BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Yanlış Olsalar Önemli Değil, Merkez Bankacıları Kripto İçin de Yönlendirme Belirledi

Merhaba, ben Helene Braun. Enflasyon ve faiz artışlarını okumaktan hala bıkmadıysanız, sizin için endişeleniyorum. Ama yine de, işte onlar hakkında daha fazlası. Hem bitcoin (BTC) hem de ether (ETH) Cuma günü rekor kıran bir günlük serbest düşüşle düştü ve büyük olasılıkla makro ekonomi ile ilgisi var.

Perşembe günü, St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Eylül ayında bir sonraki toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımına oy verme eğiliminde olduğunu söyledi. Bu arada Almanya Cuma sabahı şok edici derecede yüksek bir enflasyon raporu yayınladı. Ayrıca, 10 yıllık Hazine tahvili getirisi %3’ü geçmek üzere, ki bu büyük bir şey. Tüm bunların neden önemli olduğu açıklanacaktır.

Bu makale, CoinDesk’in blockchain ve kripto haberlerindeki en önemli hikayeleri günlük olarak topladığı The Node’dan alınmıştır. Bültenin tamamını almak için buradan abone olabilirsiniz.

Bir süredir ABD ekonomisiyle ilgileniyorum ve öğrendiğim bir şey varsa, o da piyasa manipülasyonunun ABD Merkez Bankası öncelikleri listesinde bir numara olduğudur. Merkez bankacıları buna “ileri yönlendirme” diyor.

Gerçekte, bu rehberlik, piyasalara Fed’in para politikasını nasıl değiştireceğini söylemekten başka bir şey değildir, böylece bu haber, piyasaların nasıl tepki vereceğine göre fiyatlandırılır. BNY Mellon’un baş ekonomistinin yakın zamanda bana söylediği gibi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın televizyon programlarının çoğunda piyasaların yeşil renkte yanıp sönmesi tesadüf değil. Belirsiz zamanlarda bile olumlu sinyaller göndermeye çalışıyor.

Gerçekte, bunların hepsi sadece konuşmaktan ibarettir çünkü daha önce birçok kez kanıtlandığı gibi (merhaba “enflasyon geçicidir”) Federal Rezerv dahil (ya da özellikle söylemeli miyim) hiç kimse geleceğin ne getireceğini bilmiyor.

Powell, “Artık enflasyon hakkında ne kadar az şey anladığımızı daha iyi anlıyoruz” dedi.

İşte bir örnek: Kasım ayında enflasyon %6,8 ile o tarihte Haziran 1982’den bu yana en büyük artış oldu. Bu, merkez bankacıları için endişe verici olmalıydı, ancak Fed’in Aralık ayındaki politika projeksiyonları veya “nokta grafiği”, FOMC üyelerinin çoğunluğunun 2022 sonunda federal fon oranının %0,75 olacağını öngördüğünü gösterdi. Oran şu anda Ağustos ayı itibarıyla %2,75 seviyesinde ve yılsonuna kadar %4’e çıkması bekleniyor.

Elbette, merkez bankacılarının ve Biden yönetiminin yükselen fiyatları açıklamak için kaydettiği Ukrayna’nın Rus işgali, kimsenin tahmin edebileceği bir şey değildi, ama mesele bu. Daha geniş, küresel ekonomiye bu kadar bağımlı olan bir ekonomide, beklenmedik bir şeyin olması neredeyse kaçınılmazdır.

Bununla birlikte, piyasalar Fed’den gelecek kararlar hakkında alabilecekleri herhangi bir küçük ipucuna tepki veriyor ve şu anda hisse senedi piyasası yanlış yöne gidiyor gibi görünüyor ve kripto da bunu takip ediyor.

Enflasyon, Temmuz ayında bir miktar düşmesine rağmen, hala %8,5’te seyrediyor ki bu, Fed’in hedefinin %2’de sabit tutmak olduğu düşünülürse çok yüksek bir rakam. Bununla birlikte, hisse senedi piyasası, bir durgunluğa girmek yerine bir durgunluktan çıkıyormuşuz gibi davranıyor.

Nasdaq 100 geçen aya göre %10 arttı ve S&P 500 bugüne kadar %9 daha yüksek işlem görüyor, bu da yatırımcıların daha iyi bir makro ortama hazırlandıklarını gösteriyor. Bu, Birleşik Krallık’taki enflasyonun çift haneli bölgelere ulaştığı ve Almanya’daki üretici fiyatlarının yıldan yıla %37,2’lik bir sıçrama kaydettiği ve yine beklentileri aştığı bir zamanda.

Güvercinler veya Fed’in ekonomiyi yavaşlatma konusunda daha az agresif olmaya başlayacağına inananlar, risk sermayesi fonu G Squared’den Victoria Greene’nin CNBC ile yaptığı bir röportajda belirttiği gibi “şu anda biraz önlerinde”. İnsanlar, ABD’de Temmuz ayında bir önceki aya göre sıfır enflasyon gösteren geçen ayki tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporuna fazla olumlu bakıyor gibi görünürken, enflasyon hala büyük bir endişe kaynağı.

Crypto bu duyguyu paylaşıyor gibi görünüyor. Bitcoin Haziran ayında %37 değer kaybetti, ancak Temmuz ayında %17 değer kazandı. Eter geçen ay %57 arttı.

Ayrıca bakınız: Enflasyon Temmuz’da Muhtemelen Yavaşladı, Ama Yeterince Değil

Greene, “Enflasyonun zaten kötü bir sayıdan yükselmemesi, enflasyonun iyi olduğu anlamına gelmez” dedi.

Tahvil piyasası daha gerçekçi görünüyor. 10 yıllık Hazine getirisi %3’ü geçmek üzereyken, iki yıllık getiri %3.2’de. Normal zamanlarda, uzun vadeli oranlar kısa vadeli oranları aşmalıdır çünkü yatırımcılar, paralarını daha uzun süre kenara koyarlarsa daha fazla ödeme almayı beklerler. Bu tersine çevrilmiş ilişki, geleneksel olarak bir durgunluk beklentisini akla getiriyor, ancak tüccarlar bunu görmezden geliyor gibi görünüyor.

Potansiyel bir resesyona ilişkin belirsizlik veya Fed’in şahin mi yoksa güvercin mi olduğunu anlamaya çalışmak olsun, şu anda küresel piyasalarda açık bir yalpalama var. Sonunda, hepsi bir ivme ve kimse geleceği tahmin edemez – hepsi bir kumar. Birleştirmeye odaklanmamızı öneriyorum çünkü bu bugünlerde çok daha heyecan verici (ve keyifli) görünüyor.

Ayrıca bakınız: Hedge veya Sebep? Bitcoin ve Enflasyonun Açılması | Fikir

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: