BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

ABD, İşsizlik Oranı Pandemi Öncesi Seviyeye Yaklaştığından Mart Ayında 431 bin İş Ekledi

ABD işsizlik oranı pandemi öncesi seviyelere düşerken Mart ayında iş büyümesi devam etti ve enflasyonun zaten kırk yılın en yüksek seviyesinde olduğu bir zamanda işgücü piyasasını daha da sıkılaştırdı.

Mart ayında işsizlik oranı 0,2 puan azalarak yüzde 3,6’ya, işsiz sayısı ise 318 bin azalarak 6,0 milyona geriledi.

Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Cuma günü yayınlanan ve geniş çapta izlenen tarım dışı maaş bordroları raporu, işverenlerin Mart ayında 431.000 iş eklediğini ve ekonomistlerin 490.000 kazanç tahminlerini kaçırdığını gösterdi. Ekonomi Şubat ayında 678.000 iş ekledi.

İstihdam raporu, geleneksel ve kripto tüccarları için geniş çapta izlenen bir göstergedir, çünkü beklenenden daha sıkı bir işgücü piyasası, Federal Rezerv’i faiz oranlarını yükseltmede daha agresif davranmaya itebilir.

Raporda, “Eğlence ve konaklama, profesyonel ve ticari hizmetler, perakende ticaret ve imalat sektörlerinde kayda değer iş kazanımları devam etti” denildi.

İşgücü piyasası, 2021 sonunda 10,9 milyon işi boş bırakan pandeminin bir sonucu olarak işgücü sıkıntısıyla boğuşuyor. Ancak istihdam durumu özeti, işgücü piyasası iş eklemeye devam ettikçe, pandemi düzeylerinden güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor. Covid vuruşundan hemen önce, işsizlik oranı Mart oranından sadece biraz daha düşük olan %3,5’te kaldı.

Bazı tüccarlar bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak tutarken, diğerleri kripto para biriminin henüz ikisi arasında bir bağlantı olduğunu göstermediğini söylüyor.

Prosper Trading Academy’nin CEO’su olan eski bir Goldman Sachs tüccarı Scott Bauer, iş raporunun “kripto piyasası üzerinde fazla bir etkisi olmaması gerektiğini” söyledi. “Enflasyon ve kripto değerleri arasındaki korelasyon bence hala kanıtlanmadı.”

Bitcoin, raporu takip eden dakikalarda yaklaşık 45.400 dolara yükseldi, ancak son 24 saat içinde hala %4.7 düştü.

Tarım dışı maaş bordroları raporu, genellikle her ayın ilk Cuma günü yayınlandığından ekonominin sağlığının önemli bir göstergesi olarak hizmet ediyor ve bu da onu aylık raporlama takvimindeki ilk önemli veri noktası yapıyor.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: