Ekonomi

Akbank, Mastercard ve MNG Kargo güçlerini birleştirdi: cep telefonunu POS’a çeviren teknoloji kargo bölümünde

Mastercard platformunun MNG Kargo uygulamasına entegrasyonu sayesinde kargo çalışanlarının akıllı telefonları POS aygıtına dönüşüyor, temassız ödemeler Akbank ödeme altyapısı aracılığı ile gerçekleşiyor.

Kargo kesiminde bir birinci olma özelliği ile öne çıkan proje için ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, dijital ödemeler dünyasında fark yaratan Akbank ve Türkiye’nin başkan kargo firmalarından MNG Kargo iş birliği yaptı. Proje ile birlikte Mastercard platformu entegrasyonu ve banka partneri Akbank iş birliği ile MNG Kargo çalışanlarının NFC özellikli ve Android tabanlı taşınabilir aygıtları POS’a çevriliyor. MNG Kargo müşterileri temassız yahut taşınabilir NFC prosedürlerini kullanarak kargo fiyatını süratli ve inançlı biçimde kapıda ödeyebiliyor.

Mastercard’ın geliştirdiği bu yeni platforma entegre olacak tüm firmalar, çalışanlarının taşınabilir aygıtlarla ödeme kabul edebilmesini sağlayacak. Örneğin; perakende, teknoloji ya da giysi alanında faaliyet gösteren bir mağaza, tezgahtarlarını bu teknoloji ile donatarak kasa kuyruklarına son verebilecek ya da meskenlere servis veren restoranlar hem masada hem serviste yeniden çalışanlarının aygıtlarından ödeme alabilecekler. Mastercard Türkiye’nin geliştirerek pazara sunduğu bu eser, Türkiye’den dünyaya ihraç olacak küresel bir teknoloji olma yolunda ilerliyor.

Dijital ödemeler alanında geliştirdikleri yeni teknolojilerle hayatı kolaylaştırdıklarını söz eden Mastercard Süratli Büyüyen Avrupa Pazarları Kıdemli Lider Yardımcısı Onur Kurşun kelamlarına şöyle devam etti “Pandemiyle birlikte her alanda dijital süreçlere yönelik talebin arttığı bir periyot yaşıyoruz. Bu talebi ve yakın gelecekte oluşabilecek tüketici gereksinimlerini da gözeterek ticari işletmeler ve bankalar ortasında köprü vazifesi görecek yeni bir Mastercard platformu kurduk. Bu platform sayesinde çalışanların telefonundaki kuruma ilişkin iş süreci takip uygulamalarını, ödeme kabul uygulamasına dönüştürmek mümkün. Bu platform ve son devirde pazara sürdüğümüz Anında Dijital Kredi üzere öteki inovatif eserlerimizle yakın gelecekte vazgeçilmez olacak açık bankacılığın birinci adımlarını Türkiye’de atmaya başladık. Bizim ana gayemiz nakdin baskın olduğu ödeme noktalarını dönüştürerek dijital ödemelerin erişimini artırmak. Dijital ödemeleri her taşınabilir temaslı aygıtla, her yerde, herkes tarafından yapılabilir hale getirmek. Bu yolda Türkiye’de kent içi toplu taşımadan, kapıda ödemelere kadar birçok farklı kesimde büyük iş birlikleri hayata geçirdik. Önümüzdeki periyotta de tesir alanımızı genişletmeye devam edeceğiz.”

Kargo fiyatı tahsilatlarının Android tabanlı aygıtlar ile yapılmasına imkan tanıyarak, Türkiye’de yine bir unsur imza attıklarının altını çizen Akbank Strateji, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce uygulamaya ait şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz, Türkiye’nin meblağ bağımsız süreç yapılabilen birinci taşınabilir POS uygulaması Cebe POS ile KOBİ iş yerlerinden sonra, artık kurumsal işletmelerin de cep telefonlarını POS’a çeviriyoruz. Bu uygulama ile kurumsal firmalar da klasik POS aygıtlarına bağlı kalmadan, Android tabanlı taşınabilir aygıtları ile süratli ve inançlı ödeme alabiliyor, çarçabuk uygulanabilir ödeme çözümümüzden yararlanıyor. MNG Kargo ile başladığımız iş birliği ve Mastercard platform entegrasyonu ile tüketicilere inançlı ve süratli bir ödeme tahlili sunuyoruz. Böylelikle kapıda ödeme yapma alışkanlığına sahip müşterilerimiz birden çok ödeme tekniği ile kargo fiyatını ödeyebiliyorlar. MNG Kargo ile başlayan kurumsal iş birliklerimizin daha da artacağını söyleyebiliriz.”

Fiziki POS aygıtlarına bağlı kalmadan inançlı ödeme alabilmenin kendileri için heyecan verici bir dönüşüm olduğunu vurgulayan MNG Kargo CFO’su Kağan Gündüz uygulamanın sağlamaya başladığı yararlar ile ilgili şunları söyledi: “Sahada beş bin üzerindeki kuryemiz operasyon süreçleri için kullandıkları el terminallerine ek olarak POS aygıtlarını da taşımanın fiziki zorluklarını yaşıyordu. Tek el terminali üzerinden çok daha süratli bir formda sağlam ödeme alabilmek, suratımıza ve verimliliğimize katkıda bulunacak. Akbank ve Mastercard ile yaptığımız bu iş birliği ile bizim üzere çok yaygın POS aygıtı ile hizmet veren kurumsal firmalar içinde değişime öncelik etmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: