BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Binance, Bir Demet Stablecoin’i Hendek Etti. Yeni İhraç Edilen Bir İhraççı Bile Sorunsuzdu

Bazı piyasa katılımcıları, hacim olarak dünyanın en büyük kripto borsasının bir dizi stabil coin desteğini sona erdirdiği için ilk başta şok olurken, diğerleri de bu hareketi övüyor – en büyük stablecoin’in ihraççısı da dahil olmak üzere.

Binance Pazartesi günü yaptığı açıklamada USD coin (USDC), Paxos doları (USDP) ve trueUSD (TUSD)’nin artık borsada alınıp satılmayacağını ve mevduatların otomatik olarak Binance USD’ye (BUSD) – borsanın kendi tokeni – dönüştürüleceğini duyurdu. Eylül.

Karar, kripto ekosisteminin temel bir kısmına dokunuyor. Tüccarlar, fiyatları ABD doları gibi bir varlığa sabitlenen kripto para birimleri olan sabit paraları, geleneksel devlet tarafından verilen (fiat) para birimleri ile blok zinciri ile işlem gören dijital varlıklar arasında bir köprü olarak kullanır. Stabilcoinlerin birleşik piyasa değeri, iki yıl önce 20 milyar doların altındayken 160 milyar dolara fırladı.

CryptoCompare tarafından derlenen verilere göre, son 24 saat içinde borsalarda işlem gören tüm bitcoin’in (BTC) beşte dördü ve tüm eterin (ETH) beşte üçü ABD doları cinsinden sabit paralara karşı yapıldı.

Devamını oku: Stabilcoinlerin Noktası Nedir? Neden Var olduklarını Anlamak

Coinranking’e göre, geçtiğimiz ay ortalama günlük hacmi yaklaşık 20 milyar dolar olan Binance borsası, işlemler açısından en yakın rakibi FTX’ten yaklaşık sekiz kat daha büyük. Bu nedenle, duyurusu ilk başta bazı tartışmalara yol açtı, borsanın ağırlığını kendi 19 milyar dolarlık sabit parasını desteklemek için kullanma girişimi ve eşzamanlı olarak Tether’in 67 milyar dolarlık en büyük sabit parası olan USDT’yi rakibi 52 milyar USDC’ye tercih etmesi olarak yorumlandı.

Sezgilere aykırı görünse de, USD coin ihraç eden firma Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, “değişimin muhtemelen Binance’e daha fazla USDC akışına yol açacağını” tweetledi.

Allaire, kripto tüccarları Binance dışında gerçekten BUSD kullanmadıklarından, “bu, tercih edilen çapraz CEX [merkezi borsa] ve DEX [merkezi olmayan borsa] stabilcoin rayı olarak USDC kullanımına büyük olasılıkla fayda sağlayacaktır” diye ekledi Allaire. “Konsolide dolar defterleri ile, çekirdek pazarların ticareti için USDC’yi Binance’e ve Binance’den taşımak artık daha kolay ve daha çekici olacak.”

Bir Binance sözcüsü, firmanın borsada işlem gören token sayısını azaltma hedefinin stablecoin likiditesini yoğunlaştırmak olduğunu söyledi. Karar, Circle ve diğer üçüncü taraflarla önceden kararlaştırıldı.

Büyük bir kripto ticaret şirketi olan Wintermute’un kurucu ortağı, USDC’nin fayda sağlayacağını kabul etti. Evgeny Gaevoy, “Bu USDC (ve TUSD ve diğerleri için olumlu)” diye tweet attı. “Bu USDC’nin listeden çıkarılması değil, tether’in (USDT) ABD’deki stabilcoinlere zemin kaybetmesine yönelik büyük bir adım.”

Kullanıcıların kendi iyiliği için mi?

Binance’in ticaret çiftlerini düşürme hamlesi, müşterileri için de avantajlar sağlıyor.

Hem USDP hem de Binance’in yeni tercih ettiği BUSD’yi ihraç eden Paxos Trust Co., kullanıcılar için güvenlik iyileştirmeleri olduğunu iddia etti.

Paxos Asia’nın kurucu ortağı ve CEO’su Rich Teo, BUSD’nin New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) denetimi altında olduğunu belirterek, “Bu Binance müşterilerinin güvenliği için olumlu bir gelişme” dedi. yedek rezervler “daha fazla tüketici koruması sunan bir iflas uzak güveninde” tutulur.

Kripto pazarı araştırma firması Kaiko’nun araştırma direktörü Clara Medalie, bir tweet’te Binance’de USDC, TUSD ve USDP ile kripto ticaretinin hem USDT hem de BUSD ile karşılaştırıldığında “nispeten daha az hacme sahip olduğunu” belirtti.

Düşük işlem hacimleri, bu sabit paralarla ticaretin önemli ölçüde daha yüksek spreadler taşıdığı ve esasen kullanıcılar için gizli maliyetlere neden olduğu anlamına gelir.

Medalie, “Tartışmalı olsa da, bu hareket muhtemelen Binance’deki fiyat keşfini ve genel likiditeyi iyileştirecektir.” Dedi. “Dezavantajları (bazıları için) Binance’deki piyasa etkinliğinin daha fazla merkezileşmesi ve Binance tarafından verilen ürünlerin artan hakimiyetidir.”

Binance’in hamlesi hakkındaki karar çoğunlukla olumlu görünse de Circle, borsanın mevcut müşteri varlıklarını tek taraflı olarak dönüştürme yaklaşımını eleştirdi.

Bir Circle sözcüsü CoinDesk’e “Dünyanın en büyük borsasında dolar likiditesini optimize etmek fayda sağlayabilirken, paradigma potansiyel piyasa davranışı sorularını gündeme getiriyor” dedi.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: