Ekonomi

Hyundai TUCSON ve IONIQ 5 Euro NCAP Testinden Beş Yıldız Aldı.

  • Hyundai’nin tanınan modelleri TUCSON ve IONIQ 5, çarpışma testlerinden beş yıldız aldı.
  • Yaz aylarında ülkemizde de satışa sunulan BAYON ise dört yıldız alarak güvenlikten tam not aldı.
  • Hyundai, böylece SmartSense güvenlik ve sürüş teknolojilerinde tezli olduğunu kanıtladı.

Hyundai, TUCSON, IONIQ 5 ve BAYON modelleriyle bağımsız araç kıymetlendirme kuruluşu olan Euroncap çarpışma testlerinde muvaffakiyete ulaştı. Yakın vakitte satışa sunulan ve tüm pazarlarda popülerliğini tepeye taşıyan üç yeni Hyundai modeli, değerlendirilmeye alınan tüm kriterlerden en yüksek skorları elde etti. Hem TUCSON, hem de IONIQ 5 azamî beş yıldızlı güvenlik derecesini elde ederken, BAYON’a da dört yıldız derecesi verildi.

Euro NCAP güvenlik testinden geçen araçlar şu dört kategoride değerlendirildi. Öncelikle “Yetişkin Yolcu”, “Çocuk Yolcu”, “Korunmasız Yaya” ve daha sonra da “Güvenlik Donanımları” açısından bedellendirilen araçlar, kendi segmentlerinde en âlâ performansı gösterdiler.

Beş yıldızlı Hyundai TUCSON, bilhassa “Yetişkin Yolcu” ve “Çocuk Yolcu” ortasında en uygun dereceyi elde etti. IONIQ 5 ise ayrıyeten bu kategorilerde ve “Güvenlik Donanımı”nda da harika sonuçlara ulaştı. BAYON da “Çocuk Yolcu” kategorisinde en âlâ performansı gösterdi.

Smart Sense: Hyundai Güvenlik Paketi

Hyundai modelleri, Hyundai Smart Sense faal güvenlik ve sürüş yardımı özellikleri ile üretiliyor. Ön koltuktaki yolcuları daha da inançta tutmak için geliştirilmiş yedi hava yastığı sistemine ek olarak, Yeni TUCSON’un yükseltilmiş güvenlik paketi de artık Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), Kör Nokta Görüş Monitörü (BVM), Kör Nokta Çarpışma Asistanı özelliği içeriyor. Kör Nokta Çarpışma Engelleme Yardımcısı (BCA) ve Ön Çarpışma Tedbire Asistanı (Kavşak dönüş özellikli FCA), TUCSON’un suratını denetim altında tutmasına ve trafikte öndeki araçla olan arayı muhafazasına ve şeridinde kalmasına yardımcı oluyor.

Kör Nokta Görüntüleme Asistanı (BVM) ise dönüş sinyali kullanıldığında art görünümü 10.25 inç’lik dijital göstergeye aktarmış. Kör Nokta Çarpışma Tedbire Asistanı (BCA) da art taraftan daima olarak virajları izliyor ve diğer bir araç algılandığında şoförleri uyarıyor ve gerektiği durumlarda diferansiyel frenleme uyguluyor. FCA da öbür arabalar, yayalar ve bisikletlilerle çarpışmayı önlemek için otonom olarak fren yapıyor. Bu özellik, artık Kavşak Dönüşü özelliğini de içeriyor ve müdafaa aralığını sola dönerken kavşaklarda çarpışmaları önlemeyi içerecek biçimde genişletiyor.

Tamamen elektrikli IONIQ 5 modeli de Otoyol Sürüş Yardımı 2’yi (HDA 2) sunan birinci Hyundai modeli. HDA 2, navigasyon tabanlı Akıllı Sürüş Denetimi (NSCC) ve Şerit Takip Yardımı’nı (LFA) birleştirerek Düzey 2 otonom sürüş özelliklerini kullanıyor ve otoyolda sürüşü daha rahat hale getiriyor. Bu özellik, suratı, tarafı ve takip arasını denetim etmek ve şoförün şerit değiştirmesine yardımcı olmak için ön görüş kamerası, radar sensörleri ve navigasyon datalarını kullanıyor.

Hyundai SUV ailesinin yeni üyeleri üzere BAYON da geniş bir Smart Sense özellikleri listesiyle standart olarak gelen güvenliğe öncelik veriyor. Daha inançlı otoyol sürüşüne ek olarak, Driver Attention Warning (DAW) yani uykulu yahut dikkati dağılmış bir sürüş algılandığında sürücüyü uyaran bir sistemle donatılıyor. Araç Kalkış Uyarısı (LVDA), öndeki araç trafikte ilerlediğinde yahut öndeki araca gereğince süratli reaksiyon verilmediğinde şoför hareket etmesi için uyarılıyor.

Hyundai, her yıl yapılan Euro NCAP çarpışma testlerinden en yüksek güvenlik derecesini alan modeller üretiyor. Bu modellere en son eklenenler TUCSON ve IONIQ 5 olurken azamî beş yıldızlı derecelendirmeyi kazanan evvelki Hyundai modelleri ortasında i30, KONA, SANTA FE, IONIQ ve NEXO yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: