Ekonomi

Un, Yem, Tahıl Sürece Makineleri ve Teknoloji Üreticileri Güneydoğu Asya Pazarına Odaklandı

Dünyanın Önder Un, Yem, Tahıl Sürece Makineleri ve Değirmen Üreticilerinin Yeni İhracat Rotası Endonezya.

 

Türkiye’nin kıymetli ihracat kesimleri ortasında yer alan un, yem, tahıl sürece makineleri ve değirmen üreticileri, yeni pazarlarla ihracat hinterlandını genişletmeyi hedefliyor.

Sektöründe dünyanın en büyük tedarikçileri ortasında yer alan Türk üreticiler, Güneydoğu Asya’nın en büyük iktisadı Endonezya’yı ihracat rotasına ekleyerek fark yaratacak.

Endonezya’dan APTINDO, Avustralya’dan ATMA, AEGIC ve Grains Australia, Hindistan’dan IPGA, RFMFI ve AIFPA, Yeni Zelenda’dan ise NZFMA üzere Güneydoğu Asya’nın un, tahıl ve yem üretici derneklerinin dayanağıyla düzenlenen İDMA Indonesia, kesimin yerli teknoloji üreticilerine kıymetli ihracat fırsatları sunacak.

Un, tahıl ve yem üretim teknolojileri sanayisinde dünyanın en büyük memleketler arası fuarı olan İDMA, Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası (KADIN) iş birliğiyle 4-6 Ekim 2023 tarihlerinde başşehir Cakarta’da gerçekleştirilecek. İDMA Indonesia, Türkiye’nin ve dünyanın en kıymetli üreticilerini Güneydoğu Asya pazarıyla buluşturacak.

Nüfus, kişi başına düşen ulusal gelir ve kentleşmede gerçekleşen artış, Endonezya’nın buğday unu tüketiminde yükselişi direkt etkiliyor. Süratle artan buğday unu tüketimi nedeniyle Endonezya’nın un üretim kapasitesinin 2025 yılına kadar 3 milyon ton artacağı varsayım ediliyor. Endonezya Buğday Unu Fabrikaları Derneği (APTINDO), bu artışın çağdaş üretim tesisleriyle gerçekleşeceğini açıkladı. Ülkenin yem sanayisinde ise faaliyet gösteren 110 çağdaş tesisle yıllık 30 milyon tonun üzerinde üretim gerçekleştirdiği de göz önünde bulundurulduğunda; bu alanda dünyanın en kıymetli teknoloji geliştiricileri ortasında yer alan yerli üreticilerimiz Endonezya üzere stratejik bir pazarda kıymetli ticari kazanımlar elde edecek.

Bölge ülkeleri Malezya, Vietnam, Avustralya, Filipinler, Yeni Zelanda, Tayland, Hindistan, Çin, Yeni Gine ve Myanmar’da da benzeri durum kelam konusu. Artan nüfus hasebiyle un üretim muhtaçlığının önümüzdeki 5 yıl içinde ortalama yüzde 25 seviyesinde artması öngörülmekte. Aynı vakitte yem muhtaçlığının ise yaklaşık yüzde 30 düzeylerinde artış göstermesi beklenen Güneydoğu Asya bölgesinin yem üretim kapasitelerinin, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ortalama yüzde 30 civarında büyüyeceği varsayım ediliyor. İDMA Indonesia, artan un ve yem gereksinimlerine en uygun tahlilleri sunmak için tüm etraf ülkelerden ziyaretçi ve alım heyeti çalışmaları yaparak yatırımcıları çağdaş teknolojilerle buluşturacak. 4-6 Ekim 2023 tarihlerinde başşehir Cakarta’da Güneydoğu Asya un, tahıl ve yem sanayisinin bütün paydaşlarını yerli üreticilerle bir ortaya getiren İDMA Indonesia, bölümün ihracat hinterlandına yeni rotalar ekleyecek.

Dünyadaki her iki tesisten birinde Türk üreticilerin imzası var.

Gıda erişimi, besin güvenliği, sürdürülebilir üretim hususlarına değerli katkılar sağlayan İDMA fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Lideri Muhammet Ali Kalkan“Pandemi, global iklim değişiklikleri, kuraklık üzere zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldığımız son periyotlarda besin erişimi, besin güvenliği ve artan ziraî eser talepleriyle birlikte sürdürülebilir üretimin kıymeti her zamankinden daha fazla kendini hissettiriyor. İnsanlık tarihinin birinci sanayi üretimi ortasında gösterilebilecek dallar ortasında yer alan değirmencilik ve un, yem, tahıl, bakliyat sürece kesimi; gelişen teknolojik imkanlarla dünya nüfusunun inançlı besin erişimine büyük katkılar sunuyor. Tarihin birinci tarım toplumlarına mesken sahipliği yapan coğrafyamız dünyanın en kıymetli un üreticileri ortasında yer alıyor. Un üretimindeki uzun yıllara dayanan deneyimimiz, bu alanda teknoloji geliştiren ve ihracatla dünyada kalite standartlarını belirleyen bir bölümün oluşmasına neden oldu. Bugün dünyada faaliyet gösteren tahıl, bakliyat ve yem sürece tesislerinin yarısında Türk mühendislerinin geliştirdiği eserlerle yerli markalarımızın imzası var. Uzun yıllardır tahıl, bakliyat ve yem sürece sanayisinin ticaret ve ihracat hacmine büyük katkılar sağlayan, kesimin dünyadaki en büyük buluşmalarına mesken sahipliği yapan İDMA fuarlarını düzenlemek bizler için gurur kaynağı. İDMA fuarlarını yeni bir yaklaşımla maksat pazarlara taşıma vizyonumuzun ikinci durağı olacak Endonezya ise, bilhassa global rekabette Çin ile birincilik uğraşı veren yerli üreticilerimize kıymetli fırsatlar sunacak. Hem Güneydoğu Asya’nın, hem de dünyanın en değerli ekonomileri ortasında yer alan Endonezya, genç ve yüksek nüfusuyla yüksek potansiyellere sahip. Kişi başı pirinç tüketiminde dünya lideri olan Endonezya aynı vakitte noodle, makarna, bisküvi üzere hammadde olarak un kullanan değerli üretim tesislerine sahip. Tahıl, bakliyat ve yem tüketimi istikrarlı olarak artan Endonezya, hem ülke içi talebi hem de bölge ülkelerinin muhtaçlıklarını karşılamak için kıymetli yatırım planları olan büyük bir ülke. Bu alanda dünyanın en değerli tedarikçileri ortasında yer alan yerli tedarikçilerimizin, Endonezya üzere stratejik bir pazardan kıymetli ticari kazanımlarla döneceğine inanıyorum” dedi.

Güçlü üretim ve kaliteli eser seçenekleriyle küresel pazarın kıymetli üreticileri ortasında yer alarak 1 milyar dolarlık ihracat sayısına imza atan Türkiye’nin un, yem, tahıl sürece makineleri ve değirmen üreticilerini dünyanın kıymetli pazarlarıyla buluşturan İDMA, Endonezya atılımıyla yerli üreticileri dalın dünya liderliğine bir adım daha yaklaştıracak. 270 milyon insanın yaşadığı Endonezya’nın başşehri Cakarta’da 4-6 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenecek IDMA Indonesia ile Güneydoğu Asya pazarında uzunluk gösterecek olan Türkiye’nin değerli tahıl ve bakliyat makineleri üreticileri, başta Endonezya olmak üzere; Vietnam, Tayland, Malezya, Avustralya üzere bölge ülkelerinin un, tahıl, bakliyat ve yem gereksinimini karşılayacak tesisler kurmayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.