DünyaEkonomi

EVGA, Ethereum Birleşmesinden Sonra Grafik Kartı Üretmeyi Durduracak

En büyük grafik kartı eklenti kartı üreticilerinden biri olan EVGA, Cuma günü geç saatlerde, Ethereum Birleşmesi sonrası sektördeki kasvetli finansal görünüm ve ortağı Nvidia’nın “kötü muamelesi” nedeniyle yönetim kurulu işini bıraktığını duyurdu.

Bir şirket sözcüsü forumlarında “EVGA yeni nesil grafik kartlarını taşımayacak” dedi. “EVGA, mevcut mevcut nesil ürünleri desteklemeye devam edecek. EVGA, mevcut nesil ürünleri sunmaya devam edecek. EVGA, müşterilerimize bağlı ve mevcut ürün yelpazesinde satış ve destek sunmaya devam edecek.”

Nvidia ve AMD, anakartta bulunan GPU’yu tasarlarken, bir bilgisayara takılan asıl kartın kendisi EVGA, Asus, MSI ve Gigabyte gibi üçüncü taraflar tarafından oluşturulur. Bu, bu düşük marjlı işi, gerçek çipleri tasarlamanın yüksek marjlı işinden ayırmak için yapılır.

YouTube kanalı GamersNexus ile konuşan EVGA CEO’su Andrew Han, grafik kartları şirketin işinin %80’ini oluştururken, firmanın güç kaynaklarında %300 daha fazla marj yaptığını söyledi. Han, EVGA’nın iş modelinin doğasında var olan sorunlar nedeniyle “Intel veya AMD ile çalışma fikrini bile kabul etmeyeceğini” söyledi.

Han ayrıca GamersNexus’a, Nvidia’nın, Nvidia kartlarının Kuzey Amerika pazar payının %40’ına sahip olmasına rağmen, son dakikaya kadar fiyatları karanlıkta tutarak şirkete düzenli olarak kötü davrandığını söyledi. Nvidia ayrıca, kendi birinci taraf markalı kartlarını satarak EVGA gibi ortaklarının altını oyacaktı.

Jon Peddie Research’ten elde edilen veriler, Nvidia’nın marjlarının büyük ölçüde dünya çapındaki veri merkezlerinde GPU’lara duyulan ihtiyaç nedeniyle yıldan yıla artarken, EVGA gibi grafik kartı eklentisi ortaklarının marjlarının 25’ten düştüğünü gösteriyor. 2000’de yüzde 2022’de yüzde 5’e.

GPU kartlarında azalan marjlar (kaynak: Jon Peddie Research)

EVGA’nın rakipleri de benzer bir kaderden muzdarip. Elektronik sektörünü kapsayan Tayvanlı bir ticaret yayını olan Digitimes’ın raporuna göre Asus, Gigabyte ve MSI, Temmuz gelirlerinin her ay düştüğünü gördü. GPU’lar Ethereum Birleştirme sonrası ve genellikle PC’ler için zayıf talep.

Asus hisseleri son altı ayda Taipei borsasında %32, Gigabyte %27 ve MSI %12 değer kaybetti.

Madencilere dost

Nvidia, madencilik için GPU’larının kullanılmasını her zaman caydırmış olsa da, EVGA bunu aktif olarak destekledi ve bu kartların faydasını madencilere sınırlamak için Nvidia tarafından tasarlanmış yazılımı atlayan sürücüleri serbest bıraktı.

EVGA’nın CEO’su, bunun Nvidia-EVGA ilişkisini nasıl etkilemiş olabileceğine dair CoinDesk’ten gelen bir yorum talebine yanıt vermedi.

EVGA, Nvidia’nın madencilik kilidini atlamak için sürücü setini yayınladıktan aylar sonra, Nvidia, yeni oyunlarda performansı optimize ettiği ancak perde arkasında kartların madencilik yeteneklerini sakatladığı reklamı yapılan yeni bir sürücü seti ile karşı çıktı.

Ama madencilik geçmişte kaldı

Ancak bu ileri geri artık gerçekten önemli değil: Ethereum’da Proof of Work madenciliği geçmişte kaldı.

Dışarıda başka PoW protokolleri olsa da, şu anda ürettikleri hash oranı Ethereum’a kıyasla marjinal. CoinDesk’in daha önce bildirdiği gibi birçok madenci, GPU tedariklerini kapattı ve tasfiye etti.

Zincir üstü veriler, Ethereum Classic’in hash oranının, Ethereum birleşmesinden önceki günlerde saniyede 65 terahash’ten (Th/s) 19 Eylül itibariyle 177 Th/s’ye yükseldiğini gösteriyor.

Eth Classic Hashrate (kaynak: CoinWarz)

Bu kadar kısa bir süre içinde hash oranının iki katına çıkarılması başka yerlerde etkileyici bir ölçüm olsa da, bu, birleşmeden saatler önce Ethereum’un sahip olduğu yaklaşık 1000 TH/s’nin sadece bir kısmı.

EVGA, Asus ve Gigabyte gibi şirketler için arz fazlası olan bir pazarda çalışırken bu zorlu bir dönem olacak.

Yıllardır piyasa fiyatından ekran kartı alamayan oyuncular mutlu olacak.

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: