Ekonomi

Elma ve elma suyu ihracatı 400 milyon dolara koşuyor

Yıllık 4,3 milyon ton’luk elma üretimiyle dünyada birinci üç ülke ortasında yer alan Türkiye’de geniş coğrafyada elma hasatı başladı. Elma ve elma suyu birebir vakitte değerli bir ihraç eseri olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin elma ihracatı 2021 yılının Ocak – Eylül devrinde yüzde 65’lik artışla 78 milyon dolardan, 129 milyon dolara çıkarken, elma suyu ihracatı yüzde 60’lık yükselişle 86 milyon dolardan 139 milyon dolara fırladı.

Elma ihracatında Hindistan rahmeti yaşanıyor

Türk elmasını en çok Hintliler talep etti. Hindistan’a yapılan elma ihracatı yüzde 161’lik artışla 16 milyon dolardan 41,7 milyon dolara fırladı.

Hindistan, bu performansıyla en çok elma ihraç ettiğimiz ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu’nu geçerek tepeye çıktı. Rusya 32 milyon dolarlık elma ihracatıyla ikinci sırada yer alırken, Irak’a 13 milyon dolarlık elma ihraç ettik. Elma ihraç ettiğimiz ülke sayısı 72 olarak kayıtlara geçti.

Elmanın Türkiye’de ve dünya genelinde çabucak hemen tüm insanların damak tadı ve gelir düzeylerine uygun bir meyve olduğunu bu nedenle ticaret alanının geniş olduğunu belirten Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Türkiye’nin 2021 yılında elma ihracatının 200 milyon doları geçmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Elmaya olan talebin gelişmiş ülkelerde gitgide artan sağlıklı beslenme eğilimi ve gelişmekte olan ülkelerde artan nüfus ve gelirin de tesiriyle arttığı bilgisini paylaşan Hayrettin Uçak, “Elma, öbür ziraî eserlerden farklı olarak Türkiye’de her bölgede yetiştirilebiliyor. Değişik iklim ve ekolojik şartlara adaptasyon yeteneği yüksek. İlerleyen yıllarda elma üretiminin daha da artması ve ihracat sayılarının 2-3 katına çıkması mümkün. Elma ve elma suyu ihracatımız 2021 yılı sonunda 400 milyon dolar düzeyine çıkacak, yakın gelecekte elma ve elmasuyu ihracatından 1 milyar dolar döviz elde edebiliriz” diye konuştu.

Meyve suyu ihracatının yüzde 52’si elma suyu ihracatı

Türkiye’nin meyve suyu ihracatı 2021 yılının 9 aylık devrinde yüzde 23’lük artışla 223 milyon dolardan, 268 milyon dolara ulaşırken, elma suyu ihracatı 139 milyon dolarla meyve suyu ihracatından yüzde 52 hisse aldı.

Elma suyu ihracatında Amerika Birleşik Devletleri 54,5 milyon dolarlık taleple tepenin sahibi olurken, Türkiye’den en çok elma suyu ithal eden ikinci ülke 15,3 milyon dolarla Hollanda oldu. Tepenin üçüncü basamağına 6,3 milyon dolarlık taleple İngiltere ismini yazdırdı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: