DünyaEkonomi

Kurumlar Ethereum ile Hala ‘Bekle ve Gör’

Birleşme sonunda gerçekleşti ve bitcoin kurumların (ve bir ulus devlet, El Salvador) tercih edilen kripto para birimi olmaya devam ederken, Ethereum’un yeni fikir birliği mekanizması – ve onunla gitmesi gereken ölçeklenebilirlik – daha büyük olanlardan biraz ilgi çekebilir. ağabey olarak kripto kışının ısırıcı soğuğu devam ediyor.

Yine de, kurumlar henüz etere atlamakta tereddüt edebilirler. Bunun bir nedeni düzenleyici belirsizliktir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, düzenleyici herhangi bir özel madeni paradan bahsetmediğini söylese de, hisse kanıtı kripto para birimlerinin menkul kıymetler olarak görülebileceğini söyledi. Bununla birlikte, yorumları eterin fiyatının Perşembe günü bir darbe almasına yardımcı oldu.

Bu arada, bitcoin’den ethere herhangi bir akış varsa, bunun çoğu Birleşmenin başlamasıyla durduruldu.

Profesyonel yatırımcı için içgörüler, haberler ve analizler içeren haftalık bültenimiz Crypto Long & Short’u okuyorsunuz. Her Pazar gelen kutunuza almak için buradan kaydolun.

TradingView’den alınan verilere göre, 15 Eylül – Birleşmenin gerçekleştiği günün başında, Ethereum Binance’de yaklaşık 0.0817 BTC ile işlem görüyordu. On beş saat sonra 0.0746 BTC’de el değiştiriyordu ve düşmeye devam ediyordu.

Son beş gündeki Ethereum/Bitcoin fiyat tablosu (TradingView)

Devamını oku: İkinci En Büyük Blok Zinciri İçin Yeni Bir Çağ Açan Ethereum Birleşmesi Tamamlandı

Bu iç karartıcı bir tablo, diye düşünebilirsiniz. Bunun dışında sadece beş günlük veri var.

Bir adım geri çekilelim ve eterin, Bitcoin’in ilk günlerinden beri bitcoin’e karşı nasıl işlem yaptığına bakalım.

İşaret Zinciri tabanı ve diğer oranlar

Sonunda Ethereum’un birleştiği Beacon Chain, 1 Aralık 2020’de piyasaya sürüldü. O zaman, ether 0.0313 BTC’ye mal oldu. Böylece, o zamandan beri değeri iki katından fazla arttı.

Ethereum/Bitcoin aylık grafiği (TradingView)

Yine de, bu kurumsal çıkar hakkında hiçbir şey söylemez. Sonuçta, fiyatlar tamamen perakende ilgisine göre hareket edebilir.

Kurumsal ilgiyi ölçmeye çalışmak biraz zor olabilir. Örneğin, vadeli işlem hacimlerini kullanmak beklendiği kadar net değildir. Skew.com’dan alınan verilere göre, son zamanlarda bir darbe almasına rağmen, dolar hacmi bazında ether vadeli işlemlerinin Temmuz ayından bu yana düzenli olarak bitcoin vadeli işlemlerini geride bıraktığını görüyoruz.

ETH/BTC vadeli işlem hacmi (TradingView)

Bu bize kurumlar hakkında pek bir şey söylemiyor çünkü Skew’in veri için kullandığı bazı borsalar yüksek risk toleransı olan perakende yatırımcılara hitap ediyor.

Elbette Wall Street’in çıkarları için iyi bir vekil olabilecek en az bir vadeli işlem borsası var ve bu CME. İki kripto para birimi arasındaki hacim oranı çok farklıdır:

CME’nin ETH/BTC vadeli işlem hacimleri (TradingView)

CME’nin ether/bitcoin vadeli işlemleri oranı kesinlikle her yerde, ancak CME’deki ether sözleşmeleri için dolar hacimlerinin henüz bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini geçmediği açık.

Devamını oku: Tüccarlar, Ethereum Birleşmesinin Ether Vadeli İşlem Faaliyetlerini Stake Verimlerine Bağladığını Söyledi

Spot piyasada ise, borsaların kendileri, bir para birimiyle ilgilenen oyuncular hakkında bir fikir edinebilir.

Bitstamp USA CEO’su Bobby Zagotta, Cuma günü CoinDesk TV’nin “First Mover” programında “ETH’deki bu haftaki hacim artışı açısından, aslında kurumlar tarafından yönetildi ve bu bizim borsa işimizin önemli bir parçası” dedi. “Kurumlardan gelen hacimde yaklaşık %56 artış, bence [a] perakende kullanıcılardan gelen hacimde %35 artış oldu.”

Zagotta, bunların çoğunun, Birleştirme’nin başarısıyla “haberleri satan” yatırımcılara atfedilebileceğini söyledi.

Miting öncesi sessizlik mi?

Bu arada, eterin fiyatındaki düşüş sadece bitcoin’e karşı olmadı; ABD doları karşısında da oldu. Düşüş geçen hafta HODLer’ları hayal kırıklığına uğrattıysa da, yolun aşağısındaki muazzam büyüklüktekileri dışlamayanlar da var.

VanEck’in dijital varlık araştırması başkanı Matthew Sigel, Birleşmeden sonra eterin USD karşısındaki performansını önemli değişikliklerden sonra bitcoin’e olanlara benzetiyor.

Sigel, Perşembe günü CoinDesk TV’nin “First Mover” programında “Fiyatın haftalarca veya aylarca işlem gördüğü bitcoin yarılanması da dahil olmak üzere birçok büyük kripto gelişme örneği var” dedi. “Ağda bir miktar istikrardan sonra satın alma kararı vermek için sadece büyük bir paydaş alır. Bu günler, haftalar, aylar alabilir – kim bilir?”

Devamını oku: SEC’in Gensler, Proof-of-Stake Kripto Para Birimleri için Ekstra İnceleme Sinyali Verdi: Rapor

Beş yıllık ether için 8.000 dolarlık bir fiyat hedefi olan Sigel, Birleştirmeden sonraki altı saat içinde Ethereum ağında, önceki Beacon Chain tarihinin tamamından dört kat daha fazla ETH’nin stake edildiğini kaydetti.

“Piyasalarda bulunanların şimdi bu likiditeyi taahhüt etme ve kilitleme kararı aldıkları oldukça açık görünüyor” dedi. “Bu muhtemelen zamanla devam edecek bir eğilim, bu yüzden erken sonuçlar, bence, fiyat hareketine rağmen oldukça cesaret verici.”

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: