hatalı para

Hatalı Basım Para Nasıl Bulunur?

Hatalı basım para nasıl bulunur? Hatalı basım paralar, sizin çevrenizde olduğu kadar herkesin çevresinde oldukça yaygın bir şekilde dolanıyor. Fakat bu paraları bulmak sandığınız kadar kolay değil. Genel olarak hatalı basım paralar, bir rakamı eksik olan, yanlış basılmış olan, içeriği değişmiş olan paralardan oluşmaktadır. Bu paralar Türkiye’de ve dünyanın pek çok bölgesinde koleksiyonerler tarafından biriktirilmektedir. Eğer hatalı basılmış bir para bulduysanız, elinize hatırı sayılır bir para geçecek demektir.

Hatalı Basılmış Para Örnekleri

Aşağıdaki görsellerde hatalı olarak basılmış paralar bulunmaktadır. Teknik olarak hatalı basılan paralar bu şekildedir. Sizde bu tarz bir para bulduysanız, bu parayı internette satışa koyarak koleksiyonerlere satabilir ve ciddi tutarlar kazanabilirsiniz.

Hatalı Basım Para Bulmak İçin Öneriler

Hatalı olarak basılmış bir para bulmak istiyorsanız, elinize geçen her parayı tek tek kontrol etmelisiniz. Bunlar madeni ve kâğıt paralar olabilir. Para alırken ve verirken mutlaka bunları kontrol edin. Sık sık Atm’ye para yatırıp, para çekin. Bu işlemler hatalı para bulmanızı kolaylaştıracaktır.

  • Eğer esnafsanız, gün içinde elinize daha fazla para geçecektir, sürekli kasadaki paralara bakın ve dikkat edin, eğer hatalı basım varsa bunu mutlaka kontrol edin.
  • Sık Sık bankamatikten para çekin ve yatırın, hatalı basımlar bankamatikten geçer.

Hatalı Para Bulanların Hikayeleri

Elazığ’da esnaf olan Sezgin Öztürk, işyerinde olduğu sırada kasadaki parayı sayarken 10 TL’lik bir banknot buldu ve bu parada birtakım hatalar vardı. Sezgin Öztürk, hatalı basım paraları bildiğinden durumu hemen fark etti ve parayı satışa koydu. Sezgin Öztürk, esnaflık yaptığı sırada bulduğu 10 TL’lik kâğıt paradan 45 bin TL kazandı.

Antalya’da yaşayan Mustafa Şahin, ödeme yaptığı sırada cüzdanından 50 TL çıkardı ve parada 0 rakamının olmadığını gördü. Bunun üzerine paranın sahte olduğunu düşünmeye başlarken internette yaptığı araştırmalar sonucunda paranın sahte değil, hatalı basım olduğu sonucuna vardı. Elektronik ortamda yapılan testlerde de paranın gerçek olduğu sadece basım hatası yapıldığı söylendi. İlginç bir diğer gerçekse, Mustafa Şahin’e bu para için tam 75 bin TL teklif edildi, Mustafa Şahin parayı satmayacağını biriktireceğini söyledi ve teklifi böylece reddetti.

İlginizi Çekebilir: Sıfır Olmayan Paralar Değerli Değil

YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.