Ekonomi

Yanlışsız Isı Yalıtımının 7 Püf Noktası

Binalar için mecburî olan ve birçok avantaj sağlayan ısı yalıtımının gerçek uygulanması büyük kıymet taşıyor.

Binalarda tüketilen gücün yüzde 75’inden fazlası binanın ısıtılması yahut soğutulması için kullanılırken, bu gücün ise büyük bir kısmı ısı yalıtımsız dış cepheler üzerinden kayboluyor. Kaliteli gereçler ile uzman bir grup tarafından yapıldığında binanın ömrü boyunca ısı kaybını önleyen ısı yalıtımı, güç tasarrufu açısından büyük avantaj sunuyor. Güç tasarrufunun yanı sıra uzun vadede tabiatın sürdürülebilirliğine de katkı sağlıyor.

Isı yalıtımı (mantolama) sürecinin binalar için birçok avantajı bulunduğunu belirten, Home Yapı Kurucu Ortağı Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu, gerçek bir ısı yalıtımı uygulaması için esas 7 maddeyi şöyle sıraladı:

1)Öncelikle ısı yalıtımı binadan dışarıya ısı kaybını azaltıp, güç tasarrufu sağlar. Ortalama yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlayıp, kendini 2-5 yıl içerisinde amorti eder diyebiliriz. Bu ortada yalnızca kış aylarında yakıt masraflarını değil, yaz aylarında da soğutma masraflarını azalttığını söyleyebiliriz.

2)Isı Yalıtımı binalar için, yasal zorunluluktur. 2000 yılından bu yana yürürlükte olan “Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği” ne nazaran, bu tarihten sonra inşa edilen yeni binalar ısı yalıtımlı olarak projelendiriliyor. Yönetmeliğin 1 Kasım 2008 tarihinde yürürlüğe giren revizyonu mucibince, mevcut eski binaların tadilatla yenilenen ve ek edilen kısımları da, artık güç verimli olarak projelendirilmek zorundadır. Belediyeler, artık projelerde ısı yalıtımı olmadığı vakit ruhsat vermiyor.

3)Isı yalıtımı yapılırken yaşanılan bölgenin iklim kurallarına nazaran hesap yapılır. O hesaba nazaran de bir ekip kıymetler elde edilir. “Kullanması gereken materyalin ısı katsayısı o bölgedeki bedeli sağlıyor mu?” diye bakılır. Ona nazaran materyal kalınlıkları çıkarılıp projeye yansıtılır. Örneğin; Akdeniz bölgesindeki hesapla Marmara’daki hesap birbirinden farklıdır. İstanbul’da dış mantolamada kalınlık 3-5 cm ile kurtarıyorsa, Antalya’da 2 cm olabilir. İstanbul’da 20’lik gaz beton kullanılırken, Antalya’da 15’lik kâfi olabilir. Tuğlanın kalınlığı için de bu hesap geçerlidir.

4)Isı yalıtımı uygulaması için geçmişten bugüne gelen birçok yol bulunuyor. Örneğin; çift kat tuğla ortasına beyaz köpük konulurdu. Ama günümüzde en çok gaz beton kullanımı tercih ediliyor. Home Yapı projelerinde bizim tercihlerimiz de bu tarafta diyebilirim. Biz gaz beton üzerine mantolama yapıyoruz. 15 cm’lik gaz beton 20 cm’lik tuğla kadar performans veriyor. Geçmiş yıllarda yanan materyaller vardı, artık artık taş yünü üzere yanmayan materyaller tercih ediliyor. Mantolamada taş yünü tercih edilmeli, mantolama yoksa da gaz beton kullanılmalı.

5)Isı yalıtımı ısının yerlerde istikrarlı dağılmasını sağlıyor. Konut içerisindeki istikrarlı ısı dağılımı sayesinde, yaşanan yerlerde rutubetsiz, sağlıklı ve konforlu ömür alanı oluşmasını sağlıyor. Ayrıyeten iç yüzeylerde terleme sonucu küflenme, siyah leke oluşması ile sıva ya da boyaların kabarmasının da önüne geçiyor.

6)Doğru uygulanan mantolama süreci, binanın dış cephesini güzelleştirirken, tamirat masraflarının da azalmasını sağlar. Böylelikle yapının dayanıklılığını artırarak, ömrünü uzattığını da söyleyebiliriz.

7)Bugünün ve geleceğin en büyük sıkıntılarından olan hava kirliliğinin önüne geçmede binalardaki ısı yalıtımının katkısı büyük. Isı yalıtımı süreci, binalardan atmosfere giden karbondioksit ölçüsünü azaltarak etrafın müdafaasına da katkı sağlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: