DünyaEkonomi

MakerDAO DAI Tasarruf Oranını Artırdı, Paxos Dolarını Geri Aldı, Gemini Dolarının Rezervini Kısıtladı

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformu ve stabilcoin ihraççısı MakerDAO, yatırımcılara 4,5 milyar dolarlık DAI stablecoin’ini tutmaları ve DAI’nin rezerv varlıklarını yeniden düzenlemeleri karşılığında verilecek ödülde bir artışı onayladı.

Perşembe günü sonuçlanan yönetici oylamasında MakerDAO topluluğu, DAI Tasarruf Oranını (DSR) %1’den %3,49’a çıkarmaya yönelik bir öneriyi onayladı; bu, yatırımcılara USDC ve USDT gibi popüler stablecoin’ler yerine DAI tutmaları ve ödünç vermeleri için ek teşvik sağladı. .

Karar, MKR token sahiplerinin tekliflere oy verebileceği merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) tarafından yönetilen Maker’ın, DAI stablecoin’inin destek varlıklarının yeniden düzenlenmesi de dahil olmak üzere büyük bir dönüşümden geçmesi sırasında gerçekleşti. Platform, gelirlerini artırmak için kısa vadeli ABD devlet tahvilleri gibi gerçek dünya varlıklarına giderek daha fazla yatırım yapıyor ve bunun bir kısmını DSR aracılığıyla kullanıcılara yeniden dağıtıyor.

Merkezi olmayan kuruluşlara yönelik bir hazine yönetimi sağlayıcısı olan Karpatkey’e göre, ödülün artırılması önemli çünkü bu, DeFi ekosistemindeki temel faiz oranını sıfırlayarak stabilcoin ödünç vermede daha yüksek getiri sağlarken kaldıracı daha pahalı hale getiriyor.

Karpatkey, bunun aynı zamanda Maker’ın stratejik değişiminin de altını çizdiğini, çünkü teklifin DAI kredisi almak için kripto varlıklarına yönelik zam ücretlerini içerdiğini söyledi. Karpatkey, “Başlangıçta kaldıraçlı uzun vadeli yatırımcılara yönelik bir platform olan Maker, artık kendisini gerçek dünyadaki varlıkların (RWA) getirisine giden bir köprü olarak konumlandırıyor” dedi.

Karar 19 Haziran’da yürürlüğe girecek.

Paxos Doları çıktı, Gemini Doları kesildi

Yönetici oyu aynı zamanda DAI’nin destek rezerv varlıklarının kompozisyonunu etkileyen bir dizi başka öneriyi de içeriyordu.

Topluluk, borç tavanının sıfıra düşürülmesini onaylayarak Paxos Doları’nı (USDP) etkili bir şekilde rezervden çıkardı. Maker şu anda USDP’nin 1 milyar dolarlık arzının yaklaşık yarısını elinde tuttuğundan, bu hareketin fintech firması Paxos’un stablecoin’i üzerinde önemli bir etkisi olacak.

Oylama aynı zamanda, rezerv için ABD Hazine tahvillerinden 1,28 milyar dolara kadar ek satın alınmasına olanak tanıyacak BlockTower Andromeda RWA kasasının devreye alınmasını da onayladı; bu da geleneksel finansal varlıklara DAI rezervinde daha büyük bir rol verilmesini iki katına çıkarıyor.

Perşembe günü sonuçlanan ayrı bir ankette MakerDAO seçmenleri rezervdeki Gemini Doları’nın (GUSD) 500 milyon dolardan 110 milyon dolara düşürülmesini de destekledi. CoinDesk’in bildirdiği gibi, Maker token arzının %88’ini elinde tuttuğu için sonuç GUSD’nin geleceğini tehlikeye atabilir.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.