DünyaEkonomi

SEC ve Ripple, XRP Satışlarının Menkul Kıymetler Yasalarını İhlal Edip Etmediği Konusunda Derhal Karar Verilmesi İçin Çağrı Yaptı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple Labs, federal bir yargıcın ya XRP kripto para birimine bağlı kripto şirketinin federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğine karar vermesini ya da uzun bir yargılama gerektirmeden davayı reddetmesini istiyor.

SEC ve Ripple, New York’un Güney Bölgesi’nde, Bölge Yargıcı Analisa Torres’ten ekli belgelerde sunulan argümanlara dayanarak bir karar vermesini istedi. Belgeler Cuma günü federal mahkeme veritabanına gönderildi.

SEC, Ripple Labs, CEO Brad Garlinghouse ve Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen’e Aralık 2020’de (eski SEC Başkanı Jay Clayton’ın görevi bırakmasından bir gün önce), kayıt dışı menkul kıymet işlemlerinde XRP satarak 1,3 milyar doları aştığı iddiasıyla dava açtı. Ripple, XRP satışlarının ve ticaretinin, son birkaç on yıldır bir şeyin menkul kıymet olup olmadığını belirlemenin bir yolu olarak hareket eden bir Yüksek Mahkeme davası olan Howey Testinin ilkelerini karşılamadığını ileri sürdü.

Taraflar, Ripple’ın XRP satarak menkul kıymetler yasasını ihlal edip etmediğine dair asıl meseleyi gerçekten dava etmeden, son iki yılda çeşitli keşif hareketleri sundular. Özet yargılama hareketleri, tarafların mahkemeden SEC veya Ripple’ın bir ihlal olup olmadığını şu ya da bu şekilde kanıtlamak için yeterli olup olmadığına karar vermesini istedikleri anlamına geliyor.

SEC, diğer şeylerin yanı sıra, Ripple yöneticilerinin çeşitli açıklamalarının, Ripple’ın XRP sattığını gösterdiğini ve XRP yatırımcılarının, varlıklarının zamanla değerinin artacağı inancıyla kripto para birimini satın aldığını savundu.

SEC, dosyalamasında, “Ripple, XRP için bir ‘kullanım’ bulmak ve XRP piyasalarının bütünlüğünü ve likiditesini korumak için atmakta olduğu ve atacağı çeşitli adımları halka açık bir şekilde lanse etti” dedi.

Ripple’ın argümanlarından biri, şirket ile XRP yatırımcıları arasında bir sözleşme olmadığı ve Howey’in gerekliliklerinden biri olan ortak bir girişim olmadığıydı.

Şirketin dosyalamasında, borsalar aracılığıyla satın alan birçok XRP sahibinin jetonları kimden aldıklarını bilmeyecekleri belirtildi.

“SEC, XRP tekliflerini ve sözleşmeli satışları belirlemek için gecikmeli, keşif sonrası işlem bazında bir analiz yapsa bile, iddiası hukuken başarısız olacaktır. Bu sözleşmelerin hiçbiri satış sonrası verilmedi. Dosyalama, Ripple’a karşı alıcılara haklar veya bu alıcıların yararına hareket etmek için Ripple’a satış sonrası yükümlülükler getirdi” dedi.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: