DünyaSeyahatTeknoloji

Flashbots Açık Kaynaklar Ethereum’da Gizlilik Açısından Geliştirilmiş Blok Oluşturucu Testnet Sepolia

CoinDesk ile özel olarak paylaşılan bir basın açıklamasına göre, bir Ethereum Ar-Ge firması olan Flashbots, Ethereum’un Sepolia test ağında güvenilir bir ortamda, bu durumda özel bir mempool’da çalışan yeni bir blok oluşturucuyu açık kaynaklı hale getirdi.

Flashbots’un detaylandırdığı araştırma, kullanıcıların işlemleriyle ilgili verileri ifşa etmeden blokların oluşturulmasına izin verecek, bu da gizliliği artırmaya yönelik bir adım.

Flashbots, test ağından ne zaman çıkacağı konusunda acil bir zaman çizelgesi vermedi.

Blok oluşturucular, işlemleri optimize etmeye dayalı olarak bloklar oluşturan uzman üçüncü taraf katılımcılardır. Blok oluşturucular, yeniden sıralamadan veya belirli işlemleri dahil etmekten elde edilen ekstra geliri elde etmek için Flashbot’ların MEV-Boost için çalıştırdığı röle gibi bu blokları rölelere sunar.

Bir mempool, bekleyen işlemlerin yeni bir blok oluşturmak için eklenmeden önce sıralandığı ve saklandığı bir bekleme odası gibidir.

Flashbots, CoinDesk’e hareketin Ethereum’daki gizlilik özelliklerini etkinleştirmeyi amaçladığını ve Ethereum protokolü üzerinde blok oluşturmayı merkezileştirme çabasıyla kodun açık kaynaklı olduğunu söyledi.

Flashbots bir blog gönderisinde, “Şifreli yerleşim bölgeleri içinde blok oluşturmayı uygulamak, bizi işlem gizliliğine ve blok oluşturma rolünün merkezsizleştirilmesine bir adım daha yaklaştırıyor” diye yazdı.

Bu, Flashbots’un kodunu ilk kez açık kaynaklı hale getirişi değil. Ağustos ayında, Tornado Cash, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi tarafından onaylandığında, Flashbots, aracının Tornado Cash işlemlerini de sansürleyeceğini iletti. Sonuç olarak, Flashbot’lar kodu açık kaynak yapmak için yarıştı, böylece diğerleri sansürleyip sansürlememeye karar verebilirdi.

CoinDesk’e konuşan Flashbots ekibi, açık kaynaklı yazılımların Flashbots gündeminin bir parçası olmasının bir nedeninin, blok oluşturma alanındaki diğer kişilerin “paylaşılan bilgileri inşa edebilmesi ve diğer çözümleri test edebilmesi” olduğunu söyledi. “Ve gerçekte, onu kırmaya çalışın!”

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.