BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

İlk Hareket Eden Asya: GameFi’nin Titrek Beklentileri; Bitcoin, Eter İnç Yüksek

Günaydın. İşte neler oluyor:

Piyasalar ve fiyatlar: Bitcoin ve eter hafifçe yükseldi. Başlıca endeksler ve altın kırmızı renkteydi.

İçgörüler: GameFi, kısmen katı düzenlemeler nedeniyle Asya-Pasifik bölgesinde titrek bir gelecekle karşı karşıya.

Teknisyenin yaklaşımı: BTC, 69 bin dolara yakın tüm zamanların en yüksek seviyesinden %43 indirimli ve yukarı yönlü sınırlı görünüyor.

Kripto endüstrisi liderleriyle yapılan kapsamlı röportajlar ve analizler için CoinDesk TV’nin en son bölümlerini yakalayın.

Fiyat:% s

Bitcoin (BTC): 38,133 $ +%2,5

Eter (ETH): 2.635 $ + %1.8

En Çok Kazananlar

`

Varlık hisse senedi İadeler sektör
Ethereum Klasik VB +%3.6 Akıllı Sözleşme Platformu
EOS EOS +%2.2 Akıllı Sözleşme Platformu
Çokgen MATIK +2.0% Akıllı Sözleşme Platformu

`

En Kaybedenler

`

Varlık hisse senedi İadeler sektör
XRP XRP -0,1% Para birimi
İnternet Bilgisayarı ICP -0,1% Bilgi işlem
dosya parası FIL %0.0 Bilgi işlem

`

Bitcoin Salı günü hafifçe yükseldi, ancak piyasa değerine göre en büyük kripto paranın değerinin yaklaşık %50’sini kaybettiği Ocak ayının en düşük seviyelerinin yakınında işlem görüyordu. Yayınlandığı sırada Bitcoin, 24 saat önceki fiyatından yaklaşık %2,5 daha yüksek olan yaklaşık 38.100 dolardan işlem görüyordu.

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ether, aynı dönem için yaklaşık %2 artışla 2.600 doların biraz üzerinde işlem görüyordu. Diğer büyük kriptoların çoğu yeşil renkteydi. Yatırımcılar, Rusya-Ukrayna sınırında artan gerilimi izlemeye devam etti. OANDA Kıdemli Piyasa Analisti, The Americas Edward Moya, bir e-postada bitcoin fiyatının yakın gelecekte önemli ölçüde dalgalanabileceğini yazdı.

Moya, “Kriptolar nihai riskli varlık olmaya devam ediyor ve Rusya-Ukrayna’daki tırmanış muhtemelen oynaklığı her iki yönde de %20’ye yükseltecek” dedi, ancak “jeopolitik gerilimler” ve ABD merkezinin daha şahin bir parasal pozisyonu olduğunu da sözlerine ekledi. banka fiyatlanmaya yaklaşıyor.”

Moya, “Bu Kripto kışı acımasızdı, ancak ilk Fed faiz artışını geçtiğimizde sona erebilir.” Dedi.

Piyasalar

S&P 500: 4.304 -%1

>DJIA: 33.596 -%1.4

Nasdaq: 13.381 -%1.2

Altın: 1.898 $ -%.04

içgörüler

Asya’da GameFi, Yatırımcıların Umduğu Gibi Büyümeyebilir

GameFi endüstrisine milyarlarca dolar harcandı. Ancak, oyun ve kripto için en dinamik ve önemli pazar olan Asya’daki düzenleyicileri kontrol eden oldu mu?

Yapsalardı, birçok düzenleyicinin GameFi’ye düşman olduğunu görürlerdi. Bu, yakın zamanda merkezi olmayan finansı (DeFi) ele almak için yapılan yasalara değil, halihazırda var olan yasalara yansımıştır.

CoinDesk’in bu ayın başlarında bildirdiği gibi, Güney Kore ve Çin gibi ülkeler, yaklaşık 15 yıldır oyun içi jetonları itibari para birimine dönüştürmekle ilgili yasalara sahipti. Jetonların kazanılması için likit bir borsaya sahip olan Sea Talk adlı bir oyunun popülaritesi, hükümetin konuyu özel olarak ele alan yasalar yazmasına neden oldu.

Kore’nin Oyun Endüstrisini Teşvik Yasası’nın 28. Maddesi — oyun, Kore’de ciddi bir endüstridir ve kendi düzenleyici koduna sahiptir – spekülatif eylemleri, kumarı ve ücretsiz hediyeleri kesinlikle yasaklarken, Madde 32 oyun jetonlarının nakde dönüştürülmesini yasaklar.

Çin’de kitaplarda benzer yasalar var. 2000’lerin ortalarında Tencent’in Çin yuanına serbestçe dönüştürülebilen QQ madeni paralarının popülaritesi, Çin Halk Bankası’nın sektöre sert bir şekilde düşmesine neden oldu. Ardından, 2017’de PBoC kripto ticaretini tamamen yasakladı.

Son olarak, Japonya’da hukuk uzmanları GameFi’nin bir bütün olarak kumar olarak görülmesi gerektiğine inanıyor.

Sektöre milyarlarca dolar pompalayan yatırımcıların önce biraz durum tespiti yapacağı düşünülebilir. Asya’nın bir milyara yakın oyuncusuyla dünyanın en önemli oyun pazarı olduğunu söylemesi için sektör danışmanlarına ihtiyacınız yok.

Sonuçta, milyarlarca oyuncuyu yakalamak için milyarlarca yatırım yapıldı, değil mi?

Tam olarak değil. GameFi oyuncularla ilgili değil – henüz. Bu verimle ilgili.

Axie Infinity, uzun VC cash pistiyle, çoğunlukla Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerden 106.000 günlük aktif kullanıcıya sahiptir. Buna karşılık, Steam’den alınan verilere göre, Counter-Strike gibi platformdaki en popüler oyunlardan bazıları, 500.000 aralığında aktif kullanıcıya sahip ve haftalık olarak yaklaşık bir milyon aktif kullanıcıya ulaşıyor.

Hızlı bir akıl sağlığı kontrolü yapın ve şu anda kaç tane oyun arkadaşınızın bir blockchain oyunu oynadığını düşünün. Konuşmak değil, oynamak.

Bu Axie Infinity kullanıcılarının kaç tanesi gerçekten oyuncu? Muhtemelen çok az; oyun, çarpıcı oynanışıyla tanınmıyor – yorumcular, oyunun tüm içeriğinin akılsız tıklamalardan ibaret olduğunu söylüyor. Diğer blockchain oyunlarının çok daha iyi olmadığı söyleniyor.

Bu oyunlar iyiye gitmedikçe ve oyuncuları cezbetmeye başlamadıkça, bunların hepsi yakında çökecek.

Oyun içi ekonomi felç edici enflasyondan muzdarip olduğundan, Axie’nin oyuncuları şimdiden Jollibee’nin çalışanlarından daha az kazanıyor. Kimsenin aslında oyunu oynamak istememesi ve herkesin sadece getiri istemesi nedeniyle, Axie’nin “merkez bankacıları” zor zamanlar geçiriyor. İyi ki ara sınav yok.

Asya-Pasifik bölgesinde talep gören VC’ler için zor bir satış. Bu oyunlar Asya’nın büyük pazarlarında ana akım haline gelemez çünkü yetkililer zaten kitaplarda bulunan yasaları kullanarak çökerteceklerdir. Yine de, VC’ler GameFi anlaşma akışıyla yakın zamanda yavaşlamaya meyilli görünmese bile, gergin olmaya başladıkları bir nokta olacak.

World of Warcraft’ın altın çiftçiliğinin daha basit günlerine, Çin’in oyun içindeki monoton görevlerle “öğüterek” Batı’daki oyuncular için dijital altın ürettiği daha basit günlere geri dönemememiz ne yazık ki (Steve Bannon’un bir zamanlar bir Dünya’yı işlettiğini biliyor muydunuz? Warcraft altın forex masası?). Eski olan her şey yeniden yeni, ancak World of Warcraft, her VC’nin gözünde elma olan süslü kripto jetonlarına sahip değildi.

Teknisyen almak

Bitcoin Düşüş Trendi Sürüyor; 30 bin dolardan destek

Bitcoin günlük fiyat grafiği, desteği/direnci gösterir (Damanick Dantes/CoinDesk, TradingView)

Bitcoin (BTC) satıcıları hafta sonu boyunca aktifti ve bu da negatif ivmeye katkıda bulundu. Kripto para birimi, gün içi grafiklerde aşırı satılmış gibi görünüyor, ancak fiyat sıçraması 40.000 dolarlık dirençle sınırlı olabilir. Daha düşük destek 30.000 dolar civarında görülüyor ve bu da satışları dengeleyebilir.

BTC geçen hafta yaklaşık %15 düştü.

Kasım 2021’den bu yana düşüş trendi, uzun vadeli bir yükseliş trendi içinde de olsa bozulmadan kalıyor. Bu, fiyat hareketinin döngü düşüklerini takiben katlanarak yükselme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Şimdilik, göstergeler BTC’nin düşük bir döngüde olduğunu göstermiyor.

Önceki düşüşler, satış baskısının kısa vadede devam edebileceğini gösteriyor.

Şu anda BTC, 2021’in ilk yarısındaki %50’lik ve Mart 2020’deki çöküş sırasındaki %70’lik düşüşe kıyasla, Kasım 2021’de ulaşılan 69.000$ civarındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %43 indirimde. Zirveden dibe en aşırı düşüş, 2018 ayı piyasasında kabaca %80 idi.

Bu döngüde, alıcıların daha geniş eğilimi sürdürmek için 27.000-30.000 $ destek bölgesi civarında desteği sürdürmeleri gerekecek.

Önemli olaylar

08:30 HKT/SGT (12:30 UTC): Avustralya ücret fiyat endeksi (Ç4 Aylık/Yıllık)

9:00 HKT/SGT (1:00 UTC): Yeni Zelanda para politikası beyanı

9:00 HKT/SGT (9:00 UTC): Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz oranı kararı

CoinMasa TV

Kaçırdıysanız, işte CoinDesk TV’deki “First Mover”ın en son bölümü:

‘Kriptopiler’ ve 2016’da Ethereum’daki 11 Milyar Dolarlık DAO Hack’i

“First Mover” sunucuları, Rusya-Ukrayna gerilimleri tırmanırken Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein ile küresel piyasaları tartıştı ve ayrıca CoinDesk kardeş şirketinin Amerikalı yatırımcıları spot bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) savunmaya teşvik etme kampanyasına ilişkin görüşleri. Laura Shin, yeni kitabı “The Cryptopians”tan ilginç detayları açıkladı. Artı, CoinDesk’ten Ben Schiller, bu haftaki Vergi Haftası kapsamından önemli konuları paylaştı.

manşetler

Huobi, Çin Ticaretini Kapattıktan Aylar Sonra ABD’ye Dönmeyi Planlıyor: Şirket, bir takas işi yerine varlık yönetimine odaklanacak.

‘WGMI’: JPMorgan’ın Blockchain Şefi Belirsiz Yeni Fırsat için Ayrılıyor: Christine Moy’un gönderisi ayrıntılar konusunda kısaydı ancak bir “başaracağız” işareti, gelecekteki kripto planlarına işaret ediyordu.

UST Stablecoin’e Odaklanan Vakıf, LUNA Satışında 1 Milyar Dolar Artırdı: Yeni fon, UST stabilcoin için sabit parayı güçlendirmeye yardımcı olmak için yeni bir rezerv için kullanılacak.

Daha uzun okumalar

Bugünün kripto açıklayıcısı: DeFi’de Nasıl Güvende Kalınır: Kırmızı Bayraklar ve Bilmeniz Gereken Riskler

Diğer sesler: Bitcoin’e daha yeşil, daha hızlı ve daha merkezi olmayan bir alternatif mümkün mü?(The Economist)

Dedi ve duydum

“[New York Times]’tan ayrılmanın bir yan yararı, ilk kez kripto sahibi olma ve ticaret yapma konusunda oynayabiliyor olmam. Hâlâ cevaplanmamış çok sayıda sorum var, ama sahip olmadığım en büyük şey beklenen, NFT’lerin ne kadar çekici ve eğlenceli olacağıydı.” (Gazeteci Nathaniel Popper)

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: