BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Hayır, Teknoloji Hisseleri Kripto Fiyatlarını Artırmıyor

Kripto fiyatları geçen hafta ezildi ve bu tür olaylar meydana geldiğinde çoğu kişi bir suçlu arıyor.

Bitcoin ve eter talebinin kurumakta olduğunu fark ettik (“Tabii ki, bu sessiz pazarlar anlamına gelmez” sonsuza kadar sürebilir, ancak önümüzdeki günlerde veya haftalarda fiyatlar güneye kayarsa kimse şaşırmamalı” diye uyardım geçen haftaki sütunda). “Ne?” sorusunun cevabı bu oldu. ama “neden?” değil

Kripto hakkında kalıcı, yaygın bir efsane tamamen makul görünebilir, ancak veriler analiz edildiğinde geçerli değildir. Bu efsane, kripto para birimlerinin teknoloji hisseleri ile yakından ticaret yaptığı ve kesinlikle genel piyasadan daha fazla olduğudur.

Geçen hafta bitcoin’in düşüşüne denk gelen teknoloji devlerinde bir satışla, bu teori çekiş kazanıyor.

İlk bakışta, bunun mantıklı olmasının birçok nedeni var. Kripto para birimleri satın almak – sadece bitcoin değil, herhangi biri – teknolojinin daha fazla kullanıcı tarafından benimseneceğine dair bir bahis. Bitcoin gibi 40 milyondan daha az sıfır olmayan bakiyeye sahip olan paranın (ve sanat ve veri yönetimi ve …) geleceği olan bir şey, dünya nüfusu bu miktarın 198 katı olduğu için sadece oradan yükselecektir.

Bu nedenle, yeni teknoloji anlatısının, bitcoin’in başlangıç ​​hikayesinin ayrılmaz bir parçası olan enflasyon riskinden korunma anlatısından çok daha ağır basması beklenebilir. . Yine de durum gerçekten böyle mi?

Veriler diyor ki… tam olarak değil.

Teknoloji sektörü için tercih edilen vekil Nasdaq 100, uzaydaki devlerle doludur: Apple, Microsoft, Amazon, Meta (aka Facebook), Tesla ve Alphabet (diğer adıyla Google), 31 Aralık itibariyle endeks değerinin %43’ünü oluşturuyor. Tüketici hizmetleri veya sağlık gibi başka sektörler olsa da, bunlar bile teknoloji ağırlıklı. Örneğin Activision Blizzard, Electronic Arts ve Netflix “iletişim hizmetleri” olarak sınıflandırılır.

Bitcoin ve Makro Varlık Korelasyonları (90d)

Bitcoin’i genel olarak kripto için bir vekil olarak kullanmak – mükemmel değil, ama benimle birlikte – piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi ile Nasdaq Bileşik (90 günlük bir set kullanarak) arasındaki korelasyon katsayısını görüyoruz. 0.22’dir. Bu olumlu ama zayıf.

Yine de Bitcoin’in değer kaybeden doları dengelediği anlatısı, onun teknolojiyle ilgili bir yatırım olduğuyla ilgili olandan bile daha zayıf. Bitcoin ve ABD Doları Endeksi arasındaki korelasyon katsayısı sadece -0,13’tür. iShares 20+ Yıl Hazine Bonosu ETF (TLT) tarafından temsil edilen ABD tahvillerine karşı, sadece -0,02’dir. Başka bir deyişle, hiç ilişki yok.

Bütün bunlar, kripto piyasalarının mevcut durumunu açıklayabilecek başka faktörlerin olması muhtemeldir. Örneğin, geçen yılki büyük hareketlerin hepsinin Çin’deki düzenleyici eylemlerle bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, bu olaylar ile bitcoin’in fiyat yolu arasındaki bağlantıyı görmemek zor.

En azından şimdilik, bitcoin fiyatlarının bir miktar küresel risk iştahının ve çok sayıda pazarın bir kombinasyonu olduğu söylenebilir. Çin’deki dinamikler (ve oradaki kısıtlamaların ardından). Bu faktörlerin etkileri statik değildir, ancak Fed’in her hareketini izlemekten çok daha fazlasını açıklar.

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: