DünyaEkonomi

El Salvador, KOBİ’lere Kripto Tabanlı Krediler Sunmayı Planlıyor

El Salvador hükümeti, 2022’nin ilk çeyreği itibarıyla küçük ve orta ölçekli şirketlere (KOBİ’ler) kripto bazlı kredilerde 10 milyon dolar sunmayı planlıyor.

Solana merkezli bir borç verme ve borç alma platformu olan Acumen, El Salvador Ulusal Mikro ve Küçük İşletmeler Komisyonu’na ABD doları finansmanı sağlayacak Conamype başkanı Paul Steiner CoinDesk’e verdiği demeçte, yerel kayıt dışı girişimcilere ve serbest meslek sahiplerine finansman tahsis etmeyi planlayan bir hükümet kuruluşu olan (Conamype) dedi.

Acumen’in kredilerinin yıllık faiz oranı %6 ila %7 olacak, ancak Acumen’in projesi %10’a kadar çıkabilir. yönetici Andrea Gómez CoinDesk’e söyledi.

Steiner’e göre, El Salvador’daki şirketlerin %86’sı kayıt dışı sektörde faaliyet gösteriyor ve bankacılık hizmetlerine erişimi yok. Bu oranın %98’i, ortalama olarak yıllık %2,300 faiz oranıyla kredi sunan kayıt dışı borç verenlere güveniyor.

“Onlar ayda %20 ile %25 arasında ücret alan tefeciler. Bundan kaçınmak istediğimiz şey bu,” dedi Steiner .

Steiner’e göre hükümet, Bitcoin’in yasal ihale olarak onaylanmasının ardından Ekim 2021’den bu yana Acumen ile görüşüyor. Orta Amerika ülkesi. Buna paralel olarak, Salvadorlu KOBİ’lere kredi sağlamak isteyen farklı kripto kredi platformlarıyla müzakereler yürüttüğünü söyleyen Steiner, imzalanması halinde anlaşmaların toplam 200 milyon dolar olabileceğini de sözlerine ekledi.

Acumen, kriptoyu stablecoin’lere (USDC veya tether) dönüştürecek ve Salvador’a ABD doları göndermeyi planlayan Conamype’ye ABD doları gönderecek Steiner, KOBİ’lerin ve girişimcilerin devlete ait banka Banco Hipotecario aracılığıyla olduğunu söyledi. Steiner,

Tam tersi, Salvadorlular sermaye ve faizleri ABD doları olarak ödeyecek ve hükümet ABD dolarını Acumen’e iade edecek, dedi. Gomez,

El Salvador hükümeti ve Acumen’in anlaşmanın ayrıntılarını belirlemeye devam ettiğini söyledi. yılın ilk çeyreği.

Gomez’e göre, Acumen’in şu anda 15.000 kullanıcısı var ve Kasım 2021’de El Salvador Merkez Bankası tarafından borç veren olarak yetkilendirildi.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: