BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Bitcoin’in Dolar Endeksi ile Negatif Korelasyonu ABD GSYİH Verileri Öncesinde Güçleniyor

Bitcoin (BTC), tarihsel olarak, doların euro da dahil olmak üzere başlıca fiat para birimlerine karşı döviz kurunu ölçen dolar endeksinin (DXY) tersi yönde hareket etti.

Negatif korelasyon güçlendi, Mart ayı sonlarında tanık olunan kısa süreli gevşemeyi tersine çevirdi ve Perşembe günü ABD GSYİH verilerinin açıklanmasının ardından dolar düşüşünün devam etmesi durumunda kripto para biriminde hızlandırılmış kazanımların kapsamını gösterdi.

TradingView grafik platformunun verilerine göre Bitcoin ile dolar endeksi arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısı iki ayın en düşük seviyesi olan -0,70’e geriledi. Dört hafta önce -0,11’e zayıflamıştı.

Korelasyonlar -1’den +1’e kadar bir ölçekte ölçülür. -1’e doğru çarpık değerler, bir değişkenin düşük fiyatlarının diğer değişkenin yüksek fiyatlarıyla ilişkili olduğunu gösterir.


-0,70’lik 90 günlük korelasyon katsayısı, iki varlık arasında oldukça güçlü bir negatif ilişki olduğunu gösteriyor. (TradingView/CoinDesk) (TradingView/CoinDesk)

Bitcoin ve DXY, kriptoya özgü faktörlerin dolar eğilimlerini gölgede bıraktığı zamanlar dışında, son üç yılda çoğunlukla negatif korelasyon gösterdi. Örneğin, kripto borsası FTX’in çöküşü yatırımcıları ABD para birimindeki zayıflığı sevindirmekten alıkoyduğu için Bitcoin 2022’nin sonlarında düştü. Benzer bir çöküş, Coinbase’in Nisan 2021’deki Nasdaq çıkışına ve takip eden Ekim ayında ABD’de vadeli işlemlere dayalı borsa yatırım fonunun başlatılmasına giden süreçte de görüldü.

GSYİH’ya odaklanma

ABD Ekonomik Analiz Bürosu, 12:30 UTC’de ilk çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ön tahminini yayınlayacak. FXStreet tarafından yayınlanan Reuters tahminlerine göre, veriler muhtemelen dünyanın en büyük ekonomisinin yıllık bazda %2,0 oranında büyüdüğünü gösteriyor; bu, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki %2,6’dan daha yavaş bir büyüme hızı.

Çeşitli ekonomik göstergeler ve tahvil piyasası ölçütleri aylardır ekonomik durgunluk uyarısında bulunuyor. Dolar endeksi, Fed’in faiz artışlarını durduracağı ve ekonomiyi desteklemek için likidite gevşemesine başvuracağı umuduyla Ekim başından bu yana yüzde 12’nin üzerinde düşüş yaşadı.

Ayrıca, Fed faiz oranlarını düşürmemiş ve çok şiddetli bankacılık krizi döneminin ardından şahin veya teşvik karşıtı bir önyargıyı sürdürmüş olsa da, yatırımcılar First Republic Bank’ta yaşanan sorunların ardından yıl sonuna kadar üç faiz indirimi fiyatlandırmasına geri döndüler. Mart.

Halihazırda çok fazla güvercin beklentiler mevcutken, GSYİH rakamının, daha derin bir dolar satışını ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere riskli varlıklarda yükselişi tetiklemek için ekonomik aktivitede beklenenden daha keskin bir yavaşlamaya işaret etmesi gerekebilir.

Bu aynı zamanda iyimser bir rakamın piyasaların faiz indirimlerini fiyatlandırabileceği ve doları yükseltebileceği anlamına da geliyor.

Chris Weston, “Piyasa büyümeyi %2 olarak görüyor – veri noktasının geri kalmış doğası göz önüne alındığında piyasaları çok dikkatli hareket ettirmemeli – hareket oranları beklentileri ve USD, altın ve Nasdaq için büyük bir vuruş/ıskalama olması gerekir,” dedi Chris Weston Pepperstone araştırma başkanı, bir tweet’te şunları söyledi.

Yazının yazıldığı sırada Bitcoin 29.010 dolardan el değiştirdi ve bu da gün içinde %2’lik bir kazancı temsil ediyordu. Dolar endeksi pek değişmeyerek 101,50’de kaldı.

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.