DünyaEkonomi

Çığ, Wall Street’i ve ‘Degens’i Benzer Şekilde Kazanabilir mi?

Kripto bilincine sahip olanlar için, blok zincir endüstrisi konferansları, her bir zincirin ilgili inananlarını dünyanın dört bir yanındaki egzotik yerlerde çok günlü savurganlıklara çeken yıllık hac ziyaretleri haline geldi.

Bilinen Bitcoin konferansı (Miami’de bir ev bulmuş gibi görünüyor) ve Ethereum’un uzun süredir devam eden ETHDenver’ı var. Geçen sonbahardan başlayarak, Solana’nın Lizbon’da düzenlenen çıkış partisi Breakpoint ile yeni, milyar dolarlık taban katmanları katıldı.

Şimdi Avalanche, İspanya’nın Barselona kentinde altı günlük bir zirveyi yeni tamamlayarak mücadeleye girdi.

Avalanche blok zincirini destekleyen şirket Ava Labs’ın başkanı John Wu, “Geliştiriciler, kullanıcılar ve yatırımcılar ilk kez bir araya gelebiliyor” dedi. “Hedef buydu.”

‘Kaçış hızı’

Geçen yıl, Avalanche, akıllı sözleşme uyumlu blok zincirler arasında yerleşik lider olan Ethereum’a karşı büyük bir meydan okuyucu haline gelmek için göreceli belirsizlikten çıktı.

AVAX tokeni geçen yıl %2,800 oranında göz kamaştırıcı bir getiri sağladı ve piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimini kırdı. (Bu yıl, token yaklaşık %18 düştü.) Zincirin merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında kilitli toplam değer (TVL) Kasım ayında ilk kez 10 milyar doları aştı. Şu anda TVL listelerinde Ethereum, Terra ve Binance Smart Chain’in arkasında, ancak Solana’nın üzerinde dördüncü sırada yer alıyor.

“Normler” bile, Avalanche’ın New York City metro arabalarına yapıştırılmış reklamlarını veya sadık kullanıcılarının sosyal medyada ilan ettiği kırmızı üçgen emoji denizini fark etmiş olabilir.

Konferans konuşmacısı ve Three Arrows Capital şubesi DeFiance Capital’in eski yatırımcısı Darryl Wang, “Çığ başarıyla kaçış hızına ulaştı” dedi. “%100 Ethereum’dan diğer EVM uyumlu zincirlerin çoğuna geçtim. Artık işlemlerimin %90’ı Avalanche’da.”

Avalanche, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumludur, yani Ethereum programlama dili Solidity kullanılarak oluşturulan uygulamalar, geliştiricilerin minimum ince ayarıyla Avalanche üzerinde de konuşlandırılabilir.

Şimdiye kadar, EVM uyumluluğunun, Ethereum’un yüksek işlem ücretlerinden bıkmış tüm kur yapan kullanıcılarla Polygon, Fantom ve Avalanche ile başlangıç ​​​​temel katmanları için katalizör olduğu kanıtlandı.

Bununla birlikte, her ikisi de Ethereum ile kolayca iletişim kuramayan Terra ve Solana ile, EVM uyumluluğu avantajını kaybediyor olabilir – TVL çizelgelerinde istikrarlı bir şekilde tırmanıyor, kullanıcı zihin paylaşımı için bir proxy. Ancak Avalanche liderliği, paylaşılan kodu bir avantaj olarak görüyor.

Wu, Barselona’daki bir röportajda CoinDesk’e, Avalanche’ın belki de en büyük rakibi olan zincire atıfta bulunarak, “Solana hendek stratejisini benimsiyor” dedi. “Bunu bilerek yapmıyoruz”

köken hikayesi

Yeni ortaya çıkan, on yıllık kripto para endüstrisi arasında bile, Avalanche’ın gelişi özellikle etkileyici – sadece 2020’nin başlarında kuruldu ve 25 milyar dolarlık blok zincirini iki yıldan biraz daha eski hale getirdi.

Avalanche, Avalanche’ın arkasındaki teknolojinin çoğunu geliştiren, Türkiye doğumlu bilgisayar bilimcisi ve eski Cornell Üniversitesi profesörü Emin Gün Sirer’in buluşudur. Bugün Gün Sirer, Ava Labs’ın CEO’su olarak görev yapmaktadır.

Gün Sirer ve Avalanche’ın diğer liderleri hakkında belki de en dikkate değer olanı, özellikle gençlerin, üniversiteyi terk edenlerin ve takma adlarla anonların sıklıkla aşırı derecede nüfuz sahibi olduğu bir sektörde, kurumsal soyağacıdır.

Ava Labs’ın en üst düzey yöneticilerinden Aave’nin kurucusu Stani Kulechov, “Kesinlikle daha tecrübeliler” dedi. “Çığ ekosistemini çok verimli bir şekilde yönetiyorlar. Çok misyon odaklılar, Ethereum ise daha çok değer odaklı.”

Bir değil iki Ivy League derecesine sahip olan Wu, Gün Sirer ile ilk kez lisans öğrenimi Cornell aracılığıyla tanıştığını ve burada Sirer’in uzun süredir dağıtık sistemlerde bilgisayar bilimi profesörü olduğu ve blockchain’in şemsiye disiplini olduğunu söylüyor.

Wu, “Lisansımı aradım ve bilgisayar bilimi bölümündeki en iyi kripto insanların kim olduğunu sordum” dedi. “Gün’le konuşmamı söylediler.”

2017’de çift, Cornell Üniversitesi Blockchain Kulübü’nün danışmanı oldu.

Kriptoda kurucular, Bitcoin’den Satoshi Nakamoto, Ethereum’dan Vitalik Buterin, Cardano’dan Charles Hoskinson ve Terra’dan Do Kwon’un önde gelen örnekleriyle sıklıkla ilah benzeri statü elde ederler. Gün Sirer’i daha az kişi duysa da, memleketi Türkiye’de “dev bir ünlü” olarak anılıyor.

The Hatch projesinden beş kişilik ekibiyle birlikte İstanbul’dan Barselona’ya uçan bir konferans katılımcısı olan Mustafa Mercan, “Çığ üzerine inşa etmeye karar vermemizin büyük bir nedeni” dedi.

Hem kurumlar hem de yozlaşmışlar

Avalanche, hem kripto sularına ayak uydurmak isteyen kurumlara kur yaparak hem de bir sonraki %1.000 APY Ponzi protokolünü kovalayan merkezi olmayan finans (DeFi) yozlaşarak iki yönlü bir strateji oynuyor.

Konferansın açılış konuşmasında Gün Sirer, salonda hem “son derece güvenilir” hem de “son derece şüpheli” kişilerin bulunduğunu söyleyerek şaka yaptı ve odadaki hem kurumlara hem de dejenere bir selam verdi.

Kurumsal kalabalık arasında konferans katılımcıları arasında Deloitte ve Mastercard (MA) gibi geleneksel finansal hizmetler şirketleri yer aldı. Daha yozlaşmış kampta Harikalar Diyarı’nın “Kurbağa Ulusu”nun kalıntıları ve yengeç oyunu Crabada’nın kuduz meraklıları vardı.

Avalanche’daki belki de en “degen” skandalı, CFO’su @0xSifu takma adlı Twitter kullanıcısının eski Quadriga kurucu ortağı Michael Patryn olduğu ortaya çıkmadan önce zincirdeki en büyük dapplerden biri haline gelen Wonderland’i içeriyordu.

Wu, Harikalar Diyarı snafu, belki de Avalanche’ın son hafızadaki tek büyük PR felaketi hakkında sorulduğunda, “Çığ’daki Harikalar Diyarı şeylerinin sayısını Solana veya BSC’de olanlarla karşılaştırırsanız, diğer zincirlerden daha küçük bir yüzde görürsünüz” dedi. . Harikalar Diyarı’nın kurucusu Daniele Sestagalli’nin Barselona’ya “gelmemesi” söylendiği söylentileri ortalığı karıştırdı.

Uzman bir kullanıcı CoinDesk’e Avalanche’ın perakende cazibesinin güçlü topluluğundan ve Avalanche’ın teşvik programları aracılığıyla para kazanmaya yönelik geniş fırsatlardan geldiğini söyledi.

Wang, “Genel olarak, Avalanche’daki Dapp’lerin çoğu topluluk odaklıdır” dedi. “Solana çok [girişim sermayesi] odaklı. Lizbon’da bir Solana jetonu satın aldıysanız, kötü durumdasınız – bunu garanti ederim.”

Hem perakende hem de kurumsal izleyicilere Çığ Pazarlama, Ava Labs için dengeleyici bir eylem olduğunu kanıtladı. Wu, “Bir degen ile konuşuyorsunuz ve onlar ‘Sen bir Boomercoin’sin’ gibiler” dedi. “TradFi’de biriyle konuştuğunuzda, ‘Sen çok modernsin’ derler.”

CoinDesk ile konuşan konferans katılımcıları arasında, kurumsal kalabalık Avalanche hakkında daha az tutkulu görünüyordu veya belki de profesyonel nedenlerden dolayı poker yüzlerini tutmak zorundalar. Birçok kurum, kazananların hala belirsiz olduğu bir sektörde bahislerini korumanın bir yolu olarak çoklu katman 1 veya temel blok zincirleriyle işbirliklerine başvurdu.

Mastercard’ın ürün inovasyon başkanı Harold Bosse bir röportajda CoinDesk’e “Teknolojiden bağımsızız” dedi. “Çok zincirli bir gelecek olacağını anlıyoruz.” Bosse, belirli ortaklıklar hakkında yorum yapmayı reddetmesine rağmen, Mastercard’ın Avalanche ile ticari kullanım örneklerini keşfetmek için “çok heyecanlı” olduğunu söyledi.

Kripto kredi platformu BlockFi, Mastercard’ın “sahada oyna” stratejisini yineledi. BlockFi Global Kurumsal Dağıtım Başkanı David Olsson, “Bir dizi farklı katman 1 projesine bakıyoruz” dedi. “Müşterilerimiz için riski etkin bir şekilde yönetmemiz gerektiği düşünüldüğünde, yalnızca bir tanesini değil birkaçını keşfetmenin mantıklı olduğunu düşünüyoruz.”

Avalanche ekosisteminde çok aktif olan bir kripto risk sermayesi şirketi olan Polychain Capital’in eski ortağı Tekin Salimi, kripto alanını doğası gereği geleneksel finanstan “daha ​​işbirlikçi” olarak görüyor.

Konferansta yeni girişim fonu dao5’i açıklayan Salimi, “Daha çok yepyeni bir varlık sınıfı icat ediyor gibiyiz ve yükselen gelgit tüm tekneleri kaldırıyor” dedi.

Büyük teşvikler

Her akıllı kontrat blok zinciri, Mastercards ve Frog Nations’a katılmak için rekabet ettiğinden, rekabet gücünün bir göstergesi, bir projenin ilgili kuruluşunun kullanıcıları cezbetmek için yerleştirebileceği savaş sandığının boyutudur.

Son sekiz ayda Avalanche, zincirine geliştirme getirmek için dokuz rakamlı dört teşvik programı başlattı; bu, yeni nakit parayla dolu taban katmanları arasında bile özellikle cömerttir. GameFi’den Grimes’a kadar her şey için AVAX’ta yaklaşık 800 milyon dolar var.

Avalanche geliştirici ilişkileri lideri ve Ava Labs’deki 60 mühendisten biri olan Gabriel Cardona, “Hedef, geliştiricileri Avalanche’a taşımaktır” dedi. “Bir yıl içinde, bir milyardan fazla işlemimiz ve binden fazla dapp’imiz olacağını tahmin ediyorum.”

Şu anda Avalanche’daki en büyük dapp’ler, zincirin ana merkezi olmayan değişimi olarak hizmet veren bir Uniswap çatalı olan Trader Joe’yu içeriyor. Bir başka popüler dapp, Avalanche’ın popüler Axie Infinity’ye yanıtı olan oyna-kazan oyunu Crabada’dır.

Avalanche’ın yukarı yönlü gidişatına rağmen, blok zinciri eleştirmenleri, Ethereum’un OpenSea’si veya Solana’nın Magic Eden’i gibi henüz sağlam bir takas edilemez token (NFT) pazarına sahip olmadığına dikkat çekiyor. Pazar yerleri, altyapının temel parçaları olarak hizmet eder ve Avalanche’ın bir OpenSea eşdeğeri eksikliği, zincirde NFT’nin benimsenmesini boğdu.

Diğer eleştirmenler Avalanche’daki “kopyalama pastası” projelerinin bolluğuna dikkat çekti. Bugüne kadar, zincirdeki en popüler dapp’ler, Uniswap veya Ohm gibi popüler protokollerin çatalları veya tümü ilk olarak Ethereum’da başlatılan Aave ve Curve gibi mavi çipli protokollerin yeniden dağıtımları olmuştur.

Kendi ekosistemlerini organik olarak büyütmek veya Ethereum’un özensiz saniyelerine kur yaparak büyümeyi önyüklemek arasında seçim yapmak zorunda kalan birçok EVM uyumlu zincirin karşılaştığı ikilem budur.

Şimdiye kadar Avalanche, büyük teşvik programlarının bile üretemediği benzersiz bir “Çığ” projesinden yoksundur.

alt ağlar

Konferansta belki de en fazla vızıltı, alt ağlar veya uygulamaların Avalanche üzerinde kendi özelleştirilebilir blok zincirlerini oluşturmasına izin veren ağlar etrafında toplandı.

Alt ağlar, Avalanche’daki projelerin, doğrulayıcıların kim olduğu, hangi programlama dillerinin kullanıldığı ve alt ağa kimlerin erişimi olduğu dahil olmak üzere kendi zincirlerinin kurallarını belirlemesine izin verir. Fikir, Polkadot’un parachain’lerine, Cosmos’un bölgelerine ve Ethereum ölçeklendirme çözümü SKALE’nin ağlarına benziyor.

Interchain Foundation’da Cosmos Hub lideri Billy Rennekamp, ​​“Hepimiz aynı sonuca vardık: Ölçeklenebilir ve erişilebilir blok zincirlere sahip olmanın yolu, onları uygulamaya özel hale getirmektir” dedi. Rennekamp CoinDesk’e bir Cosmos meraklısı olduğunu söylese de, her şeyden önce zincirler arası birlikte çalışabilirliğin bir savunucusu.

Avalanche’ın alt ağ mimarisi de ölçeklenebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve Axie Infinity’nin kendi Ronin blok zincirini oluşturmasına benzer şekilde, hesaplama açısından yoğun uygulamaların ana ağı tıkamasını önlemesine olanak tanır.

Web 3 altyapı sağlayıcısı Ankr’ın ürün müdürü Josh Neuroth, “Blockchain’i halka açık bir veritabanı olarak düşünüyorsanız, neredeyse her uygulamanın kendi veritabanına ihtiyacı var gibi” dedi. “Milyonlarca kullanıcıyı dahil etmek istiyorsanız, kendi blok zincirinize ihtiyacınız var.”

“Subnet Show” adlı bir podcast’e de ev sahipliği yapan DevRel Ava Labs’ Cardona, CoinDesk’e “20 saniyede bir alt ağ başlatmanın” mümkün olduğunu söyledi.

Aave’den Kulchev CoinDesk’e “Çığ ile kurumsal dostu bir alt ağ oluşturmak ve katılmak için diğer DeFi protokollerini almak istiyoruz” dedi. “[müşterinizi tanıyın kontrolü] alt ağ düzeyinde bir kez gerçekleşir ve ardından tüm protokolleri kullanmakta özgürsünüz.”

Aave, perakende ve kurumsal müşteri ihtiyaçları arasında bir çatallanma ile boğuşuyor ve popüler DeFi protokolünün izinli bir sürümü olan Aave Arc’ı geçen Kasım ayında piyasaya sürdü. Kulchev, yalnızca beyaz listeye sahip bir alt ağın DeFi’yi düzenleyici kısıtlamaların bilincinde olan kurumsal yatırımcılara daha verimli bir şekilde getirebileceğini söyledi.

Jump Crypto’nun Başkanı Kanav Kariya da açılış konuşmasında ticaret devinin “Çığ ekibiyle birkaç alt ağ keşfettiğini” açıkladı ve çabanın “hâlâ büyük ölçüde keşif amaçlı” olduğunu ekledi.

Cardona, “Bir yıl içinde CoinMarketCap Top 100 tamamen farklı olacak ve birincil itici güç Avalanche alt ağları olacak” dedi. “Son olarak, blockchain her zaman öngördüğümüz vaadi yerine getirmek için olgunlaşıyor. Bunca yıldan sonra çok ödüllendirici geliyor.”

Hackathon

Bir dizi panel tartışması, ağ oluşturma etkinlikleri ve gece geç saatlerde yapılan tapasların ardından, iki günlük, 300 kişilik bir hackathon konferansın rezervasyonunu yaptı.

Encode Club’ın kurucu ortağı Anthony Beaumont, hackathon sitesinde CoinDesk’e “Odak inanılmaz” dedi. “Bebeğini satın alan bir karı-koca ekibi bile var.”

CoinDesk, oyuncuların arkadaşlarıyla AVAX jetonlarını kullanarak bahis oynamasına olanak tanıyan bir mobil oyun olan Clash Royale’i inşa eden Fransız üniversite öğrencilerinden oluşan bir ekiple konuştu.

Hackathon deneyiminden 22 yaşındaki uykusuz Bora Mindas, “Gerçekten zorlayıcıydı, bir fikir bulmak için çok zaman harcadık” dedi. Ekip, oyunu WAGMI adı verilen mevcut bir Avalanche alt ağının üzerine kurdu.

Çığ kurucusu Gün Sirer de hackathon’da görüldü ve her takıma tavsiyelerde bulundu.

Avalanche’ın kurucusu Emin Gün Sirer, hackathon’da bir ekibe geri bildirimde bulunuyor. (Tracy Wang/CoinDesk)

CoinDesk tarafından Gün Sirer’in özellikle çekici içgörüler ortaya çıkarıp çıkarmadığı sorulduğunda Mindas, “Güzel bir sohbetti” dedi ve sırıtarak “Alfa yok” yanıtını verdi.

Mindas, “Kriptoya geldiğimde, insanların Twitter’da Avalanche hakkında konuştuğunu gördüm” dedi. “İnsanları gerçekten seviyorum, bu yüzden inşa etmeye devam ettim.”

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: