Ekonomi

Ödemeler dünyasının geleceğine taraf verecek 7 tüketici trendi

Ödemeler dünyası dijitalleşme ile birlikte süratli bir gelişim içinde. Paynet, yakın gelecekte ödemeler dünyasının geleceğine istikamet vermesi beklenen 7 trendi kıymetlendirdi. Bu trendler ortasında yapay zekalı dijital cüzdanlar, güvenlik tasalarını giderecek token’laştırma teknolojisi, bir yüzük ya da tişörtle alışverişi mümkün kılacak giyilebilir teknolojiler dikkat çekiyor.

Pandemi dijital ihtilali hızlandırdı. İşletmelerin ödemeleri kabul etme biçimini ve tüketicilerin ödeme metotlarını değiştirdi. Bugün artık ticaret süratle online kanallara kayarken, ödemeler de dijitalleşiyor. Yakın gelecekte ödemelerin tümüyle dijitalleşmesi beklenirken, uçak, konser, maç bileti, tatil rezervasyonu ve yemek siparişi üzere birçok kesimde artık yüz yüze alışveriş neredeyse hiç yapılmıyor. Tüm bu gelişmelerle nakitsiz toplum hayali adım adım gerçekleşirken, ilerleyen kıymette chatbot, dijital asistanlar, toplumsal iletileşme ve görüntü konferans platformları üzere birçok platform üzerinden de ödemelerin ya da para transferlerinin artması bekleniyor. Geleceğin ödemeler dünyası süratle bugüne taşınırken Paynet yakın geleceğe damga vurması beklenen 7 tüketici trendini kıymetlendirdi:

1-Her kanalda harika deneyim

Tüketiciler, sıkıntısız ve gelişen teknolojiye uyumlu kusursuz tecrübe talep ediyor. Bilhassa e-ticaret süratle gelişirken ve omni-channel süratle yaygınlaşırken müşteri tecrübesini yanlışsız kurgulamak gerekiyor. Tüketiciler gereksinim duydukları her an en süratli, en kolay ve en emniyetli formda istedikleri aygıt üzerinden eksiksiz ödeme tecrübesi yaşamak istiyor. Bu nedenle tek tuşla ödeme, inançlı ödeme, temassız ödeme üzere uygulamalar önümüzdeki periyotta de ön planda olmaya devam edecek.

2-Platformlar her ölçekten şirketin ödeme teknolojilerine ulaşımının önünü açacak

Teknolojik dönüşüm ölçek fark etmeksizin her türlü işletmenin yeni jenerasyon tahlillere ulaşması konusunda fırsat eşitliğini de beraberinde getiriyor. Bilhassa ödemeleri ve hizmetleri tek bir bulut temelli platformda bir ortaya getirmek, küçük işletmelerin yenilikçi teknolojilere ulaşmasının önünü açıyor. Ödemelerin her dalda yazılım programlarına entegre edilmesiyle, yakın gelecekte en küçük işletmeler bile en büyük markalarla birebir hizmet kapasitesine sahip olabilecek.

3-Token’lar ödemeye damga vuracak

Özellikle online alışveriş süratle yaygınlaşırken güvenlik kaygıları giderek yükseliyor. İşte bu noktada token (jeton) sistemi devreye giriyor. Bu teknolojide, fizikî bir ödeme kartının numarası, token ismi verilen alternatif bir kodla değiştiriliyor. Bu, kredi ve banka kartlarının dijital hale getirildiği hem fizikî hem online ödemelerini gerçekleştirmek için bir taşınabilir cüzdanın yanı sıra giyilebilir ve öbür akıllı aygıtlara dahil edilebileceği manasına geliyor. Token’laştırma sayesinde banka kartlarıyla online ödeme yapmak ya da üyelik bazlı kullanılan platformlara tanımlama yapmak mümkün. Token’laştırmanın bir sonucu olarak, banka ve kredi kartlarıyla yapılan online süreç sayısının artması bekleniyor.

4-Konuşma ticareti

Mobil uygulamalar yaygınlaştıkça bu uygulamalar üzerinden bağlantı kuran ve alışveriş yapan kişi sayısı da artıyor. 2021 itibariyle, taşınabilir e-ticaret satışlarının toplam e-ticaret satışlarının yüzde 54’ünü oluşturması bekleniyor. Taşınabilir uygulamalar üzerinden kurulan irtibatı tanımlayan konuşma ticareti (Conversational Commerce) kavramı bilhassa WhatsApp üzere tanınan iletileşme kanalları aracılığıyla işletmeler ve tüketiciler ortasındaki diyaloğun baştan sona gerçekleştirilmesine yardımcı olarak katkı sağlıyor. Tüketiciler bu iletileşme uygulamalarını sırf bir şirketle sohbet etmek için değil, tıpkı vakitte bir satın alma süreci yapmak ve anında ödeme yapmak için de kullanabilecek.

5-Giyilebilir teknolojilerle temassız ödeme yaygınlaşacak

Giyilebilir teknolojilerin gelişimine paralel olarak ödeme sistemleri de bu aygıtlara entegre oldu. Bugün akıllı saatler ve pek çok sıhhat bilekliği temassız ödeme opsiyonunu destekliyor. Teknoloji dünyası daha fazla giyilebilir teknoloji üzerinde çalışırken, artık giydiğimiz her şeyle ödeme yapabileceğimiz bir çağa giriyoruz. Giyilebilir teknolojilerin yaygınlaşması sürecinde moda dünyasının da hissesinin büyük olacağı iddia ediliyor. Bugün de çeşitli teknoloji şirketleri özel tasarım giyilebilir teknoloji aygıtları üretiyor ve giyilebilir teknolojinin modayla buluşmasını sağlıyor. Yakın vakitte yüzük, tişört yahut ayakkabıyla bir restoranda yahut mağazada basitçe ödeme yapmak mümkün olacak.

6-PIN yerine biyometrik kullanımı artacak

Biyometrik kimlik doğrulama prosedürleri, tüketici tecrübesini kolaylaştırma, PIN ve şifrelerin güvenliğini artırma imkanı sunmasıyla kimlik doğrulama için epey cazip bir tahlil olarak görülüyor. Biyometri şirketi Fingerprints tarafından yapılan bir araştırma tüketicilerin yüzde 56’sının ödeme kartlarında PIN yerine biyometrik sensör kullanmayı tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Bu durum biyometrik tahlillerin ödeme sürecine dahil edilmesine yönelik bir pazar iştahı yaratmış durumda.

7-Yapay zekalı dijital cüzdanlar devreye girecek

Dijital kanallar üzerinde yapılan alışverişlerde kullanıcıların en büyük gereksinimi olan inançlı alışveriş beklentisi; ulaşılabilirlik, kolaylık, sürat üzere avantajlara sahip olan dijital cüzdanların büyümesini sağladı. Bugün bir dijital cüzdanı olan herkes banka müşterisi olmasa bile finansal muhtaçlıklarını karşılayabiliyor. Dijital cüzdanlar, yalnızca ödeme enstrümanlarını saklayan standart biz cüzdan olmanın ötesine geçerek yapay zeka tabanlı çalışmalarla tüketiciye gerçek vakitli akıllı teklifler üreterek yaşayan ve bağlantı kuran bir organizma haline getirecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: