BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Kripto’yu Makro Piyasa Olarak Düşünmek Sorun Değil

Kripto para piyasaları makro piyasalardır.

Bu iddiaya rağmen, pek çok dijital varlık yatırımcısının bu yeni oluşan piyasanın ayrıntılarında kaybolduğunu görüyorum. Varlık sınıfının yüksek değişkenliği ve 7/24 piyasa saatleri bir yana, yeni piyasaya özgü düzenleyici, operasyonel veya saklama zorluklarını da göz ardı etmiyorum. Bunlar, müşteri sermayesi taahhüt edilirken dikkate alınması gereken önemli konulardır. Bununla birlikte, birçok analistin daha geniş makro ortamı incelemek için zaman harcamak yerine kriptografi ayrıntılarına, TVL’ye (“kilitli toplam değer”) ve zincir içi faaliyetlere daha fazla önem verdiği görülüyor.

Bu aşağıdan yukarıya yaklaşım, geleneksel varlık sınıflarıyla sınırlı korelasyonların olduğu kripto piyasalarının ilk günlerinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak dijital varlıkların toplam piyasa değerinin son iki yılda ortalama 1 trilyon doların üzerine çıkmasıyla makro arka planı değerlendirmek kaçınılmaz hale geliyor.

CoinDesk’in finansal danışmanlar için dijital varlıkları açıklayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’ı okuyorsunuz. Her perşembe almak için buraya abone olun.

Geçen yılki piyasa performansı bunu açıkça ortaya koydu. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi dijital varlıklar, Federal Rezerv’in ekonomik koşullara tepki olarak faiz oranlarını artırmasıyla zarar gördü.

Dijital varlık piyasalarında gezinmede makro sinyallerin etkinliğini göstermek için makro göstergelerden oluşan bileşik bir sepet oluşturdum. Bazı tipik makro piyasa oranlarını, özellikle de ön faiz oranlarını, enflasyona göre düzeltilmiş faiz oranlarını (“gerçek getiriler”), ABD doları döviz kuru sepetlerini ve ABD kurumsal kredi spreadlerini seçerek başladım. Bu oranların genellikle geniş çapta izlenen daha geniş endekslerde kullanıldığını belirtmekte fayda var.

Seçilen bu makro veriler üzerinde ileriye dönük bir bakış açısı oluşturmak için, makroekonomik görüşün temelini oluşturan hareketli ortalama trend sinyalleri oluşturdum. Daha sonra bu piyasalarda finansal koşulların gevşemesine yol açan değişimlere pozitif veya negatif değerler atadım. Nominal ve reel faiz oranlarının düşürülmesi, ABD dolarının zayıflaması ve kurumsal kredi spreadlerinin sıkılaştırılması, finansal koşulların hafifletilmesi olarak sınıflandırıldı ve dijital varlıklar üzerinde olumlu bir etki yaratması bekleniyor. Benzer şekilde, artan nominal/reel faiz oranları, güçlenen dolar ve kurumsal kredi spreadlerinin genişlemesi, finansal koşulların sıkılaşması olarak sınıflandırıldı ve muhtemelen olumsuz bir etkiye yol açtı.

Yeni oluşturulmuş bir makro gösterge veri serisini elimde tutarak, bir makro sinyalin kripto para birimlerine dinamik olarak tahsis edilmesindeki kullanışlılığını değerlendirmek için varsayımsal bir arka test gerçekleştirdim. Bitcoin, piyasa değerine göre piyasadaki en eski ve sürekli olarak en büyük token olması nedeniyle kripto varlıkları için bir vekil olarak seçildi ve bitcoin için küresel bir fiyat olarak CoinDesk Endeksleri Bitcoin XBX endeksini kullandım.

Bitcoin ağırlığının %0 ila %100 arasında değiştiği, yalnızca uzun vadeli dinamik bir strateji oluşturmak için makro sinyali (-1 ile +1 arasında değişen) Bitcoin’e %50 tahsisle birleştirdim. Simüle edilen portföyün geri kalanı kısa vadeli nakit ETF’ye yerleştirilir.


Varsayımsal bitcoin ve nakit stratejileri, Mayıs 2018 – Nisan 2023. Minimum bitcoin tahsisi %0’dır; maksimum %100; nötr %50. CoinDesk Endeksleri XBX Endeksi, bitcoin fiyatını temsil etmek için kullanılır. Haftalık yeniden dengeleme, ciro üzerinden 20 baz puan işlem maliyeti, bitcoin takip riskine karşı 100 baz puan yönetim ücreti.

Beş yıllık varsayımsal geriye dönük test dönemi boyunca, makroekonomik koşulları göz önünde bulundurmanın, bitcoin satın al ve tut yaklaşımına kıyasla riski azaltmaya ve riske göre ayarlanmış performansı iyileştirmeye yardımcı olabileceği açıktır.

Bu, özellikle 2018 ve 2022 gibi kripto ayı piyasalarında (“kışlar”) belirginleşiyor; burada makro trendin üç bileşeni de, sıkılaşan finansal koşullar sırasında kripto tahsislerini en aza indiriyor. Hem kredi hem de döviz (FX) piyasası sinyalleri, aynı zamanda COVID pazarındaki düşüşte de gezinmeyi başardı. Buna karşılık, gerçek getiri sinyali 2022 boyunca kripto maruziyetini azaltmak için daha reaktifti ve çeşitlendirilmiş bir birleşik makro sinyalin faydasını vurguladı.

Geriye dönük değerlendirmelerin her zaman bir faydası olsa da, dijital varlık yatırımcılarının, kripto para birimi kadar döngüsel bir piyasada gezinmeye yardımcı olmak için daha geleneksel varlık sınıflarından elde edilen makro bilgileri birleştirmekten kazanç elde edebilecekleri açıktır.

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.