BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Piyasalar Kalıcı Enflasyon ve Devam Eden Faiz Artışlarına Hazırlanmalı

St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, enflasyonun ve dolayısıyla faiz oranlarının gelecekte de yüksek kalmaya devam edeceği fikrini piyasaların uygun şekilde fiyatlandırmadığını söyledi.

Fed’in Jackson Hole, Wyoming’deki yıllık ekonomik sempozyumunda CNBC ile yaptığı röportajda, enflasyonun muhtemelen “Wall Street’teki birçok kişinin beklediğinden daha kalıcı” olduğunu söyledi. Onun yorumları, 2023’ün başlarında Fed’in faiz artırımlarına son veren ve muhtemelen o yılın sonuna kadar bir faiz indirimi gösteren mevcut fiyatların iyimser olacağını gösteriyor.

Beklenenden daha uzun süre daha sıkı para politikası, kripto da dahil olmak üzere piyasalarda yenilenen riskten kaçınma hissi anlamına gelebilir. Gerçekten de, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıkları, Fed’in agresif oran artışlarını yavaşlatmaya ve hatta bitirmeye başlayabileceği umuduyla son birkaç hafta içinde hisse senetleriyle birlikte sıçradı.

Bullard, zamları “önden yüklemeyi” tercih ettiğini ve başlangıçta oranları agresif bir şekilde artırmanın Fed’in enflasyonu ciddiye aldığını gösterdiğini söyledi. %3.75-4’lük bir yıl sonu Fed fon oranı beklentisi (mevcut %2.25-2.5’e kıyasla), kısa vadeli faiz oranlarının fiyatlandırdığı yaklaşık 25-50 baz puan daha yüksek.

Devamını oku: Yaralı Kripto Tüccarları, Fed’in Bu Haftaki Büyük Toplantısından İpuçları İçin Çaresiz

Merkez bankacılarının Eylül ayında yapılacak bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında tam olarak ne yapmayı planladıklarına dair herhangi bir ipucuna gelince, Perşembe günü Jackson Hole’dan konuşan ne Bullard ne de diğer Fed başkanları pek bir cevap vermedi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker CNBC’ye verdiği demeçte, 50 veya 75 baz puanlık sıkılaştırma kararının 13 Eylül’deki bir sonraki enflasyon okumasına bağlı olduğunu söyledi. “Bence 50 baz puanlık bir hareketin hala önemli bir hareket olduğunu kabul etmeliyiz, bu yüzden 50 mi yoksa 75 mi olduğunu şu anda söyleyemem ama 50’nin önemli bir hamle olmadığını düşünmeyelim” dedi Harker.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Bloomberg’e, Harker, Fed Fonları oranının yaklaşık %3,5’e ulaştığını ve ardından durup yeniden değerlendirmesini görmek isterken, gösterge faiz oranının %4’ün üzerine çıkması gerekebileceğine inandığını söyledi.

Ana etkinlik, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın açılış konuşmasını yapacağı Cuma sabahı gerçekleşecek. Konuşmasının öncesinde Fed’in gevezeliğine yönelik şahin eğilim göz önüne alındığında, Powell’ın Cuma günü enflasyon oranını keskin bir şekilde düşürme niyetini yinelemek için bu fırsatı değerlendireceği görülüyor.

Devamını oku: ABD Federal Rezerv Dakikaları Daha Fazla Faiz Artışı Gösteriyor, Stablecoin Riskleri Hakkında Endişe

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: