. Crystal, kriptonun büyük olasılıkla Rus diasporası arasında daha popüler hale geleceğini, ancak yakın gelecekte kullanacağı “gayri resmi değer aktarım sistemlerinden” sadece biri olmaya devam edeceğini söyledi.

Merkezi Olmayan Dünya Festivali
Perşembe – Pazar, 9-12 Haziran 2022
Austin, Teksas

Şimdi Bir Koltuk Kaydedin

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: