Ekonomi

“İklim değişikliğinin risklerine karşı sigortalanmayı süratle artırmalıyız”

Türkiye Sigorta Birliği Lideri Atilla Benli: “TBMM’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylaması çok kıymetli bir gelişme. Sigorta kesimi olarak biz de iklim değişikliğiyle çaba çalışmalarımızı hızlandırdık. Sigortalanma oranını artırarak, gelecekte karşılaşacağımız risklere karşı hazır olmalıyız.”

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, iklim değişikliğinin yol açtığı felaketlere karşı sigortalanmanın kıymetine vurgu yaparak vatandaşları geç olmadan tedbir almaya davet etti.

Gelişmiş ülkelerde doğal afetlerin neden olduğu maddi ziyanların yüzde 45’i sigorta dalı tarafından karşılanırken, gelişmekte olan ülkelerde bu oranın yalnızca yüzde 3 civarında olduğunu belirten Benli, “Vatandaşlarımız ve ticari işletmelerimizin farkındalığını artırmak ve bu alandaki eksikliği kapatmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Yangın ve sel felaketleriyle öne çıkan yangın branşında ağustos sonu prestijiyle prim üretiminde evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 25’in üzerinde artış gerçekleştiğini belirten Benli şöyle devam etti: “Sigortalanma şuuru bir nebze artsa da kâfi değil. Zira risk gerçekleştikten sonra satın alınamayacak tek şey sigorta teminatıdır. Vatandaşlarımıza sıkıntı vakitlerinde dayanak olabilmek ve kamunun üzerindeki yükü azaltabilmek için sigortalanma oranını süratle artırmamız gerekiyor. Sigorta kesimimiz mevcut doğal afet risklerini teminat altına alan tüm eserlere sahip. Gelişmiş ülkelerde olduğu üzere ülkemizde de doğal afetlerden kaynaklı ekonomik kayıpların değerli bir kısmı sigorta bölümü tarafından karşılanabilir, bunu yapacak güce sahibiz. Bu farkındalığın sağlanıp eserlerin sigortalılar lehine geliştirilmesi ve kullanımlarının yaygınlaştırılması, sigorta bölümünün büyütülmesi ve Türkiye iktisadına katma kıymet sağlanması için kesimin çatı kuruluşu olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

“Türkiye, global manada sürdürülebilirliğe katkı sunacak güçlü bir paydaş”

Paris İklim Mutabakatı’nın TBMM’de onaylanmasının ülkemizin iklim değişikliği ile çabası açısından çok değerli gelişme olduğunun altını çizen Benli şu değerlendirmelerde bulundu: “Cumhurbaşkanı’mızın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma sonrasında TBMM’nin bu kararı, Türkiye’nin iklim değişikliği ile gayrette değerli adımlar atacağının göstergesi olmanın yanı sıra global manada sürdürülebilirliğe katkı sunacak güçlü bir paydaş olarak görülmesi açısından da çok pahalı. Türkiye sigorta dalı olarak bu adımlara katkı sunabilmek için hem sigorta şirketlerimiz hem de Birliğimiz nezdinde çalışmalarımızı hızlandırdık. Sigorta bölümünün gücünü Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için yararlı projeler üretmek ismine kullanmaya hazırız.”

Sigorta kesiminin değerli gündem hususlarından biri: Sürdürülebilirlik

Benli, 2020 Şubat prestijiyle ülkemiz gündemine giren ve son Orta Vadeli Plan’da da yer alan Avrupa Yeşil Mutabakatı’na kesim olarak ahenk sağlamak ve rekabet gücünü artırmak için hazırlıklar yaptıklarını açıkladı. Benli’nin verdiği bilgilere nazaran; sigorta şirketleri, ülkemizin iklim değişikliği ile uğraşı ve güç güvenliği için azami kıymete sahip olan yenilenebilir güç projelerini garanti altına alarak bu alanda takviye vermeye devam ediyor.

Öte yandan Benli şu eklemelerde bulundu: “TSB olarak sürdürülebilirlik hususlarının şirketlerimizin iş modelleriyle uyumlu hale gelmesi öncelikli konularımız ortasında yer alıyor. Burada değerli konulardan biri şirketlerimizin dijitalleşme ve teknolojiye entegre sistemlerini geliştirmek. Dijitalleşme ve teknolojik dönüşümle şirketlerin verimliliği yükselirken çevresel ve toplumsal mevzularda müspet tesir yaratma konusunda potansiyel artmaktadır. Teknoloji ve dijitalleşme; rekabetçiliği, verimliliği ve büyüme suratını artırmak üzere fırsatlar sunuyor. Tıpkı vakitte sürdürülebilir büyüme ve daha çevreci iş modellerinin hayata geçmesine vesile oluyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: