Ekonomi

Körfez Ulaştırma Beş Yıldır Çağdaş ve İnançlı Nakliyatta Liderliğini Koruyor

Tüpraş’ın demiryolu iştiraki Körfez Ulaştırma, dalda 5. yılını geride bıraktı.  7/24 çalışan Tüpraş rafinerileri ortasında beş yıldır akaryakıt lojistiğini gerçekleştiren Körfez Ulaştırma, çağdaş ve inançlı nakliyeciliğe katkılarını artırarak sürdürüyor. 

2022 yılında 2,5 milyon ton ve kurulduğu günden bugüne de toplam 7 milyon ton akaryakıt eseri ve orta eser nakliyatı yapan şirket, yükselen filo yatırımlarıyla da alanının en büyük özel dal yatırımcısı olma unvanını koruyor. Bu yıl başında 2 yeni Stadler Eurodual model hibrit lokomotif siparişi veren Körfez Ulaştırma, 2024’ün son çeyreğinde teslimatı planlanan lokomotiflerle toplam 14 lokomotifle faaliyet gösterecek. 

Tüpraş’ın demiryolu taşımacılığındaki iştiraki olarak, 2017 sonunda Kırıkkale-İzmit Rafinerileri ortasında karşılıklı birer trenle rafineri eser ve orta eserini taşımaya başlayan Körfez Ulaştırma, faaliyetlerinde beş yılı geride bıraktı. Tüpraş rafinerileri ortasında akaryakıt lojistiğini gerçekleştiren Körfez Ulaştırma, kesintisiz ikmal sağlamanın yanı sıra bugüne dek toplam 7 milyon ton akaryakıt nakliyeciliği gerçekleştirdi. 

Lojistik operasyonlarını güçlendirirken inançlı nakliyeciliğe katkılarını sürdüren şirket, filo yatırımlarını da her geçen gün artırarak alanının en büyük özel kesim yatırımcısı olma unvanını koruyor. Körfez Ulaştırma, güçlü bakım altyapısının yanı sıra, İsviçreli Stadler firmasından satın aldığı 7 adet çift yakıtlı (dizel/elektrikli modlarda çalışabilen) lokomotifle 2022 başından bu yana aralıksız olarak ticari seferlerine devam ediyor. Filosuna 2 yeni Stadler Eurodual model çift yakıtlı (hibrit) lokomotif daha ek etmek üzere sipariş veren şirket, 2024 yılının son çeyreğinde teslimatı planlanan lokomotiflerle toplam 14 lokomotife ulaşacak. 

2022 yılında 2,5 milyon ton akaryakıt, 250 bin ton demir cevheri taşındı

Körfez Ulaştırma’nın beş yıldır çevreci, çağdaş ve verimli lokomotif ve vagon filosuyla dalın büyümesine değerli katkı sağladığını belirten Körfez Ulaştırma Genel Müdürü Tufan Başarır, “Türkiye’nin ilk özel demiryolu işletmecisi olan şirketimiz, 2022 yılında 2,5 milyon ton akaryakıt ve orta eser taşıdı; demir cevheri taşımasında da organizatörlük rolü üstlendi. Böylelikle, ekonomik avantajın yanı sıra kara yollarındaki tanker trafiğinin azaltılması yoluyla çevresel ve toplumsal yarar da sağlandı.

Körfez Ulaştırma olarak pazarın en büyük birinci 4 akaryakıt dağıtıcısına verdiğimiz taşıma hizmetini de her yıl artırıyoruz. Körfez Ulaştırma trenlerinde 2022 yıl sonu prestijiyle 81 makinist ve 40 şirket çalışanımızdan oluşan 121 kişilik grubumuzla büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz” diye konuştu ve kelamlarını şöyle sürdürdü. 

“Türkiye’nin en büyük akaryakıt taşımacısı olmanın sorumluluğunu taşıyor ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz. İlerleyen periyotta, yeni sipariş ettiğimiz 2 çift yakıtlı lokomotifin de dahil olduğu araç yatırımlarımızla akaryakıt dışı demiryolu nakliyecilik alanına da girerek yeni segmentlerde bir büyüme öyküsü yazmak istiyoruz. Ülkemizin demiryolu nakliyeciliğine katkılarımızı artıracağız”

“İçinden geçtiğimiz kuvvetli periyotta de Ülkemizin akaryakıt koridorunu açık tuttuk”. 

Ülkemizi derin hüzne boğan sarsıntılarda yakıt koridorunu açık tutmaya ve muhtaçlık duyulan enerjiyi bölgeye kesintisiz taşımaya devam ettiklerini tabir eden Başarır, “Kırıkkale Rafinerisi ve Batman Rafinerisi ortasında seferini yapan Körfez Ulaştırma akaryakıt trenimiz; birebir vakitte afet bölgelerinde büyük ihtiyaç duyulan su, yatak, battaniye, çizme, termal kıyafet üzere gereçleri de bölgeye ulaştırdı. Makinistlerimizin de istekli dayanak verdiği süreçte, Kırıkkale’den yüklenen yardım materyalleri Batman’da gruplarımızın takviyesiyle AFAD sorumlularına teslim edilerek, en çok gereksinim duyulan bölgelere dağıtıldı” dedi.

Tüpraş’ın petrokok eseri İzmit Kırıkkale çizgisinde taşınmaya başlandı

Körfez Ulaştırma, 2022 yılındaki nakliyecilik faaliyetlerinde, yıl içinde devreye aldığı 75 yeni akaryakıt vagonu dahil toplam 519 akaryakıt vagonu ve 35 platform vagonu kullandı. Başka eserlere ek olarak, Tüpraş’ın petrokok eseri de 2022 yılında İzmit-Kırıkkale sınırında taşınmaya başlandı. 

Lokomotif bakımları ECM sertifikalı faaliyetlerle gerçekleştiriliyor

Kırıkkale Rafinerisi’nde yer alan, Avrupa’da ve Türkiye’de demiryolu araçlarının bakımını yapmak üzere yetkilendirilmiş ECM (Entity in Charge of Maintenance) sertifikasına nazaran hizmet veren, Türkiye’deki en kapsamlı vagon bakım ve tamir atölyesinde 2022 yılında 249 vagonun kapsamlı revizyon süreçleri devam etti. Teker çakma faaliyetleri için gerekli yatırımlar büsbütün yurt içi imkanlarla tamamlanarak, toplam 250 teker kadrosu hazırlandı. Yeniden Kırıkkale Rafinerisi içinde, şirketin sahip olduğu lokomotiflerin bakım faaliyetlerinin yürütülmesi için lokomotif atölyesi yatırımı 2021 ortasında tamamlanarak, lokomotif bakımları için gerekli ECM sertifikası alındı. Ayrıyeten, materyal depolama için atölye ve depo yatırımları da tamamlandı. Lokomotiflerin servis ve periyodik bakımları ise atölyede Körfez Ulaştırma grupları tarafından yürütülüyor. 

Tüpraş’ın 2050 Karbon Nötr gayeleriyle uyumlu çevreci taşımacılık 

Körfez Ulaştırma, ana şirketi Tüpraş’ın “2050 Karbon Nötr” maksadı kapsamında, faaliyetlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını takip ederek azaltmak için çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Bu doğrultuda 2030 yılında faaliyetlerden kaynaklanan sera gazı emisyon yoğunluk pahasının baz yılına nazaran yüzde 45 oranında azaltılması hedefleniyor.

Demiryolu nakliyeciliği sayesinde 1 tonluk bir yükü karayolu ile 1 km taşıma sırasında ortaya çıkan emisyon ölçüsü, dizel lokomotifler ile 4’te birine, elektrikli lokomotifler ile ise 8’de birine kadar düşüyor.  

Kuruluşundan bu yana Körfez Ulaştırma, çevreci demiryolu nakliyatı ile 400.000 adet kara tankeri seferinin önüne geçerek hem kara yolu trafik emniyetini artırmış oldu, hem de karayolu nakliyatına kıyasla 93 bin ton muadil CO2 salımına mani oldu. 

Körfez Ulaştırma kilometre taşları:

2017     Körfez Ulaştırma Türkiye’nin birinci özel demiryolu tren işletmecisi oldu.

2019     TÜLOMSAŞ’tan (şimdiki TÜRASAŞ) 5 yeni dizel lokomotif teslim alındı.

2021     İsviçreli Stadler firması üretimi 7 çift yakıtlı lokomotif filoya katıldı.

2021     Körfez Ulaştırma lokomotif bakım ve teker bakım atölyeleri devreye alındı.

2022    ABD’li Greenbrier firmasının Türkiye’deki fabrikasından 75 tank vagonu teslim alındı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.