DünyaEkonomi

İlk Hareket Eden Amerika: JPY Piyasalarında İndirimli Bitcoin İşlemleri

Günaydın ve kripto piyasalarındaki en son hamleleri bağlam içinde ortaya koyan günlük haber bültenimiz First Mover’a hoş geldiniz. Hafta içi her sabah gelen kutunuza almak için buradan kaydolun.

İşte bu sabah olanlar:

 • Piyasa Hareketleri: Bitcoin, JPY piyasalarında indirimli olarak işlem görür.
 • Türevler Insight: AAVE’ye açık ilgi artıyor.

Ve Christine Lee, Emily Parker ve Lawrence Lewitinn’in ev sahipliğinde ABD Doğu saatiyle 9:00’da CoinDesk TV şovu “First Mover”a göz atın.

 • Damanic Dantes, piyasa muhabiri, CoinDesk
 • Charlotte Principato, finansal hizmetler analisti, Morning Consult
 • Stephen Lynch, Massachusetts (D)

Piyasa Hareketleri

Omkar Godbole tarafından

Japon yeninin son düşüşü ülkenin enerji alıcılarını korkutsa da, yatırımcı topluluğu artan itibari para oynaklığına karşı kayıtsız görünüyor.

Yen bugün erken saatlerde dolar başına 121’e toparlanmadan önce 28 Mart’a kadar üç hafta içinde ABD doları başına %8 değer kaybederek 125’e düştü – ay ve yıl için hala %6 düştü. Birkaç analist, Federal Rezerv’in hızlı faiz artırımları yapma planlarının ve Japonya Merkez Bankası’nın ısrarlı gevşeme eğiliminin, yenin 12 ay içinde dolar başına 150’ye düşmesine neden olabileceğinden endişeli.

Buna rağmen, Paris merkezli Kaiko Research tarafından takip edilen verilere göre, bitcoin Japon yen piyasasında indirimli işlem görüyor. Yen değer kaybetmeye başlayınca BTC/USD ve BTC/JPY piyasaları arasındaki fark bu ayın başlarında negatife döndü.

Başka bir deyişle, bitcoin, Japon yenindeki düşüşe maruz kalan yatırımcılardan sığınak teklifleri almıyor gibi görünüyor. Kripto para, yaygın olarak altın benzeri bir değer deposu olarak algılanıyor ve Rusya’nın Şubat ayındaki işgalinin ardından Binance’in Ukrayna Grivnası (UAH) piyasasında %6 primle işlem görüyor.

Tokyo merkezli fintech yazılımı ve BT iş çözümü sağlayıcısı xWIN’in stratejik finans sorumlusu Daisuke Kobayashi’ye göre, zayıf bir yenin borsalar için bir nimet olduğuna dair yaygın inanç, bitcoin için güvenli liman talebini kontrol altında tutuyor gibi görünüyor.

Kobayashi, bir LinkedIn sohbetinde CoinDesk’e “Yen düşüşünü sadece birkaç Japon yatırımcı fark etti” dedi. “Ayrıca, zayıf bir yen’in hisse senedi fiyatlarını artıracağına inandıkları için yanlış olan hoş bir ruh hali var.”

JPY piyasalarında indirimli Bitcoin ticareti (Kaiko)

Tarihsel olarak, yen ve Japon hisse senetleri arasında doğrusala yakın bir ilişki olmuştur. BOJ valisi Haruhiko Kuroda geçen hafta parlamentoya verdiği demeçte, “Zayıf bir yenin Japonya ekonomisi için genellikle olumlu olduğu görüşümde bir değişiklik yok.”

Bu nedenle, BTC/JPY piyasasında prim olmaması şaşırtıcı değil – daha çok yen bir G-7 para birimi ve Ukrayna Grivnası’ndan çok daha güçlü bir birim olduğundan, 1,38 trilyon dolarlık forex rezervleriyle desteklendiği düşünüldüğünde, ikincisi – dünyanın en büyüğü. Ayrıca Kobayashi’ye göre kripto, ortalama bir Japon yatırımcının portföyünün küçük bir bölümünü oluşturuyor.

NIKKEI Asia’nın 22 Mart tarihli makalesinde, “Ocak ayı itibarıyla Japon borsalarında kullanıcılar tarafından tutulan 1,18 trilyon yen (9,8 milyar dolar) değerindeki kripto para birimi de Coinbase’in Aralık ayındaki 278 milyar dolarlık kısmının bir kısmıydı” dedi.

Bununla birlikte, yükselen tahvil getirileri Japonya Merkez Bankası’nı (BOJ) altı yıllık getiri eğrisi kontrol programından vazgeçmeye zorlarsa, yalnızca Japonya’da değil, Asya ve dünyanın diğer bölgelerinde kripto kabulü patlayabilir. 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin %0 hedefi etrafında 25 baz puan (0.25 yüzde puanı) hareket etmesine izin veriyor.

BOJ, Fed’e ve diğer gelişmiş ülke merkez bankalarına on yıl kadar olağan dışı önlemleri uygulama konusunda öncülük etti. Ayrıca, 2016’dan beri uygulanan eğri kontrol programı, Asya’da ve gelişmiş ülkelerde verimleri dolaylı olarak kontrol altında tuttu. Bu nedenle, Japon merkez bankası eğri kontrolünden vazgeçerse, getirilerde ve riskten kaçınmada keskin bir artış olabilir. Belki de piyasalar bunu, dünya genelinde geleneksel olmayan araçların nihai başarısızlığının bir ipucu olarak alabilir.

10 yıllık Japon getirisi, enflasyon korkuları ve artan küresel getiriler sayesinde son zamanlarda %0,25’lik işarete birkaç kez meydan okudu. Almanya’da iki yıllık faiz, 2015’ten bu yana ilk kez pozitife döndü.

Bu, BOJ’u alımları hızlandırmaya zorladı. Pazartesi günü erken saatlerde BOJ, verimin %0.25’in altında kalmasını sağlamak için dört gün boyunca sınırsız tahvil alacağını söyledi. Merkez bankası onlarca yıl para basmaya devam edebilir, ancak piyasa istendiği gibi tepki verecek mi? Tahvil getirilerindeki artışlardan da anlaşılacağı gibi, azalan marjinal fayda yasası yetişiyor gibi görünüyor.

Yatırımcılar artık Japonya’daki gelişmeleri görmezden gelemez.

USD/JPY ve MSCI Japonya endeksi/MSCI Dünya Endeksi (Bloomberg)

Son Haberler

 • Grab’ın Teknoloji Başkanı Metaverse Oyun Firması Ethlas’a Liderlik Etmek İçin Ayrıldı: Rapor
 • Luna Foundation Guard Alımları Yavaşlatırken Bitcoin Sabit Kalıyor
 • Komodo’nun ‘ShibaDEX’i, Kullanıcıların Diğer Zincirlerdeki Jetonlar için Shiba Inu Ticareti Yapmasına İzin Veriyor
 • Opera’nın Web 3 Push’ta Solana, Polygon, StarkEx’i Destekleyen Kripto Tarayıcısı
 • Yaratıcıların İşlerini NFT’lerle Kurmalarına Yardımcı Olan Vize Programı
 • Robinhood Kripto Sorumlusu Ayrılıyor

AAVE Soars’ta Açık Faiz

Omkar Godbole tarafından

IntoTheBlock tarafından izlenen veriler, Aave protokolünün yerel belirteci olan AAVE’ye bağlı kalıcı vadeli işlem sözleşmelerindeki açık pozisyon sayısında kilitli dolar değerinin 220.6 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor.

Kalıcı ürünler piyasasında günlük hacim, 27 Ekim’den bu yana en yüksek seviye olan 1,34 milyar dolara sıçradı.

IntoTheBlock, Telegram kanalında, artan açık ilgi ile token fiyatındaki sürekli artışın birleşiminin, önemli miktarda long’ın açıldığını gösterdiğini söyledi.

AAVE, basın zamanında 235 dolar civarında işlem görüyordu ve gün içinde %17’lik bir kazancı temsil ediyordu. Token iki haftada ikiye katlandı.

AAVE’ye açık ilgi (IntoTheBlock)

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: