BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Fed, Hisse Senedi ve Muhtemelen Kripto Para Kaybetmenizi İstiyor

ABD Federal Rezervinin enflasyona karşı kampanyası, bitcoin (BTC) üzerinde para kaybedene kadar bitmeyebilir.

Bunun nedeni, merkez bankacılığının temellerine geri dönüyor. Fed, para politikasıyla (bugünlerde faiz oranlarını yükseltmek) ne yapıyorsa onu yapıyor ve bu, diğer şeylerin yanı sıra, merkez bankası jargonunda “finansal koşullar”ın ne kadar önemli varlıkların maliyetini etkileyerek ekonomiyi filtreliyor.

Bu yılın büyük bölümünde, Fed politika yapıcıları, para politikasında yapılacak değişiklikler için tüccarları önceden (“ileri yönlendirme” olarak adlandırılır) hazırlayarak, hisse senedi gibi piyasalara karşı iyimser davrandılar. Ama bu geçmişte kalmış gibi görünüyor. Temmuz ayında, Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankacılarının ileriye dönük rehberlik uygulamalarını durduracaklarını duyurdu.

Ally’nin kıdemli piyasa stratejisti Brian Overby, “Fed’in daha düşük hisse senedi fiyatları da dahil olmak üzere daha sıkı finansal koşullar görmek istediği açık” dedi.

Ve bu muhtemelen kripto anlamına da geliyor, çünkü kripto fiyatları hisse senetleri ile güçlü bir şekilde ilişkili. Bu, zaten büyük kayıplar yaşayan kripto yatırımcıları için muhtemelen istenmeyen bir haber.

CoinDesk verilerine göre, Bitcoin, endüstri iflasları ve zorlu bir küresel makroekonomik manzara tarafından körüklenen daha geniş bir kripto varlık satışıyla boğuşarak, bugüne kadar zaten %57’nin üzerinde düştü.

ABD merkez bankasının iki görevi vardır: fiyat istikrarı ve maksimum istihdam. Şu anda fiyatlar istikrarlı değil ve enflasyon Fed’in %2 hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor. Bu arada, işsizlik oranı hala düşük ve işverenler ayda 300.000’den fazla iş ekliyor. Bu, iş arayanlar için harika bir haber, ancak tersine, enflasyonu körükleyebilecek ve Fed’in daha da güçlü bir adım atması için baskıyı artırabilecek bir şey. Bu, hisse senetleri ve kripto gibi piyasalar için potansiyel sorun anlamına geliyor.

Bianco Research başkanı Jim Bianco, “Fed, tersine bir servet etkisi yaratmak ve varlıklarına sahip insanların bazı satın alma alışkanlıklarını ve belki de yavaş talebi yeniden düşünmelerini sağlamak istiyor” dedi.

“Bu tehlikeli bir oyun,” diye ekledi. “Piyasanın düşmesini istiyorsunuz, ancak bu olmaya başladığında dikkatli olmalısınız çünkü piyasanın düşmanı olacakları için herkesi tepelere koşturursanız, bunu bir bozguna çevirebilirsiniz.”

ABD gayri safi yurtiçi hasıla iki çeyrek boyunca daralmış olsa da, ekonomi, devam eden agresif oran artışlarına dayanacak kadar iyi durumda görünüyor. Bununla birlikte, diğer zayıflık işaretleri, Fed’in kararlılığını test edecek ve politika yapıcıları piyasalarda ne kadar acıya neden olmak istediklerini değerlendirmeye zorlayacaktır.

Bianco, “[Merkez bankacılarının] bazı gerçekten kötü istihdam rakamlarıyla karşılaştıklarında pekala boyun eğmeleri çok olası, ancak şimdiye kadar gitmediler” dedi. “Yapacaklarını sanmıyorum ama bu argümanı tamamen anlıyorum.”

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: