DünyaEkonomi

Mücadele Eden Bir Güney Kore Müzesi Ulusal Hazineleri Açık Artırma Yapıyor; Onları Satın Almaya Çalışan 2 DAO ile Tanışın

Güney Kore’nin en eski özel sanat müzesi, Güney Kore hükümeti tarafından “ulusal hazineler” olarak belirlenen iki heykeli açık artırmaya çıkaracak ve iki merkezi olmayan özerk kuruluş (DAO) Perşembe günü teklif verenler arasında olun.

DAO’lar – National Treasure DAO ve HeritageDAO – Güney Kore medyası mali açıdan zor olan Gansong Müzesi’ne ilişkin haber yaptığında birbirinden bağımsız olarak oluştu. açık artırma bu ayın başlarında. Ancak ortak bir amaçları paylaşıyorlar: eserlerin, halkın onları göremeyeceği özel bir koleksiyonda son bulmasını önlemek. Gansong Müzesi 2014’ten beri kapalı ve borçlarını ödemek için sanat eserleri sattı. Müze, Korea Herald’a bu yıl yeniden açılmayı umduğunu söyledi.

Her iki DAO da, ABD anayasasının 13 orijinal nüshasından birini satın almak için eşi benzeri görülmemiş ve nihayetinde ölüme mahkûm olan AnayasaDAO’dan ilham aldı. AnayasaDAO bir milyarder tarafından daha fazla ihale edilmiş olsa da, girişim binlerce umutlu yatırımcıdan 40 milyon dolar toplayarak DAO’lar hakkında kamuoyunda farkındalık yarattı. Anayasa sonrasıDAO, insanlar golf sahalarından film senaryolarına ve Blockbuster’a kadar büyük bilet alımlarını kitle fonlaması yapmak için DAO’ları döndürüyor.

HeritageDAO ve National Treasure DAO çabaları şimdiye kadarki en iddialı ve önemli çalışmalar arasındadır. İçinde bir Buda bulunan minyatür yaldızlı bronz bir tapınaktan biri 11. yüzyıldan, diğeri ise 6. yüzyıla tarihlenen yaldızlı bronz bir Buda üçlüsünden oluşan iki heykel, Güney Kore hükümetinin ulusal olarak belirlediği 400’den az sanat eseri arasında yer alıyor. hazineler.

Korea Herald’a göre Perşembe, bir Güney Kore müzesinin ulusal hazineleri ilk kez açık artırmaya çıkardığı tarih olacak..

Seul Ethereum buluşmasının kurucusu ve blockchain girişimi Atomrigs Lab’in CEO’su Brian Cheong, televizyon haberlerini izlerken açık artırmayı duyduğunda afalladı. .

“Nasıl oluyor da ulusal bir hazine müzayedeye çıkıyor?” Cheong, CoinDesk’e söyledi. “Bir şekilde yardım etmek istedim ama o kadar param yok. Sadece birkaç kişinin bağışı yerine bir topluluk çabasıyla yardım etmek istedim.”

Popüler Kore mesajlaşma uygulaması KakaoTalk’ın blockchain yan kuruluşu Ground X’in CEO’su Jason Han’ın yardımıyla Cheong, National Treasure’ı yarattı. DAO.

Ancak neredeyse başlar başlamaz proje bir dizi yasal zorlukla karşılaştı.

Mevzuat sorunları

Cheong, 17 Ocak, kendisine bir DAO oluşturması ve minimum 4 milyon dolarlık hedefini yükseltmeye yetecek kadar bağışçı bulması için sadece 10 günü kaldı – bu, heykellerden birinin taban maliyetini ve %15 müzayede ücretlerini karşılamaya yetecek kadar.

“10 günde ne yapabiliriz?” dedi Cheong. “Düzenli bir yasal çerçeve yapamayız ve bir LLC kuramayız. bir tüzel kişilik oluşturmak bir ay daha alacaktı. En iyi seçenek kripto kullanmaktı.”

“Bağış toplamak için başlangıçta AnayasaDAO gibi bir ERC-20 jetonu düşündük” diye ekledi Cheong. “İlk sözleşme kodlamasını neredeyse bitirdik ama sonra birkaç avukat ‘Oh, hayır, hayır çok tehlikeli’ dedi çünkü Güney Kore hükümeti hala ICO türlerini resmen yasaklıyor.”

Cheong ve ekibi bunun yerine Güney Kore’deki en popüler blok zincirlerinden biri olan Klaytn Blok Zincirinde basılan NFT’ler aracılığıyla fon topladı. Cheong, DAO’nun 26 Ocak’a kadar minimum finansman hedefine ulaşmaması durumunda otomatik geri ödemeleri sağlayan akıllı sözleşmeler yazdı.

Cheong şunları söyledi: Basın toplantılarıyla geçen fırtınalı bir haftaya ve National Treasure DAO hakkında Kore medyasında çıkan 30’dan fazla makaleye ve röportaja rağmen, DAO son tarihe kadar yalnızca 2,1 milyon dolar topladı ve şimdiden geri ödeme yapmaya başladı.

Cheong, geçen Eylül ayından bu yana yaklaşık 70 borsa kapanan Güney Kore’de kripto düzenlemesinin sıkılaştırılmasını suçladı. Sadece birkaç kripto borsası Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından belirlenen yeni gereksinimleri karşılayabildi ve hayatta kalan borsalardan Cheong, sadece ikisinin Klatyn’in yerel tokenini sattığını söyledi. Biri kriptoyu geri çekmeyi neredeyse imkansız hale getirdi.

“Bu hafta, bağış toplamaya başladığımızda Coinone, KLAY’i metamask veya diğer bireysel cüzdanlara ihraç etmeyi yasakladı” dedi Cheong. “Yalnızca diğer borsaların hesaplarına ihracat yapılmasına izin veriyorlar.”

Başka bir yaklaşım

Leon Kim Animoca Brands tarafından desteklenen yeni bir DAO tabanlı NFT finans platformu olan Crayon Finance, 23 Ocak’ta kendisi ve ekibine “antik ve modern sanatlar alanında isimsiz bir uzman bir fincan çay içerken” yaklaştığında HeritageDAO’yu kurdu.

Kim, CoinDesk’e kendisinin ve ekibinin DAO’nun web sitesini oluşturmak ve Juicebox kullanarak proje için bir hazine oluşturmak için üç ardışık bütün gece çalıştıklarını söyledi. (AnayasaDAO tarafından kullanılan hizmetin aynısı).

Çarşamba günü halka açıldı ve Kim, projenin 553 ETH (yaklaşık 1,3 milyon dolar değerinde) topladığını söyledi. CoinDesk ile yaptığı röportaj sırasında.

National Treasure DAO gibi, HeritageDAO, Kim’in taban fiyatı karşılamayı tahmin ettiği değer olan 4 milyon dolarlık bir taban tutarı artırmayı umuyor. bir heykel ve açık artırma ve yasal ücretler ödeyin. Ancak girişimin tam miktara ihtiyaç duymayabileceğini söyledi..

Kim, HeritageDAO’nun Gansong Sanat Müzesi ile konuştuğunu CoinDesk’e söyledi. potansiyel olarak talep edilen fiyattan daha düşük bir fiyata anlaşma yapmak. Gansong böyle bir anlaşmayı destekleyebilir, çünkü hem HeritageDAO hem de National Treasure DAO, eserlerden biri müzayedeyi kazanırsa eserleri müzede bırakmayı planlıyor. HeritageDAO, Kore Standart Saati ile öğlen 3’e (UTC) kadar müzeden haber almayı umuyor.

“Bizi bir şekilde duydular” dedi Kim. “Yani doğrudan, özel türden bir anlaşma hakkında konuşmaya istekliler. Bu şekilde [heykelleri] daha ucuz bir fiyata güvenceye alabiliriz.”

National Treasure DAO’nun aksine, HeritageDAO kazanan teklifi vermese bile HeritageDAO bir hafta boyunca para toplamaya devam edecek. Kim, ne kadar para toplandığına bağlı olarak, DAO’nun sanatı müzayede kazanandan satın almaya çalışabileceğini veya diğer sanat eserlerini satın almak için müzeyle anlaşma yapabileceğini söyledi.

Parçalara ayrılmış eski eserler mi?

Zaten geri ödeme yapmaya başlamış olmasına rağmen, National Treasure DAO’dan Cheong, açık artırma başarısız olursa grubun ikinci bir bağış toplama turunu deneyebileceğini veya HeritageDAO gibi, müzeyle özel bir anlaşma yapmaya çalışın.

HeritageDAO’dan Kim, ulusal bir hazineye sahip olmanın, çevresel sıcaklık ve aydınlatmanın izlenmesi ve Kültür Mirası İdaresi’ne rapor edilmesi de dahil olmak üzere sorumluluklar getirdiğini söyledi. kesinlikle kültürel öneme sahip sanat ve eserleri denetler.

Ulusal bir şaheseri Güney Kore’den çıkarmak yasa dışıdır, bu nedenle potansiyel alıcıların listesi küçüktür, dedi.

“Açıkçası bu her gün kullandığınız Picasso değil, çünkü ondan gerçekten zevk alamazsınız,” diye ekledi Kim. “Yani, dokunmamak daha iyi.”

Ağır sahiplik kurallarına rağmen Kim, sanatın değerinin düşük olduğuna ve değerli bir yatırım olduğuna inanıyor.

HeritageDAO bir veya her iki heykeli satın almayı başarırsa Kim, Gansong’un velayet ve gerçek heykelleri görüntüler.

“Bu ulusal hazinelerin adil bir değerleme şansı hiç olmadı, değil mi?” dedi Kim. “Yani bunu denersek çok şey değişeceğini düşünüyorum.”

Güney Kore’deki DAO’lar

Milyarder olsa bile Chaebol heykelleri kapar, hem Kim hem de Cheong, HeritageDAO ve National Treasure DAO tarafından alınan tanıtımın Güney Kore’nin kripto sahnesi için bir kazanç olduğu konusunda hemfikirdir.

“Kore halkı henüz DAO konseptine aşina değil,” dedi Cheong. “Kore’deki kripto borsalarında [büyük hacimli işlemler] olmasına rağmen, insanların Metamask gibi bireysel kripto cüzdanları yok.”

“Hepsi sadece merkezi döviz hesapları kullanıyor” diye ekledi Cheong. “DAO’ların nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikirleri yok. Onlara verimli, çok fazla güçlük çekmeyen bir çalışma modeli göstermek istiyorum…Bir sorunumuz olursa otomatik olarak geri ödeyebiliriz çünkü her şey akıllı bir sözleşmeyle kontrol ediliyor.”

Kim, CoinDesk’e Güney Kore’de devam eden cumhurbaşkanlığı seçim sezonunun açık artırmanın zamanlamasını ideal hale getirdiğini çünkü adayların oyları kazanmaya çalıştıklarını söyledi. kripto dostu politikalar benimseyerek daha genç bileşenlerin

“İyi bir referans [olmak istiyoruz] ve ilgili tüm taraflara gerçekten yardımcı olan vakayı kullanıyoruz” dedi.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: