DünyaSeyahatTeknoloji

Polkadot Yönetim Sistemini Yeniliyor, ‘Birinci Sınıf Vatandaş’ Oylama Gruplarını Kaldırıyor

Halka açık blok zincirlerden oluşan birbirine bağlı bir ağ olan Polkadot, her şeyin doğrudan topluluk tarafından kontrol edilmesiyle birden fazla konuda oylamanın aynı anda yapılmasına olanak tanıyacak şekilde yönetim modelini kolaylaştırdı.

Perşembe günü tanıtılan Polkadot OpenGov, referandum teklifinde bulunabilen ve harcama önerilerini onaylayabilen seçilmiş bir kuruluş olan Polkadot Konseyi ve belirli referandumları hızlandıran Teknik Komite gibi sözde birinci sınıf vatandaşları ortadan kaldıracak.

Yeni nesil blockchain lakabına uygun olarak Polkadot ve kardeş “kanarya” ağı Kusama, Ethereum gibi daha önceki sistemlerden dersler aldı. Merkezi olmayan yönetimin ölçeklendirilmesi, örneğin MakerDAO gibi kuruluşların bir süredir uğraştığı bir sorundur.

Polkadot Konseyi ve Teknik Komite’nin yerini Polkadot Kardeşliği adı verilen, ağ üzerinde hiçbir yetkisi olmayan ve parametreleri değiştiremeyen veya varlıkları taşıyamayan yeni, seçilmiş bir organ alır. Kardeşliğin 45 üyesi var ve çekirdek geliştiriciler adaylıklarını sundukça büyümeye devam etmesi muhtemel.

Web3 Vakfı Sistem Parachains Ekip Lideri Joe Petroski, mevcut sistemdeki darboğazları ortadan kaldırmak için aynı anda birden fazla oylama teklifi kanalının gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

Petroski, CoinDesk ile yaptığı röportajda, “Önceki yönetim sistemi, her birinin 28 gün sürmesi varsayılanıyla aynı anda yalnızca bir referandum alabiliyordu, dolayısıyla bir yıl boyunca bunlardan yalnızca 12 veya 13’ünü alabiliyordunuz” dedi. “Bu hız, sistem yükseltmeleri gibi hassas şeyler için anlamlıdır, ancak birinin hazine teklifi yapmak veya parachain için yeni bir seçenek başlatmak istediğinde geçerli değildir.”

OpenGov, Kusama’da altı ay boyunca test edildikten sonra Polkadot’a geliyor.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.