BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Bitcoin 25,2 Bin Dolara Yükseldi, Ancak Yatırımcılar ABD Ekonomisi ve Para Politikası Konusunda Gerginliğini koruyor

Bitcoin’in üç ayın en düşük seviyesine gerilemesinden bir gün sonra, kripto yatırımcıları tedirgin olmaya devam etti, Bitcoin’i ve büyük altcoinlerin çoğunu durgunlukta tuttu ve Tether’in USDT stablecoin’ini 1 dolarlık sabit seviyesinden düşürdü.

Bitcoin, perşembe gününün çoğunu negatif bölgede geçirdikten sonra son 24 saatte kabaca sabit bir seviyede 25.239 dolardan işlem görüyordu. CoinDesk Endekslerine göre Çarşamba günü BTC, Mart ayının ortasından bu yana ilk kez bu eşiğin altına düştü; piyasalar, merkez bankasının 14 aydan beri ilk kez faiz artırımlarını duraklatmasına rağmen Federal Rezerv’in parasal şahinliğine yönelik yeniden taahhütten geri adım attı. . Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi haftalardır 26.000 dolara yaklaşıyordu.

Piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para olan Ether de benzer şekilde son zamanlarda yaklaşık 1.655 dolardan el değiştirme konusunda yavaşladı; bu da aynı Çarşamba gününe göre neredeyse sabit kaldı. BTC’ye benzer şekilde ETH de Çarşamba günü üç ayın en düşük seviyesini gördü. Bu arada Tether’in USDT stablecoin’i, popüler Uniswap ve Curve havuzlarındaki satışların ortasında Perşembe günü (ET) başında 1 dolarlık sabit seviyesinden saptı. CoinMarketCap verilerine göre USDT 0,9968 dolara kadar düştü. Token yakın zamanda 0,999 dolardan işlem görüyordu.

Dijital varlık veri sağlayıcısı Kaiko’nun araştırma analisti Riyad Carey, bir Twitter mesajında ​​CoinDesk’e şunları yazdı: “Bu çok gergin bir dönemdi, düzenleyici kaygıların çoğu artık Tether ile ilgili endişelere dönüşüyor.” “Son birkaç ayda hakimiyetinin önemli ölçüde arttığı göz önüne alındığında, bu sabahki depeg piyasaları ciddi şekilde sarstı.”

Carey şunları ekledi: “Bu, düşen likiditenin bir başka sonucuydu; Depeg’inin büyük bir nedeni (Curve) 3 havuzundan büyük miktarda likidite çıkışıydı.”

En büyük piyasa değerine sahip diğer kripto paralar arasında, akıllı sözleşmeler platformu Polygon’un token’ı MATIC, yakın zamanda %5’ten fazla değer kaybetti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa (SEC), geçtiğimiz hafta kripto borsa devleri Binance ve Coinbase’e karşı açtığı davalarda 19 kripto para arasında MATIC’ten de bahsetti. Kripto piyasalarının performansının bir ölçüsü olan CoinDesk Piyasa Endeksi yakın zamanda yaklaşık %3 düşüş yaşadı.

Kripto paraların son iki gündeki zayıflaması, yatırımcıların, diğer kategorilerin yanı sıra gıda ve elektronik harcamalarını artırdığını gösteren Mayıs ayı perakende raporu da dahil olmak üzere, yatırımcıların cesaret verici ekonomik göstergelerden güven duymasıyla Perşembe günü yükselen ABD hisse senetlerinden ayrılma yolunu sürdürdü. Veriler, ekonominin hızla korkulan bir durgunluğa doğru gitmediğini gösteriyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ve S&P 500 sırasıyla yüzde 1,1 ve yüzde 1,3 yükseldi.

Cardano blok zincirinin kurucu kuruluşu olan EMURGO Fintech’in genel müdürü Vineeth Bhuvanagiri, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada, Bitcoin’in mevcut “yengeç piyasasında” düşüşünün bekleneceğini yazdı.

“Sonuçta Ekim ayından bu yana, BTC ve diğer büyük kripto paraların geçen yılın başlarında meydana gelen çöküşün ardından büyük kazançlar elde ettiğini gördük” diye yazdı. “Ve ileriye baktığımızda muhtemelen Ekim ayının en düşük seviyeleri ile geçen Nisan ayının en yüksek seviyeleri arasında bir trende sahip olacağız.”

Yengeç piyasaları, fiyatların dönemler boyunca aynı seviyede dalgalandığı koşulları tanımlar.

Bhuvanagiri mevcut piyasa iklimini 2019 yılıyla karşılaştırdı: “O zamanlar belli bir aralıkta büyük iniş ve çıkışlar yaşadık. Kripto Twitter’da kalanlar hafif bir mutluluktan tekrar tekrar depresyon belirtilerine geçiyordu. Ardından 2020’de DeFi yazı başladı ve her şey değişti.”

Faiz artırımı belirsizlikleri, azalan ekonomik büyüme ve bankacılık sektörü için potansiyel zorluklar hakkında temkinli bir not verdi; bu, kripto piyasalarını rahatsız etmeye devam edebilecek toksik bir kombinasyon. “Piyasaların yeniden harekete geçmesi gereken bir senaryoyu hayal etmek zor değil” diye yazdı. “O halde çoğu piyasa katılımcısı için strateji muhtemelen makro dönüşe kadar ve kaçınılmaz olarak dalgalı bir yarı yıl boyunca hayatta kalma stratejisidir.”

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.