DünyaSeyahatTeknoloji

Compound’un Yükseltilmiş DeFi Borç Verme Platformu, Güvenliği ve Ölçeklenebilirliği Hedefliyor

En son sürüm, protokolde desteklenen belirteçlerin sayısını geri ölçeklendirir ve güvenlik ve ölçeklenebilirlik özelliklerini iyileştirir.

Compound, merkezi olmayan finans (DeFi) kredi platformu Compound v3’ün yeni bir versiyonunu piyasaya sürdü. Sınırlı üretim sürümü, protokolün kurucusunun Perşembe günkü bir blog gönderisine göre, protokolde ödünç alınabilecek ve teminat altına alınabilecek desteklenen jetonların sayısını azaltıyor.

Compound’un Comet adlı en son yinelemesi, kullanıcıların, sarılmış bitcoin (WBTC) ve Chainlink (LINK), Uniswap (UNI) ve Compound’dan yerel belirteçleri kullanarak, faiz getiren tek bir varlık olan USD Coin’i (USDC) ödünç almasına olanak tanır ( COMP) teminat olarak. Bileşik v3 ayrıca, protokolün özel fiyat beslemesi olarak Chainlink’i kullanır ve sistemin güvenliğini ve ölçeklenebilirliğini artıracak olan yönetişim akıllı sözleşmelerini basitleştirir. Sınırlı sürüm protokolü, varlıklarda 100 milyon dolar veya Compound v2 tarafından tutulan 3,8 milyar dolarlık varlıkların yaklaşık %2’si ile sınırlandırılmıştır.

Compound kurucusu Robert Leshner, Compound v3’ün kullanıcıların daha az likidasyon riski ve daha düşük likidasyon cezaları ile daha fazla token ödünç almasına izin verdiğini söylüyor.

Leshner, CoinDesk’e “[Compound v2] mimarisi çok riskliydi, çünkü kötü bir varlık teorik olarak tüm protokolü tüketebilir” dedi. “[Bileşik v3’te], bir varlık sıfıra düşse bile, diğer varlıkların protokolünde kullanıcılar için herhangi bir risk yoktur.”

Compound’un önceki yinelemeleri, eter (ETH), dai (DAI) ve tether (USDT) dahil olmak üzere dokuz kripto para birimini destekleyen bir havuzlanmış risk modeli kullanıyordu. Eski modelde, kullanıcılar varlıklarını faiz kazanacakları kredi havuzlarına yatırırlardı. Mevduatları karşılığında, borç verenler mevduatlarının değerini temsil eden cTokens aldı. Bu cToken’ları kullanarak, borç veren, teminatlı varlıklarının değerinin belirli bir yüzdesine kadar farklı bir kripto para biriminde borç alabilir.

Devamını oku: Kripto Para Piyasası Bileşiği, HODL ve Kazanmanızı Sağlar

Protokolü çatallamak

Platformun desteklenen jeton sayısını azaltmanın yanı sıra, Compound v3 yetkisiz çatalları da kırıyor.

Bir protokolü çatallamak, temelde kodunu yeni bir projeye klonlamak anlamına gelir. Çatallar tipik olarak bir protokolün orijinal kodunda ayarlamalar yapar, ancak bazı düşük çaba gerektiren Bileşik çatallar, markalamanın ötesinde çok az değişiklikle platformun toptan kopyaları olmuştur.

Compound’un en son yinelemesinde, protokolü çatallamak için topluluk izinleri gerekir. Onay süreci, önerilen her çatalın arkasındaki kodun açıklardan yararlanmaya daha az duyarlı olmasını sağlamayı amaçlar.

Bileşik, en çatallı blok zincir protokollerinden biri haline geldi, ancak daha az karmaşık geliştiricilerin protokolün eski sürümlerini klonlayabilmelerinin kolaylığı sorunlara yol açtı. Örneğin, Compound’un eski kodunun bazılarındaki belirli bir “yeniden giriş” hatası, onu düzeltmeye hiç doymayan birkaç Compound çatalında kullanıldı ve 100 milyon doların üzerinde birleşik kayıplara yol açtı.

Bu saldırılar, milyonlarca dolarlık kayıplarla sonuçlanan kod açıklarının giderek yaygınlaştığı DeFi alanını zayıflatan bir dizi açıktan yalnızca birkaçıydı. Bir Chainanalysis çalışmasına göre, 2022’nin ilk üç ayında çalınan tüm kripto para biriminin neredeyse %97’si – 2021’de %72’den – DeFi protokollerinden yağmalandı.

Devamını oku: Geçen Hafta 80 Milyon Dolara Vurulan Bileşik Sözleşmeden 22 Milyon Dolar Çekildi

Yönetim değişiklikleri

Bileşik v3, protokolün güvenliğini artırmaya ek olarak, protokolün yönetişim sisteminde değişiklikler yapacak. Bileşik v3’te yönetişim, ayrı ayrı yönetilen bir sözleşmeler ağı yerine tek bir “Yapılandırıcı” sözleşmesi aracılığıyla yürütülür.

Leshner, “Kod tabanı çok daha basit ve her şey her dağıtım için tek bir akıllı sözleşmede yer alıyor” dedi. “Bu, yönetmeyi ve yönetmeyi çok kolaylaştırıyor ve bunun da yönetime katılımı artıracağını düşünüyoruz.”

Yönetişim token sahipleri, protokolün fiyat kehanetleri için ChainLink kullanması sayesinde artık protokol genelinde ekonomi politikası üzerinde daha fazla kontrol uygulama yeteneğine sahip olacak. Fiyat kehanetleri için özel bir fiyat beslemesine güvenmek yerine ChainLink’i kullanarak, tedarik ve ödünç alma modelleri birbirinden ayrılabilir ve bağımsız olarak çalışabilir, bu da topluluğa sistem genelinde işlemler üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: