BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Bitcoin ve Ether, FOMC Krizi Sonrası Aşırı Satış Bölgesine Doğru Hareket Ediyor

Merkez bankasının 14 aylık faiz artırım reçetesini durdurmasının ardından ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın şahin yorumlarının ardından Bitcoin ve Ethereum Perşembe günü aşırı satış bölgesine geriledi.

Şahinliğin derecesi yoruma açık ama şunu biliyoruz:

Faiz artırımlarında duraklama ve %5,0-5,25 hedef oranının korunması yaygın olarak bekleniyordu ve muhtemelen piyasada zaten fiyatlandırılmıştı. FOMC’nin Mart tahminlerinde aşağıdaki değişiklikler meydana geldi.

Çekirdek PCE enflasyonu ve Federal Fon oranına ilişkin tahminlerdeki artış en endişe verici olanıdır.

Piyasa, ilerlemeye işaret eden son verilere rağmen enflasyonun çok yüksek ve sorunlu olmaya devam ettiği şeklinde tepki gösterdi. Başkan Powell Çarşamba günkü yorumlarında da aynısını yineledi ve duraklamanın gerekçesi olarak ekonomik “gecikmeleri” vurgularken bile gelecekteki parasal sıkılaştırmaya yönelik taahhüdünü yineledi.

Bu benzetme, sürücünün keskin dönüşler yaparken ayağını gaz pedalından hafifçe çekmesine, ancak fren yapma veya rota değiştirme niyetinde olmamasına benzer.

Bollinger Bantları ihlal ediliyor mu?

Bitcoin ve Ethereum, her iki varlığın da Bollinger Bantlarının alt aralığını ihlal etmesiyle keskin bir şekilde satıldı. Bollinger Bantları, bir varlığın 20 günlük hareketli ortalamasını izleyen ve iki standart sapmanın yukarısını ve aşağısını gösteren teknik bir araçtır.

Bir varlığın fiyatının ortalama %95 oranında iki standart sapma dahilinde kalması beklendiğinden, üst veya alt aralığın ihlali önemli bir olay olarak görülüyor.

ETH’nin Göreceli Güç Endeksi (RSI) 29’a düşerken BTC’ninki 35’e düşerken her iki varlık da “aşırı satış” bölgesine yaklaştı veya bu bölgeye düştü.

RSI 0-100 arasında değişir; 70’in üzerindeki değerler bir varlığın aşırı alımda olduğunu, 30’un altındaki değerler ise varlığın aşırı satımda olduğunu gösterir.

2015’ten günümüze veriler, BTC’nin RSI’sının 42 kez 35 ile 36 arasında sabitlendiğini ve ortalama 30 günlük performansın -%0,01 olduğunu gösteriyor. ETH’nin RSI’si 2017’den bu yana 24 kez 29 ile 31 arasında sabitlendi ve 30 günlük ortalama performans %-15 oldu.

Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500 ve Nasdaq Composite, BTC ve ETH fiyatlarındaki düşüşlere kıyasla sırasıyla %1, %0,92 ve %0,82 arttığından, bu ani düşüş Perşembe günü geleneksel piyasalardaki fiyat hareketlerine ters düşüyor.

Performanstaki dağılım, kısmen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto piyasalarını gözetlemeye devam etmesi nedeniyle, kripto piyasalarını etkileyen ek düzenleyici aksaklıklardan kaynaklanıyor olabilir.

CoinDesk Endeks araçları, hem Bitcoin Trend Göstergesi (BTI) hem de Ether Trend Göstergesi (ETI) varlıkların düşüş trendi aşamasına girdiğini işaret ettiğinden düşüşü vurguluyor.

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.