DünyaEkonomi

Eski FTX ABD Başkanının Bankman-Fried ile “Uzun Süren Anlaşmazlık”tan Sonra Ayrıldığı Bildirildi

Başarısız kripto borsası FTX’in mevcut liderliğinden yeni bir rapor, eski FTX ABD Başkanı Brett Harrison’ın geçen Eylül ayında kısmen CEO Sam Bankman-Fried ve yakın çevresi üyeleriyle “uzun süreli bir anlaşmazlık” nedeniyle istifa ettiğini söylüyor.

Pazar günü Delaware’deki ABD iflas mahkemesine sunulan rapor, FTX CEO’su John J. Ray III’ün geçen Kasım ayındaki muhteşem çöküşün ardından görevi devralmasından bu yana borsadaki kontrol başarısızlıklarına ilişkin ilk ayrıntılı açıklaması.

Rapora göre Harrison, “uygun yetki delegasyonu, resmi yönetim yapısı ve önemli işe alımların eksikliği” de dahil olmak üzere FTX ABD’nin çalışma şekli hakkında ciddi endişelere sahipti.

Rapora göre, bu endişelerini Bankman-Fried ve eski mühendislik müdürü Nishad Singh’e ilettiğinde, ikramiyesi “büyük ölçüde azaldı” ve şirket avukatları tarafından kendisine Bankman-Fried’den özür dilemesi talimatı verildi. Reddetti.

İddialar, Harrison’ın daha önce Twitter üzerinden yaptığı, Nisan 2022’de yazılı bir şikayette bulunduktan sonra tehdit edildiği, kovulacağının söylendiği ve geri çekmemesi halinde “Sam’in mesleki itibarımı zedeleyeceği” şeklindeki önceki açıklamalarıyla tutarlılık gösteriyor. şikayet edin ve özür dileyin.

Pazar günü CoinDesk tarafından ulaşan Harrison, raporu doğruladı ancak daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Rapora göre, borsanın hukuk departmanındaki başka bir çalışan, “Alameda’nın kurumsal kontroller, yetenekli liderlik ve risk yönetimi eksikliği hakkındaki endişelerini dile getirdikten sonra aniden işine son verildi.”

45 sayfadan fazla Ray’in raporu, FTX ve ilgili kuruluşların, organizasyona veya iç kontrollere pek aldırış etmeyen Bankman-Fried ve onun yandaş çevresi tarafından yönetilen özensizce yönetilen bir şirketler ağı olarak resmini çiziyor.

FTX’in bilançolarını yeniden yapılandırmak, kısmen FTX’in liderliğinin düzenli olarak hesapların kontrolünü kaybetmesi ve “gereksiz posta gibi toplanan” çekleri nakde çevirme zahmetine girmemesi nedeniyle, “profesyoneller tarafından önemli ölçüde çaba gerektirmeye devam eden, aşağıdan yukarıya devam eden bir uygulama” olmuştur. rapora göre.

Belgede, Alameda’nın kendi pozisyonlarının ne olduğu konusunda bile net olmadığı, “onları korumak veya hesaba katmak şöyle dursun” yazıyor. Alameda’nın kripto pozisyonlarının yapısını göstermesi beklenen bir Haziran 2022 portföy özetinin, çalışanlara isimsiz bir üst düzey yönetici tarafından “bazı rakamlar bulmaları” talimatı verildikten sonra uydurulduğu bildirildi. Bilmiyorum.”

‘Hayat böyledir’

Rapora göre Bankman-Fried bir noktada çalışanlara şunları söyledi:

“Alameda denetlenemez. Bunu ‘büyük bir muhasebe firmasının denetleme konusunda çekinceleri olur’ anlamında söylemiyorum; Bunu, ‘kapsamlı bir işlem geçmişi gibi bir şey şöyle dursun, yalnızca bakiyelerinin ne olduğunu tahmin edebiliyoruz’ anlamında kastediyorum. Bazen izini kaybettiğimiz 50 milyon dolarlık varlık buluyoruz; hayat böyledir.”

Bankman-Fried’in çalışanlarına yaptığı dahili itiraflar, Twitter veya basın yoluyla yaptığı basın açıklamalarıyla çoğu zaman doğrudan çelişiyordu.

Örneğin Bankman-Fried, “Günlük hatırlatma: 2FA kullanın! Kripto güvenliğinin %90’ı, temelleri yaptığınızdan emin olmaktır.”

Sizin için tavsiye edilen:

  • Warner Bros., “El Señor de los Anillos”un orijinal filmini bir Web3 deneyimine dönüştürüyor
  • “Kalmak İçin Burada Olduğumu Biliyordum”: David Bianchi ile Web3’ün Geleceğini Konuşmak
  • CEO Ray, FTX’e Siber Güvenlik Firması Sygnia’nın Hack Soruşturmasında Danışmanlık Verdiğini Söyledi
  • 26-28 Nisan’da Austin, Texas’ta Kripto ve Web3’teki En Önemli Sohbete Katılın

Ancak Ray’in raporuna göre FTX, Google Workspace ve 1Password dahil olmak üzere kritik kurumsal hizmetleri için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanamadı. Diğer güvenlik sorunları arasında, düz metin olarak ve bir FTX Group sunucusunda şifreleme olmadan, yüz milyonlarca dolar değerinde kripto para birimi içeren çeşitli sıcak cüzdanlara tohum cümlelerinin ve özel anahtarların depolanması yer alıyordu.

Ray’in raporuna göre, Bankman-Fried’in borsanın “sanal varlıkların saklanması için en iyi uygulama sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan standart çözümü” kullandığına dair kamu güvencesine rağmen, FTX kripto varlıklarının büyük çoğunluğunu her zaman sıcak cüzdanlarda tuttu.

Ray’e göre bu güvenlik eksikliği, henüz bilinmeyen bir bilgisayar korsanının borsanın iflas başvurusunda bulunduğu gece çeşitli FTX kontrollü cüzdanlardan 432 milyon dolar değerinde kriptonun kontrolünü ele geçirmesini mümkün kıldı.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.