Ekonomi

Yüksek katma kıymetli bölümlerin tahlil ortağı Epsan büyümeye devam ediyor

Otomotiv başta olmak üzere; elektrik elektronik, beyaz eşya, inşaat, tarım ve mobilya üzere hayatın içinde yer bulan ve katma kıymeti yüksek olan tüm sanayilere yönelik tahlillerini 50 ülkeye ulaştıran Epsan, hem iç pazarda hem de dış pazarda büyümesini sürdürüyor. Geçtiğimiz yılı yüzde 30 büyümeyle geride bırakan Epsan, yeni yatırımlarla birlikte üretim kapasitesini artırarak ihracatta yeni pazarları hedefliyor. 

Mühendislik Plastikleri kompaund üretimiyle Türkiye’de birinci sırada, Avrupa’da ise birinci 10’da yer alan Epsan, yüksek katma bedelli sanayilere özel tahliller sunuyor.  2022 yılında ihracatının yüzde 35’ini otomotiv, yüzde 15’ini ise elektrik ve elektronik alanında gerçekleştiren Epsan, 2023 yılında ihracata katkı sağlayacak yeni yatırımlara hazırlanıyor. Yeni kurulacak üretim sınırıyla kapasitelerini 10 bin ton artırmayı planlayan Epsan, büyümesini sürdürecek. 

Otomotiv bölümünde satış gayesi yüzde 50

Avrupa’nın tartı kazandığı 50 ülkeye eserlerini ulaştıran Epsan’ın, cirosunun yüzde 65’ini ihracat karşılıyor.  Epsan Yönetim Kurulu Üyesi Bora Efe“Almanya, Fransa İtalya ve İspanya’daki satışlarımızda artış var. Otomotiv dalına satışlarımız bir evvelki yıla kıyasla yüzde 35 artarken, elektrik elektronik ve inşaat bölümlerinde ise yaklaşık yüzde 25 artış gösterdi.  Üretim kapasitesi ve pazar hissesinde Türkiye’de başkan pozisyondayız. 2023 ve 2024 yılında üretim alanımıza yeni ekstruder makinaları ekleyeceğiz.  Bu sayede makina parkurumuzu ve kapasitemizi geliştireceğiz. Halihazırda kullandığımız paketleme ve hammadde taşıma otomasyon sistemlerinin yanı sıra hammadde yükleme ve mamul taşıma için yeni robotlar devreye alacağız. Yeni adımlarımızla birlikte otomotiv dalındaki satışlarımızı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıyeten beyaz eşya ve elektrik elektronik dalında de daha etkin olmayı planlıyoruz.” diye konuştu

Sıfır emisyon araç üretimine katkı sağlayarak pazar hissesinin artması hedefleniyor

Yeni regülasyonlara uygun sürdürülebilir, yüksek teknoloji tahlilleriyle ana endüstrinin sıfır emisyon araç üretimine de kıymetli bir katkı sağlamayı hedeflediklerini lisana getiren Efe, “Elektrikli araçlarda, elektrik elektronik bölümünde kullanılan Avrupa standartlarıyla uyumlu poliamid pazarında da büyümeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda elektrik ve elektronik bölümünde sayısı artan UL sertifikalı alev geciktiricili eser portföyümüzle pazar hissemizi süratle artırmayı amaçlıyoruz.” sözlerini kullandı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.