DünyaEkonomi

Bitcoin City: El Salvador’un Ütopya Hayalleri Askıda

Sıfır vergili, jeotermal olarak bir yanardağdan güç alan ve bitcoin tahvilleriyle finanse edilen bir yer. Başkan Nayib Bukele’nin iddialı planı gerçekleşirse, El Salvador’un doğusundaki küçük bir şehir olan La Unión böyle olacak.

Ama kimse nefesini tutmuyor. Orta Amerika ulusunun bitcoin cüzdanının hatalı bir şekilde piyasaya sürülmesinden ve “bitcoin tahvillerinde” gecikmelerden sonra, bazıları planlara şüpheyle bakıyor.

Bukele tarafından Kasım ayında sunulan ana hatlara göre Bitcoin City, konut ve ticari alanlar, restoranlar, bir havaalanının yanı sıra bir liman ve demiryolu hizmetini içerecek. Şehir bir daire içinde (bir madeni para gibi) düzenlendiğinde, vizyon geliri, mülkü veya sermaye kazancı vergisi olmayan bir kripto cenneti içindir.

Devamını oku: ABD Senatosu, El Salvador’un Bitcoin Deneyini İnceleyen Bill’i Düşünecek

Ancak La Unión yerlileri planlar hakkında karışık duygular dile getirdiler. Bir yandan, yatırımın ekonomiyi canlandıracağını umuyorlar. Öte yandan Bukele’nin vaatlerini yerine getirip getirmeyeceği konusunda temkinlidirler.

Amilcar Alvarado, büyük bir ayakkabı mağazası franchise’ı olan Tienda Par2’nin La Unión satış noktasının yöneticisidir. CoinDesk’e, çoğu sakinin Bitcoin City duyurusunu olumlu aldığını söyledi.

“Burada, La Unión’da çok az ticaret var. La Unión, San Salvador’da gördüğümüz gibi, ekonominin büyümesine ve La Unión’un değişmesine yardımcı olmak için Bitcoin City gibi daha fazla yere ihtiyaç duyuyor” dedi. “Görülecek çok yer olmalı. La Unión’da sadece koy ve belirli dükkanlarımız var.”

Alvarado’ya göre, La Unión önemli bir El Salvador şehri olabilir, ancak hükümetin son zamanlarda bu kadar çok Bitcoin duyurusu yapması nedeniyle bir belirsizlik hissi var.

İnsanların geçen Eylül ayında başlatılan Chivo bitcoin cüzdanını kullanmalarına yardımcı olan La Unión’da bir ajan olan Anxel Miguel Flores Lainez, Bitcoin City’yi La Unión’un yabancı yatırımlar alması için bir fırsat olarak görüyor.

“Uzun, çok uzun bir süredir yoldan sapmış durumdayız. Bu, La Union halkı için bir sevinç oldu. Buradaki bağlantı noktası kullanılmamaktadır. Henüz etkinleştirilmemiş şeyler var. Ve birçok kişi La Unión’un büyüyebileceğini düşünüyor” dedi.

Devamını oku: El Salvador’dan Bukele, Bitcoin Tahvilinde FUD’u Düşürdü, ABD Milletvekilleriyle Sorun Çıkardı

El Salvador’un sahil kasabası El Zonte’deki ilk bitcoin vahası olan Bitcoin Beach’i kuran Michael Peterson, Bitcoin City planının muhtemelen aceleyle bir araya getirildiğini düşünüyor.

“Bitcoin City, son dakikada bir araya gelen bir şeydi. Hükümetin El Salvador’a ve burada yatırım yapmak isteyen tüm bu farklı işletmelere ne kadar ilgi olduğunu görme şansının yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yine de, “Aslında bunun meyvelerini verebilecek ve aslında dünya üzerinde büyük bir etkisi olabilecek bir şey olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

La Unión’da olanlar, bir bitcoin geliştirme merkezi olma planlarıyla uluslararası dikkat çeken El Salvador’un daha büyük ilerlemesine bağlı.

Gecikmeli bir bitcoin bağı

El Salvador hükümeti planları arasında 1 milyar dolarlık bitcoin destekli tahvil ihracı var. Bukele’nin Kasım ayında Bitcoin City sunumu sırasında duyurduğu gibi, bu miktarın 500 milyon doları gerekli enerji ve bitcoin madenciliği altyapısının inşasına yardımcı olmak için ve diğer 500 milyon doları daha fazla bitcoin satın almak için kullanılacak.

Blockstream tarafından geliştirilen tokenize edilmiş bir finansal araç olan tahvil, Liquid Network’te 10 yıllık vade ile %6,5’lik bir kupon veya yıllık faiz ödemeleri oranı öngörüyor. Yatırımcılar ayrıca, altıncı yılda başlayacak olan bitcoin varlıklarının kademeli tasfiyesinden elde edilen temettüleri alacaklar.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, bu yayın sırasında tahvilin 15 Mart ile 20 Mart arasında başlatılacağını öngörmüştü. ihraç gerçekleşmemişti.

11 Mart’ta Zelaya, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın süreci yavaşlatabileceğini kaydetti. O sırada yerel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, “Aletleri neredeyse bitirdik, ancak uluslararası bağlam bize söyleyecektir” dedi.

El Salvador’da dolar hala kral

La Unión şehrinin yer aldığı La Unión bölümü, 277.700’den fazla nüfusu ve %72,2’lik bir okuma yazma oranı ile El Salvador’un en güneydoğu ucunda yer almaktadır. Ancak Bitcoin City planlarının havada kaldığının bir göstergesi olarak, gelişmenin orada gerçekleşeceği net değil.

Yerel bir tur rehberi olan Javier, Bitcoin City’nin bir limanı olan yakınlardaki başka bir kasaba olan Conchagua’nın yakınında olabileceğini söyledi.

La Unión zaten bitcoin hakkında bilgi sahibi: Alvarado’ya göre oradaki mağazaların yüzde ellisi bunu kabul ediyor. “Ayakkabı mağazaları, giyim mağazaları ve diğer mağazalar bunu kabul ediyor. Tıpkı bizim gibi onların da kabul işaretleri var. Hemen hemen herkes bitcoin ile gemide. Bu da bunun işe yarayacağını gösteriyor” dedi.

Ancak veriler başka bir gerçeğe işaret ediyor. El Salvador Ticaret ve Sanayi Odası’na göre, yerel işletmelerin %86’sı bitcoin kullanarak hiç satış yapmadı ve sadece %13,9’u yaptıklarını söyledi. Bu arada, yerel mağazaların %3,6’sı bitcoin’in satışlarındaki artışa katkıda bulunduğunu söylerken, %91,7’si bitcoin uygulamasının işletmeleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bildirdi.

La Unión’daki Italia mağazasının yöneticisi Cecilia Salazar, çoğu yerel olan yaklaşık 10 ila 15 kişinin günlük ödeme yapmak için bitcoin kullandığını söyledi. Mağaza, Eylül ayında El Salvador’da yasal ihale haline geldiğinden beri bitcoin kabul ediyor.

Devamını oku: El Salvador’un Onu Tasarlayan Adamla Bitcoin Bağının Perde Arkası

Hükümet, bitcoin’in nasıl kullanılacağını açıklayan videolar yayınladı ve yetişkinlere 30$’lık bitcoin göndererek Chivo Cüzdanının kullanımını teşvik etti.

Bitcoin’in fiyat oynaklığı bir dezavantajdır. “Bir miktar bitcoininiz var, sonra bir tane daha. Ancak bu, kripto para biriminin dönüştürülmesinden kaynaklanıyor” dedi Alvarado.

La Unión’daki bir Chivo danışmanı olan Flores Lainez, nüfusun büyük bir kısmının hala tüm bunlarla uzlaştığını söylüyor.

“Öncelikle satoshilerin ne olduğunu, para biriminin ne olduğunu anlamıyorlar. Flores Lainez, La Union nüfusunun çoğunun bitcoin hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını söyledi. El Salvador, yüksek teknolojik penetrasyona sahip bir ülke olarak nitelendirilmediğini kaydetti.

Dünya Bankası’na göre, 2019 itibariyle 6,5 milyonluk nüfusun yaklaşık %50’sinin internet erişimi var.

“Yaşlılar bitcoin kullanmayı bilmiyor. Chivo Cüzdan kullanan nüfusun çoğunun 20 ila 45 yaş arası yetişkinler olduğunu da sözlerine ekleyen Flores Lainez, bu anlamda çeşitli sorunları olduğunu söyledi.

El Salvador’un bitcoin dostu itibarına rağmen, yakın tarihli bir anket, Salvadorluların %91’inden fazlasının hala doları tercih ettiğini ortaya koydu.

La Union’da bulunan bir giyim mağazası olan Bliss Boutique’in yöneticisi Zayra Cotefani Miranda, “Neredeyse hiç kimse bitcoin ile ödeme almayı tercih etmiyor” diyor ve ABD dolarının her zaman baskın olacağını da sözlerine ekledi.

Devamını oku: IMF Neden Kripto Paradan Bu Kadar Korkuyor?

2. katman

Bu Sayıyı Okuyun

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: