Ekonomi

Aksa Elektrik, 2021 yılının üçüncü çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı

Çoruh ve Fırat bölgelerinde 2 milyondan fazla aboneye elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2021 yılının üçüncü çeyreğine (temmuz, ağustos, eylül) ilişkin elektrik tüketim sayılarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Çoruh bölgesinin toplam elektrik tüketimi geçen yılın tıpkı devrine kıyasla az da olsa azalırken, Fırat bölgesinin elektrik tüketimi az da olsa artış gösterdi. Yılın üçüncü çeyreğinde, toplam elektrik tüketimindeki artış, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ağustos ayında Çoruh, temmuz ayında ise Fırat bölgesinde görüldü.

Çoruh bölgesindeki Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin vilayetleri ile Fırat bölgesindeki Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl vilayetlerinde misyonlu elektrik tedarik şirketi olarak faaliyet gösteren Aksa Elektrik, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin (temmuz, ağustos, eylül) elektrik tüketim sayılarını açıkladı.

Çoruh bölgesinde toplam elektrik tüketimi geçen yılın birebir periyoduna nazaran (temmuz, ağustos, eylül) yaklaşık yüzde 1 azaldı. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketim oranında ise, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yaklaşık yüzde 1 oranında artış gözlendi.

Yılın üçüncü çeyreğinde, toplam elektrik tüketimindeki artış, geçen yılın birebir devrine nazaran ağustos ayında Çoruh, temmuz ayında ise Fırat bölgesinde görüldü. Yeni abone sayısı ise Fırat bölgesinde geçen yılın üçüncü çeyreğine nazaran yüzde 27 oranında artarken, Çoruh bölgesinde ise yüzde 3 oranında düşüş görüldü.

Meskenlerdeki elektrik tüketimi arttı

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon vilayetlerinin bağlı olduğu Çoruh bölgesinde temmuz, ağustos ve eylül aylarında meskenlerdeki elektrik tüketiminin geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 21 arttığı belirtildi.

Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl vilayetlerinin bağlı bulunduğu Fırat bölgesindeki meskenlerde elektrik tüketiminin yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 2,78 oranında arttığı açıklandı.

Fırat bölgesinde Malatya dışındaki vilayetlerde sanayi ve ticarethane kümesi abonelerinin elektrik tüketimi arttı

Çoruh bölgesinde, temmuz, ağustos ve eylül aylarında geçen yılın birebir devrine nazaran sanayi ve ticarethane kümesindeki abonelerin elektrik tüketiminin bu yıl düştüğü görüldü. Artvin’de yüzde 25, Giresun’da yüzde 29, Gümüşhane’de yüzde 38, Rize’de yüzde 10 ve Trabzon’da ise yüzde 46 oranında düşüş yaşandı.

Fırat bölgesindeki sanayi ve ticaret kümesindeki abonelerde ise elektrik tüketimi geçen yıla nazaran Malatya dışındaki vilayetlerde artış kaydetti. Malatya’daki sanayi ve ticaret kümesi abonelerinin elektrik tüketimi yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 17 azalırken; Elazığ’da yüzde 31, Tunceli’de yüzde 6,21 ve Bingöl’de ise yüzde 1,12 oranında artış görüldü.

Çoruh ve Fırat bölgelerinde Trabzon, Elâzığ ve Bingöl elektrik tüketimi artan vilayetler oldu

Aksa Elektrik’ten yapılan açıklamaya nazaran, Çoruh bölgesinde mesken, ticarethane ve sanayi abone kümeleri dahil edilerek bakıldığında, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran sırf Trabzon’da yüzde 2,19 oranıyla elektrik tüketiminin arttığı kaydedildi.

Çoruh bölgesinin yılın üçüncü çeyreğinin elektrik tüketiminde geçen yılın birebir periyoduna nazaran, yüzde 2,5 Artvin’de, 3,17 Giresun’da, yüzde 5 Gümüşhane’de ve yüzde 2,68 oranıyla ise Rize’de düşüş yaşandığı belirtildi.

Fırat bölgesindeki dört vilayette mesken, ticarethane ve sanayi abone kümeleri dahil edilerek bakıldığında ise, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran Elâzığ ve Bingöl elektrik tüketiminin arttığı vilayetler oldu. Elâzığ, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 13 oranı ile elektrik tüketiminin arttığı vilayetler ortasında birinci sırada yer aldı. Bingöl’de ise bu artış oranı yüzde 2,67 oldu.

Fırat bölgesinin yılın üçüncü çeyreğinin elektrik tüketiminde geçen yılın birebir periyoduna nazaran, yüzde 9,30 Malatya’da, yüzde 8,77 oranıyla ise Tunceli vilayetlerinde düşüş kaydedildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.