eski para koleksiyonuEski Paraa

Harun Ökek’in koleksiyonu

Merhabalar arkadaşlar eski para konusunda kurduğumuz sitemize yeni bölüm eklemiş ve bu konuda elinde bulunan eski para koleksiyonları tüm dünya ile paylaşmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışmıştık. Bugün
Koleksiyoner Harun Ökek’in elindeki farklı yabancı paralarını bir sergi düzenleyerek sergilemiş ve bu konuda ilgili olanların beğenisine sundu. Yabancı paralar özellikle koleksiyon yapanların ilgisini çektiği bir alan. Bu konuda bir kaç soruya verdiği cevap ile devam ediyoruz.

Bu sergi fikri nasıl oluştu?

1997 yılında Turizm sektöründe çalışırken Dünya Hava Olimpiyatlarının merkezinin Selçuk/İzmir olması sebebi yabancı ülke kafileleriyle devamlı karşılaşıyordum. Bu dönemde karşılaştığım her kafileden o ülkeye ait olan en küçük birimdeki kâğıt paraları toplamaya başladım. Zamanla büyüyen bu durum şu anda 40’ı aşkın ülkenin parasını içeren kültürel bir zenginliğe dönüştü. Yabancı para koleksiyonumu bu sergi aracılığıyla para albümlerinden çıkararak yurttaşlarımızın beğenisine sunmak ve toplumsal bir faydaya dönüştürmek istedim. Benim dünya görüşüme göre “Işığı olan yansıtmalıdır”. Ve gelecek nesil bunu bilmeli diye düşündüm.

Neden “Paranın öteki yüzü?”

Herkesin kullandığı bildiği hepimiz günlük hayatta parayı satın alma özelliğiyle bilir ve kullanırız. Paraya olan bakışımız öylesine kalıplaşmıştır ki çoğu zaman hangi paranın üstünde neyin olduğunu fark etmeyiz bile. Oysa ki, bir şeyin paranın üzerinde yer bulabilmesi için o toplum nezdinde kesin kabul görmüş nitelikler içermesi gerekir. Dolayısıyla paraya farklı bir bakış açısıyla bakılır ve eğer paranın öteki yüzüne odaklanılırsa rakamlardan çok daha fazlasını ifade eden gerçek değerlerin de farkına varabiliriz. Slogan olarak “Farklı değerlere yolculuk” cümlesini kullanmamın esas sebebi işte budur.

Sizde yabancı paralar toplayarak bu işe başlamak isterseniz. Eski para koleksiyonu sayfamızdan bize yazabilirsiniz.

Sizde elinizdeki eski paraları bu şekilde tüm dünyaya size özel hazırlanmış bir sayfada göstermek ve duyurmak isterseniz. Bizle iletişime geçebilirsiniz. İletişim için instagram hesabımızdan yazabilirsiniz. @eskiparaci

yabancı ülkelerin paraları sergisi

paranın öteki yüzü sergisi –
yabancı paralar

paranın öteki yüzü sergisi 2 –
yabancı paralar
paranın öteki yüzü sergisi 1

paranın öteki yüzü sergisi 1 –
yabancı paralar
paranın öteki yüzü sergisi - yabancı paralar
paranın öteki yüzü sergisi – yabancı paralar
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.